MŚ w hokeju: Rosja "spuściła" Austrię do Dywizji I

Rosja pokonała w Helsinkach Austrię 8-4 (3-3, 3-1, 2-0 ) w meczu grupy H mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie. Broniąca tytułu "Sborna" jest na prowadzeniu, ale może jeszcze zostać wyprzedzona przez USA i Finlandię. Z kolei Austria w przyszłym sezonie zagra w Dywizji I. Kanada niespodziewanie męczyła się ze Słowenią, wygrywając dopiero po dogrywce 4-3.

Austriacy dzielnie bronili się do 32. minuty. Wtedy trafienie Siergieja Mozjakina dało Rosji prowadzenie 5-4, rywale nie byli już w stanie odpowiedzieć, a hokeiści mistrzów świata dołożyli trzy kolejne gole.

"Sborna" zakończyła już udział w fazie grupowej. Na razie jest na prowadzeniu, ale po wtorkowych meczach może spaść nawet na trzecie miejsce. Z mogących ją wyprzedzić drużyn USA zagrają ze Słowacją, a Finlandia z Łotwą.

Austria zajęła ostatnie miejsce w grupie H w siedmiu meczach zdobywając pięć punktów.

Rosja - Austria 8-4 (3-3, 3-1, 2-0)

Bramki: Aleksander Pierieżogin (2.), Ilia Kowalczuk (9.), Ilia Nikulin (19.), Aleksander Radułow (25.), Siergiej Mozjakin (32.), Siergiej Soin (38.), Nikita Zajcew (42.), Jewgienij Kuzniecow (50.) - Matthias Iberer (9.), Thomas Vanek (10.), Michael Raffl (16.), Florian Iberer (28.).

Kary: Rosja - 12 minut, Austria - 18 minut, w tym 10 min - Thomas Poeck.

W innym spotkaniu tej grupy Łotwa wygrała w Helsinkach z Francją 3-1 (1-0, 1-0, 1-1).

Łotwa - Francja 3-1 (1-0, 1-0, 1-1)

Bramki: Martins Cipulis (15), Janis Sprukts (26.), Lauris Darzins (57.) - Julien Desrosiers (44).

Kary: Łotwa - 20 minut (w tym 10 minut dla Kristapsa Sotknieksa), Francja - 6 minut.

*  - awans do 1/4 finału

W Sztokholmie Kanada ostatecznie wygrała 4-3, ale Słoweńcy, którzy żegnali się tym spotkaniem z elitą pozostawili po sobie dobre wrażenie. Zaczęło się od prawdziwego trzęsienia ziemi. Po dziewięciu minutach i trafieniach Jana Urbasa Słoweńcy prowadzili nawet 2-0. W drugiej tercji w ciągu jednej minuty Kanadyjczycy za sprawą Matta Duchene'a i Stevena Stamkosa odrobili straty, ale w 28. minucie hokeiści "Klonowego Liścia" znowu przegrywali. Na listę strzelców wpisał się bowiem Tomaz Razingar.

W trzeciej tercji krążek do siatki posłał Brenden Dillon, a w czwartej minucie dogrywki zwycięstwo faworytom zapewnił Stamkos.

Kanadyjczycy wyszli na prowadzenie w grupie S, ale we wtorek może ich wyprzedzić Szwajcaria, która zagra z Białorusią. Słoweńcy z dwoma punktami na koncie zajęli ostatnie miejsce w tej grupie i, podobnie jak Austria, zostali zdegradowani do Dywizji I.

Kanada - Słowenia 4-3 po dogrywce (0-2, 2-1, 1-0, 1-0)

Bramki: Matt Duchene (23.), Steven Stamkos (23., 64.), Brenden Dillon (48.) - Jan Urbas (6., 9.), Tomaz Razingar (28.).

Kary: Kanada - 2, Słowenia - 8 minut.

Dania pokonała w Sztokholmie Białoruś 3-2 (2-0, 1-2, 0-0)  w meczu grupy S mistrzostw świata elity w hokeju na lodzie.

Dania - Białoruś 3-2 (2-0, 1-2, 0-0)

Bramki: Philip Larsen (7.), Nicklas Jensen (15.), Morten Green (28.) - Konstantin Kolcow (33.), Roman Graborenko (37.).

Kary: Dania - 6 minut, Białoruś - 18 minut.