Reklama

Reklama

Zimowe igrzyska 2022: Sztokholm będzie rywalem Krakowa

Szwedzki Komitet Olimpijski (SOK) ogłosił w poniedziałek, że Sztokholm i Aare będą się wspólnie ubiegać o prawo organizacji zimowych igrzysk oraz paraolimpiady w 2022 roku. W czwartek oficjalnie zgłosił się do tego wyścigu Kraków.

W historii nowożytnych igrzysk Sztokholm tylko raz był ich organizatorem, ale letniej olimpiady w 1912 roku. Jeśli jego starania zakończą się sukcesem, będzie pierwszym miastem goszczącym obydwie rywalizację o medale olimpijskie.

Szwedzka kandydatura stała pod znakiem zapytania, ponieważ początkowo władze kraju nie były zainteresowane złożeniem gwarancji finansowych. Wciąż sprawa nie jest jednoznacznie przesądzona, ale SOK uznał, że ma czas na negocjacje z rządem do stycznia 2015, kiedy wymagane będą właściwe dokumenty.

Termin składania wstępnych aplikacji upływa 14 listopada, a wysłały je już również kazachska Ałma-Ata, Pekin, Lwów oraz Oslo. W niedzielę przeciwko takiemu pomysłowi w referendum opowiedzieli się mieszkańcy Monachium. Decyzja o wyborze gospodarza zapadnie podczas 127. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Kuala Lumpur w sierpniu 2015 roku.

Reklama

Najbliższe zimowe igrzyska w przyszłym roku w lutym odbędą się w Soczi, a w 2018 - w południowokoreańskim Pyeongchang.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL