Reklama

Reklama

Duda zremisował z Magnusem Carlsenem

Trzeci dzień Tata Steel Chess przyniósł polskim kibicom prawdziwą gratkę. Do partii usiedli Jan-Krzysztof Duda i Magnus Carlsen. Ostatecznie panowie podzielili się punktami. Na razie zatem Polak liczy się w walce o zwycięstwo w zmaganiach.

Pojedynki Duda - Carlsen urosły w Polsce do miana szczególnie ciekawych. Po pierwsze mowa o rozgrywce z aktualnym mistrzem świata i, zdaniem wielu, najlepszym szachistą w historii. Ponadto wciąż w pamięci jest zwycięstwo polskiego zawodnika z października 2020 roku. Wtedy to Duda zakończył serię Norwega, który nie przegrywał przez aż 125 partii w szachach klasycznych.

Fani liczyli, że tym razem krakowianin również znajdzie sposób na przeciwnika. Lekką przewagę dawały mu białe bierki. Panowie postawili na partię hiszpańską, którą szczególnie można było obserwować podczas niedawnego meczu o mistrzostwo świata. Po debiucie nieznacznie lepszą pozycję miał Duda, lecz Carlsen odpowiednio się bronił. Rozgrywka zakończyła się w trakcie 38. ruchu, gdyż obaj przyjęli remis.

Reklama

Obrońca tytułu wrócił do wygrywania

Na innych szachownicach sypały się zwycięstwa. Cenną wygraną odniósł Santosh Gujrathi Vidit, który grając czarnymi ograł Daniiła Dubowa. Partia obu panów była bardzo intensywna i długo według silnika to Rosjanin przeważał. Jeden ruch wykonany przy 32. posunięciu całkowicie zmienił jednak sytuację, co wykorzystał Hindus


Tak dobrze nie zagrał rodak Vidita - Rameshbabu Praggnanandhaa. 16-latek długo bronił się przed Jordenem Van Foreestem, ale z czasem Holender kilkoma ruchami wypracował sobie znaczną przewagę. Dla Van Foresta to ważne zwycięstwo, bo po niedzielnej porażce wrócił on do walki o wysokie cele. Drugie zwycięstwo odniósł także Richard Rapport. Tym razem Węgier czarnymi bierkami rozprawił się Nilsem Grandeliusem.

Cały czas warto obserwować, co dzieje się u Siergieja Karjakina i Fabiano Caruany - rywali polskiego szachisty w nadchodzącym turnieju kandydatów. Karjakin uległ innemu Rosjaninowi - Aleksjejowi Esipience. Caruana natomiast podzielił się punktami z Samem Shanklandem.

Wyniki:
Jan-Krzysztof Duda - Magnus Carlsen 0,5:0,5
Jorden Van Foreest - Rameshbabu Praggnanandhaa 1:0
Anish Giri - Shakhriyar Mamedyarov 0,5:0,5
Andriej Esipienko - Siergiej Karjakin 1:0
Nils Grandelius - Richard Roppert 0:1
Daniił Dubow - Santosh Gujrathi Vidit 0:1
Fabiano Caruana - Sam Shankland 0,5:0,5

Klasyfikacja po trzech rundach:
1. Santosh Gujrathi Vidit - 2,5 punktu
2. Jan-Krzysztof Duda - 2 punkty
3. Magnus Carlsen - 2 punkty
4. Andriej Esipienko - 2 punkty
5. Richard Roppert - 2 punkty
6. Jorden Van Foreest - 2 punkty
7. Fabiano Caruana - 1,5 punktu
8. Shakhriyar Mamedyarov - 1,5 punktu
9. Rameshbabu Praggnanandhaa - 1 punkt
10. Siergiej Karjakin - 1 punkt
11. Anish Giri - 1 punkt
12. Daniił Dubow - 1 punkt
13. Sam Shankland - 1 punkt
14. Nils Grandelius - 0,5 punktu

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama