Reklama

Reklama

MP w skokach narciarskich. Zwycięstwo AZS Zakopane I

Drużyna AZS Zakopane I zdobyła mistrzostwo Polski w skokach narciarskich w Wiśle-Malince. Wicemistrzostwo dla TS Wisła Zakopane I, a brąz dla WSS Wisła I. Faworyci zajmowali drugie miejsce po pierwszej serii, bo Maciej Kot nie poradził sobie w trudnych warunkach, ale w serii finałowej przypieczętował zwycięstwo swojego zespołu.

Mistrzowie skakali w składzie: Grzegorz Miętus, Jakub Kot, Andrzej Stękała i Maciej Kot.

Pierwsza seria

Po pierwszej grupie zawodników prowadziła druga drużyna AZS Zakopane, dzięki skokowi Krzysztofa Miętusa na 134. metr. Jeszcze dalej (135,5 m) wylądował jego brat - Grzegorz, ale podparł skok przez co stracił sporo punktów. W efekcie jego drużyna - AZS Zakopane I zajmowała dopiero czwarte miejsce.

W drugiej grupie zaprezentowała się jedyna dziewczyna w stawce - Joanna Szwab z klubu KS Chochołów skoczyła 85 m. Tylko jeden z jej kolegów wylądował dalej i ekipa z Chochołowa nie zakwalifikowała się do drugiej serii.

Reklama

Drugi zespół AZS Zakopane obronił prowadzenie, a na pozycję wicelidera, ze stratą 4,3 pkt, przesunęła się pierwsza drużyna AZS dzięki skokowi Jakuba Kota na 133. metr. Trzecią lokatę zajmowała WSS Wisła I (strata 41 pkt).

Andrzej Stękała skacząc na 132. metr wyprowadził faworytów na prowadzenie. Po trzeciej grupie AZS I Zakopane miał aż 51,2 pkt przewagi nad Wisłą Zakopane i 60 pkt nad drugą ekipą AZS.

Kapitalny skok oddał Dawid Kubacki. Wylądował na 139. metrze - dokładnie tyle wynosi rekord skoczni - ale podparł skok. Dostrzegł to jednak tylko jeden z sędziów. W efekcie TS Wisła Zakopane I prowadziła po pierwszej serii, bo reprezentant AZS Zakopane I Maciej Kot zepsuł skok. Świeżo upieczony mistrz Polski (we wtorek skoczył 131 i 132 m) osiągnął jedynie 105,5 m.

Seria finałowa

Grzegorz Miętus (113,5 m) odzyskał prowadzenie dla AZS Zakopane I na początku serii finałowej. Reprezentant WSS Wisła I Artur Kukuła popisał się świetnym skokiem na 128 m i po drugiej grupie zawodników w serii finałowej strata jego drużyny do prowadzącego AZS Zakopane I stopniała do zaledwie 0,5 pkt.

W trzeciej grupie bardzo dobry skok oddał Bartłomiej Kłusek (LKS Klimczok Bystra) - 133 m. Na drugie miejsce awansowała TS Wisła Zakopane I dzięki skokowi Klemensa Murańki na 129 m. Trzy metry bliżej wylądował Andrzej Stękała, ale jego drużyna AZS Zakopane I obroniła pozycję lidera (niespełna 10 pkt przewagi).

Jakub Wolny poprawił się o 10 metrów w porównaniu do pierwszego skoku i wylądował na 125. metrze, ale strata Klimczoka Bystra była zbyt duża, aby mógł wyprowadzić swój zespół na medalową pozycję.

Daleko poszybował Piotr Żyła, ale po lądowaniu na 137. metrze szorował plecami o zeskok. Sędziowie skrócili rozbieg, a mimo tego Dawid Kubacki zaliczył 137,5 m! Reprezentant TS Wisła Zakopane I głęboko odetchnął po lądowaniu na obie nogi. Kot Maciej wytrzymał presję i osiągając 137 m, przypieczętował zwycięstwo AZS Zakopane I.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama