Reklama

Reklama

Polska - Litwa 37-19 w meczu piłkarek ręcznych

W pierwszym dniu rozgrywanego w Lublinie Turnieju 450-lecia Unii Lubelskiej piłkarek ręcznych Polska wysoko wygrała z Litwą 37-19 (19-8).

Zgodnie z oczekiwaniami spotkanie to przebiegało pod dyktando Polek, które po kwadransie prowadziły już 12-3, a serią trzech kolejnych trafień popisała się Kinga Achruk. Szczególnie mogła się podobać dwunasta bramka polskiego zespołu, którą po efektownej wrzutce Achruk zdobyła z podania Kingi Grzyb.

Mając taką przewagę trener Arne Senstad wprowadzał liczne zmiany, by mogła się zaprezentować zdecydowana większość zawodniczek uczestniczących w zgrupowaniu przed turniejem. Litwinki, mimo iż kilka z nich gra w Bundeslidze, były dość bezradne.

Reklama

Po przerwie obraz gry nie zmienił się. Polki nie zwalniały tempa i przeprowadzały urozmaicone akcje najczęściej kończone celnymi rzutami. Odnotować należy udane debiuty w seniorskiej reprezentacji dziewiętnastolatek - bramkarki KPR Gminy Kobierzyce Barbary Zimy i rozgrywającej Korony Handball Kielce Magdy Więckowskiej.

Po raz pierwszy w historii na meczu reprezentacji Polski zaprezentowana została ogromna flaga narodowa. Jest to nawiązanie do naszego Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada. Flaga ma wymiary 19 x 30,4 m i waży ponad 30 kg. Po turnieju w Lublinie flaga towarzyszyć będzie szczypiornistkom i szczypiornistom oraz ich kibicom podczas kolejnych meczów reprezentacji Polski w piłce ręcznej.

W przerwie meczu prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył medale 450-lecia Unii Lubelskiej osobom zasłużonym dla polskiej piłki ręcznej, m.in. prezesowi ZPRP Andrzejowi Kraśnickiemu oraz b. zawodniczkom reprezentacji Polski i mistrzowskiego klubu z Lublina Monice Marzec i Sabinie Włodek, które są obecnie trenerkami kadry narodowej.

W meczu otwarcia Białoruś pokonała Ukrainę 31-22 (14-10).

Najlepszymi zawodniczkami meczu wybrano Natalię Kocinę (Białoruś) i

Irinę Kompaniec (Ukraina). W sobotę, w drugim dniu turnieju, o godz. 17 Litwa zmierzy się z Białorusią, a o 19.15 Polska z Ukrainą.

Andrzej Szwabe

Polska - Litwa 37-19 (19-8)

Polska: Adrianna Płaczek, Weronika Gawlik, Barbara Zima - Kinga Achruk 6, Karolina Kudłacz-Gloc 5, Monika Kobylińska 3, Sylwia Matuszczyk, Joanna Drabik 3, Daria Zawistowska, Adrianna Górna 2, Kinga Grzyb 4, Aneta Łabuda 7, Aleksandra Zych 3, Aleksandra Zimny 3, Patrycja Świerżewska, Magda Więckowska 1.

Bramki dla Litwy zdobyły: Ausra Spone 7, Akvile Tolvaisaite 4, Greta Rinkeviciute 3, Karolina Sparnauskaite 2, Greta Kavaliauskaite, Rita Repeckaite i Jurate Zilinskaite po 1.

Reklama

Reklama

Reklama