Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (32 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (32 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (30 pkt.)
  • 4 .Raków Częstochowa (29 pkt.)
  • 5 .Radomiak (28 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (24 pkt.)
  • 7 .Wisła Płock (23 pkt.)
  • 8 .Piast Gliwice (21 pkt.)

​Wisła Kraków. Miasto kupiło prawa i planuje przebudowę stadionu

Po latach Kraków w końcu wykupił prawa autorskie do stadionu Wisły. To otwiera drogę do przebudowy obiektu i zwiększenia jego funkcjonalności.

Przez lata miasto, czyli właściciel stadionu, miało związane ręce. Powód? Na wcześniejszym etapie urzędnicy nie zadbali o wykup praw autorskich do projektu. A to oznaczało, że na stadionie nie dało się wykonać żadnych zmian!

A tych obiekt Wisły wymaga wiele. Kolejni prezesi klubu narzekają na jego niefunkcjonalność, niezadowoleni z wielu rozwiązań są także kibice. Do tego stadion nie jest gotowy do wynajmu przestrzeni pod działalność komercyjną, więc dziś przebywają tam głównie pracownicy Wisły oraz miejscy urzędnicy. 

Wkrótce może się to jednak zmienić. W czwartek miasto wykupiło bowiem od firmy Archetus prawa do projektu. Kosztowało to 7,6 mln, a kolejne 2 miliony Kraków ma zapłacić w przyszłym roku. 

Reklama

W tej cenie znajduje się także tzw. ryczałt na projektowanie. To wzbudza jednak kontrowersje, ponieważ oznacza, że przebudowę oraz remont obiektu zaprojektuje ta sama firma, do której pierwotnego projektu było sporo zastrzeżeń.

W pierwszej kolejności ma zostać rozwiązana kwestia parkingów oraz dostosowania powierzchni pod trybunami do prowadzenia działalności komercyjnej.

- My mieliśmy zająć się wykupieniem praw i to zrobiliśmy. Jeśli chodzi o plany związane z przebudową, to tym będzie zajmował się już Zarząd Infrastruktury Sportowej - mówi Interii Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Stadion Wisły ma być zmodernizowany pod kątem organizacji w Krakowie igrzysk europejskich w 2023 r. Remont szacunkowo ma kosztować ok. 20 mln zł. Poprawiona ma zostać elewacja trybun, wentylacja i część zdemontowanego po uszkodzeniu zadaszenia. 

Z kolei wokół stadionu planowany jest parking na 1200 samochodów. Jednym z pomysłów jest też połączenie ul. Reymana z parkiem Jordana.

PJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje