Soccer City Stadium/Johannesburg
Zmodernizowany na mistrzostwa świata stadion Soccer City będzie 11 czerwca areną otwarcia turnieju (mecz RPA - Meksyk) i finału, który zaplanowano miesiąc później.

Inspiracją dla twórców obiektu była kalebasa, roślina z rodziny dyniowatych, o jadalnych owocach w zdrewniałej skorupie, służącej Afrykanom jako naczynie...
Soccer City znajduje się w południowo-zachodniej części Johannesburga, bardzo blisko od zakochanej w futbolu dzielnicy Soweto, gdzie mieszka 40 procent ludności miasta. Stadion jest uważany za "serce" RPA i od czasów wybudowania w 1987 roku był miejscem ważnych wydarzeń, nie tylko sportowych.
Tam w 1990 roku Nelson Mandela spotkał się z tłumami po opuszczeniu (po 27 latach) więzienia na wyspie Robben. Tu w 1993 roku tysiąc osób opłakiwały śmierć Chrisa Haniego, lidera partii komunistycznej, zamordowanego przez polskiego emigranta Janusza Walusia. Na tym stadionie RPA wygrała mecz finałowy z Tunezją (2-0) w piłkarskim Pucharze Narodów Afryki w 1996 r.
Początkowo stadion miał pojemność 80 000. Po modernizacji zakończonej w 2009 r. - powiększono górne trybuny i dodano dach nad owalem trybun - może pomieścić do 90 000 osób. Zainstalowano też urządzenia iluminujące budowlę.
Soccer City
Miasto: Johannesburg
Rok budowy: 1987
Zakończenie modernizacji: 2009
Całkowita pojemność: 88 460
JOHANNESBURG
Johannesburg, znany też jako Miasto Złota, to biznesowe centrum kraju, wytwarzające około 12 procent dochodu narodowego RPA. Siedziba najbardziej popularnych klubów piłkarskich tego kraju, które są odwiecznymi rywalami: Kaizer Chiefs i Orlando Pirates.
Na stadionie Soccer City 11 czerwca rozpoczną się meczem RPA - Meksyk 19. mistrzostwa świata. Na tym obiekcie 11 lipca odbędzie się też finał. Na drugim obiekcie - Ellis Park - przewidziano mecze fazy grupowej turnieju i jeden z ćwierćfinałów.
Mimo swego ogromu - 3,2 mln mieszkańców, Johannesburg jest miastem bardzo zielonym i sprzyja życiu na świeżym powietrzu. Bogactwo zieleni - m.in. 2328 parków i skwerów - tworzy swego rodzaju "miejski las" w metropolii.
Kulturalne życie miasta także imponuje bogactwem form, usprawiedliwiając miano "tygla kulturalnego" kraju. W Johannesburgu działają uchodzące za skarbnice historii Apartheid Museum i Constitution Hall. Z kolei poszukujących ziół i leków afrykańskiej medycyny ludowej przyciąga słynny bazar Mai Mai Market. W mieście żyją ludzie różnych ras i narodowości, od tubylczych plemion Tswane i Ndebele, poprzez Europejczyków i Hindusów, aż po ludność pochodzenia chińskiego...
W języku Tswane Johannesburg to eGoli, tj. miejsce złota. Ten teren zasiedlali ludzie już w epoce kamiennej. Prawa miejsce zyskał w 1886 r., na początku Gorączki Złota (Witwatersrand Gold Rush). Miasto zyskało na znaczeniu w latach apartheidu, a Soweto, jedno z przedmieść, stało się ośrodkiem protestu wobec systemu segregacji rasowej. To właśnie w sąsiadującym z Soweto Kliptown spotkali się w 1955 r. przedstawiciele ruchów niepodległościowych (Congress of the People), by podpisać Kartę Wolności, w której zawarto postulat równości dla wszystkich. Potem Karta ta stała się roboczym dokumentem obecnie obowiązującej konstytucji RPA.
Johannesburg jest sercem i trzonem profesjonalnego futbolu RPA. Stąd lub z okolic pochodzi większość mistrzowskich zespołów kraju, grających w Premier Soccer League lub First Division - Kaizer Chiefs, Orlando Pirates, Jomo Cosmos, BidVest Wits i jeden z najstarszych klubów kraju - Moroka Swallows.
Futbol zawodowy stworzono w biurach gazety "Rand Daily Mail" w 1958 r. Mecze między Kaizer Chiefs i Orlando Pirates, zwane "derbami Soweto", gromadzą najliczniejszą widownię.
Z Jo'burga, jak w RPA skraca się nazwę miasta, wywodzą się znani i utytułowani piłkarze - Jomo Sono, Kaizer Motaung (jeden z założycieli klubu Kaizer), "Ace" Ntsoelengoe, Doctor Khumalo, Lucas Radebe i wielu innych. Sono grał z Pele i Franzem Beckenbauerem w słynnym klubie New York Cosmos. Zmarły w 2006 r. Patrick Pule "Ace" Ntsoelengoe jest powszechnie uważany za najlepszego piłkarza RPA wszech czasów. Też odnosił sukcesy w amerykańskiej lidze North American Soccer League (NASL).
Johannesburg gościł wielkie imprezy sportowe, w tym turniej finałowy piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki w 1996 r., zakończony zwycięstwem, zwanej Bafana Bafana, reprezentacji RPA (w finale 2-0 z Tunezją). Stadion Ellis Park, wybudowany w 1982 roku i usytuowany w centrum miasta, był obiektem Pucharu Świata w rugby w 1995 r., też zakończonym zwycięstwem miejscowej drużyny, zwanej "Springboks".
Johannesburg w pigułce
Prowincja: Gauteng
Ludność: 3,2 mln
Wysokość n.p.m.: 1753 m
Położenie geograficzne: na wschodnim, wysokim plateau, zwanym Highveld.
Klimat: suchy; z temperaturami zimą od 16 do 24 st. C, a latem przekraczającymi 30 st. C, z popołudniowymi burzami.
Główne gałęzie gospodarki: handel, finanse
INTERIA.PL/PAP
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje