Reklama

Reklama

Duda wypuścił zwycięstwo z rąk

We wtorek została rozegrana czwarta runda Tata Steel Chess. Tego dnia dobrze wspominać nie będzie Jan-Krzysztof Duda. Wydawało się, że Polak ma wszystko, by pokonać Shakhriyara Mamedyarova. Polak popełnił jednak błędy, przez które przegrał partię.

Przed rozpoczęciem rozgrywki trudno było się spodziewać czegokolwiek. Mamedyarov słynie z wykonywania nieszablonowych ruchów. Dla grającego czarnymi bierkami Dudy wiadomość mogła okazać się dobra lub zła, w zależności od jakości pomysłowych posunięć rywala. Polak często umie poradzić sobie w trudnych sytuacjach.

Jak się okazało, w partii pojawiły się nawet realne szanse na zwycięstwo. Od początku Mamedyarov starał się naciskać, lecz Polak dobrze się bronił. W 25. posunięciu Azer wykonał ruch, który silnik szachowy uznał za zły, gdyż dzięki niemu Duda miał przewagę pionka. W takiej sytuacji 23-latek powinien poprowadzić partię do zwycięstwa. Niestety krakowianin popełnił kilka kosztownych błędów, przez co finalnie musiał się poddać.

Reklama

Turniejowy dzień remisów

Oprócz Mamedyarova zwycięstwo odniósł jedynie Rameshbabu Praggnanandhaa. 16-letni Hindus dość szybko uzyskał przewagę nad Nilsem Gandeliusem. Z czasem obrona Szweda całkowicie się posypała i zwycięstwo młodego szachisty stało się formalnością.

W pozostałych pojedynkach zawodnicy podzielili się punkami. Zaskoczył Magnus Carlsen, który "tylko" zremisował z Jordenem Van Foreestem. Tylko, gdyż w pewnym momencie silnik pokazywał bezapelacyjną wygraną białych. Norweg jednym ruchem stracił jednak przewagę. Ostatecznie panowie zaczęli powtarzać ruchy.

Nadal bez rewelacji spisują się rywale Dudy z Turnieju Kandydatów - Siergiej Karjakin i Fabiano Caruana. Rosjanin znów zagrał nietypową partię, gdyż zremisował z Anishem Girim po zaledwie 14. posunięciach. Szachista reprezentujący Stany Zjednoczone natomiast podzielił się punktami z Daniiłem Dubowem. Remis zaliczył też lider zmagań - Santosh Gujrathi Vidit. Hindus nadal jednak prowadzi w generalnej klasyfikacji.

Teraz szachiści mają dzień przerwy od rywalizacji. Kolejne pojedynki odbędą się w czwartek.

Wyniki:
Shakhriyar Mamedyarov - Jan-Krzysztof Duda 1:0
Magnus Carlsen - Jorden Van Foreest 0,5:0,5
Rameshbabu Praggnanandhaa - Nils Grandelius 1:0
Siergiej Karjakin - Anish Giri 0,5:0,5
Fabiano Caruana - Daniił Dubow 0,5:0,5
Sam Shankland - Richard Rapport 0,5:0,5
Santosh Gujrathi Vidit - Andriej Esipienko 0,5:0,5

Klasyfikacja po czterech rundach:

1. Santosh Gujrathi Vidit - 3 punkty
2. Andriej Esipienko - 2,5 punktu
3. Magnus Carlsen - 2,5 punktu
4. Shakhriyar Mamedyarov - 2,5 punktu
5. Richard Rapport - 2,5 punktu
6. Jorden Van Foreest - 2,5 punktu
7. Jan-Krzysztof Duda - 2 punkty
8. Fabiano Caruana - 2 punkty
9. Rameshbabu Praggnanandhaa - 2 punkty
10. Anish Giri - 1,5 punktu
11. Daniił Dubow - 1,5 punktu
12. Sam Shankland - 1,5 punktu
13. Siergiej Karjakin - 1,5 punktu
14. Nils Grandelius - 0,5 punktu

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL