Reklama

Reklama

Ligue 1. PSG mistrzem Francji

Paris Saint-Germain, którego zawodnikiem jest Marcin Bułka, zostało tegorocznym mistrzem Francji. Władze ligi francuskiej (LFP) oficjalnie zatwierdziły decyzję rządu o zakończeniu sezonu piłkarskiego. Przy rozstrzygnięciu uwzględniono tabelę po 28. rozegranych kolejkach, w oparciu o stosunek liczby punktów do rozegranych meczów.

Ligę wygrało więc bezdyskusyjnie Paris Saint-Germain ze współczynnikiem 2,52, drugie miejsce zajęło Olympique Marsylia - 2, trzecie Rennes - 1,79. Te trzy zespoły zagrają w Lidze Mistrzów. Przed wstrzymaniem rozgrywek PSG prowadziło w Ligue 1 z przewagą 12 punktów nad OM i 18 pkt. nad Rennes.

W Lidze  Europy wystąpią: Lille, Reims i Nice. Drużyna Kamila Glika i wypożyczonego do Legii Radosława Majeckiego AS Monaco zakończyła sezon na 10. pozycji (o jedną niżej niż po 28. kolejkach). Z Ligue 1 spadają dwie ostatnie drużyny Amiens - 0,82 pkt. i Tuluza - 0,46. Z drugiej ligi awansują Lorient i RC Lens.

Reklama

Największym przegranym przerwanego sezonu jest Olympique Lyon. Klub zarządzany przez najbardziej charyzmatycznego prezesa w lidze Jean Michel Aulasa, uczestnik fazy pucharowej Ligi Mistrzów, nie zagra w europejskich pucharach. Nie ma też szans na trofeum. Jednocześnie odwołano finały pucharów: Pucharu Francji, w którym PSG miało zagrać z Saint-Etienne i Pucharu Ligi, w którym rywalem PSG miał być OL. Lyon nie wystąpi w pucharach po raz pierwszy od ponad 20 lat.

PSG zostało mistrzem po raz dziewiąty w historii, po raz siódmy w "erze katarskiej". Bramkarzem paryskiego zespołu jest Marcin Bułka, który zagrał w jednym meczu ligowym. Wychowanek Escoli Barcelona jest piątym polskim piłkarzem z mistrzostwem Francji. Wcześniej tytuł zdobywali: Robert Gadocha z FC Nantes (1977), Jacek  Bąk z Olympique Lyon (2002), Ludovic Obraniak z Lille (2011) i Kamil Glik z AS Monaco (2017).

Decyzja o zakończeniu sezonu we Francji w grach zespołowych (również w lidze rugby) podjął we wtorek premier francuskiego rządu Eduard Philippe. Prezydent Francji Emmanuel Macron zachęca, żeby tak samo postąpiły władze Wielkiej  Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Niemiec. Na razie jego apel nie znalazł odzewu.

Końcowa tabela Ligue 1 sezonu 2019/2020

1. PSG
2. Olympique Marsylia
3. Rennes
4. Lille
5. Nice
6 Reims
7. Lyon
8. Montpellier
9. Monaco
10. Strasbourg
11. Angers
12. Bordeaux
13. Nantes
14. Brest
15. Metz
16. Dijon
17. Saint-Étienne
18. Nîmes
19. Amiens
20. Toulouse

Olgierd Kwiatkowski


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL