Reklama

Reklama

Lekkoatletyczne ME: Yared Shegumo wywalczył srebrny medal w maratonie

Reprezentant Polski Yared Shegumo sprawił bardzo przyjemną niespodziankę, przybiegając na drugim miejscu podczas maratonu w ostatnim dniu 22. lekkoatletycznych mistrzostw Europy, które odbywają się w Zurychu. Jego czas to 2:12.00.

Urodzonego w 1983 roku w Etiopii Shegumo (AZS AWF Warszawa) wyprzedził tylko Włoch Daniele Meucci (2:11.08). Brązowy medal zdobył Rosjanin Aleksiej Reunkow (2:12.15). To pierwszy medal dla Polski w maratonie na mistrzostwach Europy, a 11. w Zurychu.

Shegumo obywatelem polskim został w 2003 roku. Bardzo dobrze mówi w naszym języku. Najpierw biegał średnie dystanse, w maratonie debiutował dopiero w 2012 roku. W latach 2008-2010 miał przerwę w wyczynowym uprawianiu lekkoatletyki (z powodów finansowych wyjechał do pracy do Anglii).

Początek należał do innego zawodnika "Biało-czerwonych" Marcina Chabowskiego (STS Pomerania Szczecinek). Polak prowadził od około siódmego kilometra. Wtedy oderwał się od czołówki i systematycznie zwiększał swoją przewagę.

Reklama

Po połowie dystansu było to minuta i dziesięć sekund, a po 25 kilometrach, najwyższa w niedzielę - minuta i 12 sekund.

Przed 30 kilometrem w pościg za Polakiem ruszył Francuz Abdellatif Meftach.

Potem do Chabowskiego zaczął zbliżać się z kolei Włoch Daniele Meucci, a dystans gwałtownie zaczął maleć. Polak, który biegł dopiero czwarty maraton w swoim życiu, zaczął odczuwać trudy morderczego dystansu.

Chabowski stracił prowadzenie przed 35. kilometrem. Wyprzedził go Meucci, który szybko zaczął zwiększać swoją przewagę.

Bardzo dobrze radził sobie Shegumo, który biegł razem z Hiszpanem Javierem Guerrą. Minąwszy 35. kilometr Yared "odskoczył" od rywala.

Chwilę później Shegumo dogonił Chabowskiego, który w tym momencie zwolnił i zatrzymał się. Marcin słono zapłacił za świetną postawę na początku biegu. Nazwisko 28-letniego Polaka długo jeszcze widniało na liście wyników, ale okazało się, że jednak nie ukończył tego startu.

Na 40. kilometrze Shegumo tracił do lidera tracił 41 sekund. Na trzecie miejsce awansował Rosjanin Aleksiej Reunkow (57 s straty), który wyprzedził Guerrę (1.02).

Do końca biegu klasyfikacja czołówki już się nie zmieniła.

43. miejsce zajął Błażej Brzeziński (WKS Śląsk Wrocław) - 2:25.17. Z trasy zszedł natomiast Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań).

Wyniki maratonu:

1. Daniele Meucci (Włochy)  2:11.08

2. Yared Shegumo (Polska)  2:12.00

3. Aleksiej Reunkow (Rosja)  2:12.15

4. Javier Guerra (Hiszpania)  2:12.32

5. Viktor Roethlin (Szwajcaria)  2:13.07

..

43. Błażej Brzeziński (Polska)  2:25.17

Marcin Chabowski i Henryk Szost nie ukończyli biegu

Reklama

Reklama

Reklama