Reklama

Reklama

Kamil Gradek zwycięstwem zakończył udany sezon

Kamil Gradek, triumfator tegorocznej ProLigi, rankingu polskich kolarzy obejmującego 19 najważniejszych wyścigów z sezonie, zakończył krajowe występy efektownym zwycięstwem w niedzielnym kryterium - Memoriale Józefa Gościły w podbiałostockich Krynkach.

Kolarz BDC MarcPol zaskoczył rywali akcją w końcówce i samotnie minął linię mety w centrum Sokółki. Na drugim miejscu ukończył wyścig jego klubowy kolega Adrian Banaszek, potwierdzając wysoką formę prezentowaną w ostatnich imprezach. Dzień wcześniej niespełna 19-letni syn dyrektora sportowego grupy BDC, a przed laty czołowego polskiego zawodnika, dzień wcześniej wygrał w Sokółce pierwszą w karierze seniorską imprezę - zaliczany do ProLigi Memoriał Stanisława Kirpszy.

Podobnie jak w sobotę zwycięstwo nie przyszło kolarzom BDC łatwo. Silna grupa zawodników z Białorusi, z reprezentacją tego kraju, od startu narzuciła bardzo mocne tempo i na każdym punktowanym okrążeniu toczyła się ostra walka o premiowane miejsce. Na finiszach rywalizowali Gradek, Banaszek, Białorusin Aliaksandr Riabuszenko i inny z reprezentantów BDC - Robert Radosz. Rywalizacja była bardzo wyrównana, o ostatecznym wyniku przesądziła udana solowa akcja Gradka w końcowej części wyścigu.

Reklama

"Nie popełniliśmy tego błędu co wczoraj i nie zlekceważyliśmy młodych, lecz bardzo silnych i licznie startujących zawodników z Białorusi. Można powiedzieć, że wyścig odbywał się pod nasze dyktando i to ekipa BDC rozdawała karty na trasie. Dwa pierwsze miejsca na dzisiejszym wyścigu dla naszej ekipy w pełni rekompensują mi mały smutek, że jednak to nie ja zwyciężyłem na swojej ziemi" - powiedział po wyścigu bardzo aktywny na trasie i szósty w końcowej klasyfikacji Piotr Kirpsza.

Okolice Sokółki przez cały weekend żyły kolarstwem, bowiem obok wyścigów elity, na tej samej pętli wokół miasta, choć na krótszych dystansach, rywalizowali w międzynarodowej obsadzie młodzicy, juniorzy i juniorki, a także amatorzy. Pomimo jesiennej pory słoneczna, ciepła aura sprzyjała zarówno uczestnikom, jak i kibicom oglądającym rywalizację na ulicach miasta.

Końcowa klasyfikacja kryterium - Memoriału Józefa Gościły:

1. Kamil Gradek (BDC MarcPol)             39 pkt

2. Adrian Banaszek (BDC MarcPol)          21

3. Aliaksandr Riabuszenko (Białoruś)      17

4. Robert Radosz (BDC MarcPol)            15

5. Jakub Soliński (Mostostal Puławy)      14

6. Piotr Kirpsza (BDC MarcPol)            10

Imprezy w Sokółce i Krynkach były ostatnim akcentem rywalizacji w ProLidze 2014. Nie przyniosły co prawda spodziewanych emocji, bowiem na starcie zabrakło Bartłomieja Matysiaka z CCC Polsat Polkowice, jedynego rywala mogącego teoretycznie wyprzedzić w końcowej klasyfikacji Gradka, ale stała na dobrym poziomie. Ostateczna kolejność potwierdziła układ sił w krajowej czołówce, a zwycięstwo zawodnika BDC była jak najbardziej zasłużone. Warto także przypomnieć, że obok udanych startów w krajowych imprezach Gradek doskonale spisywał się w wyścigach zagranicznych wygrywając między innymi silnie obsadzoną wieloetapówkę Dookoła Chin. Na podium znaleźli się obok niego Matysiak i Paweł Franczak z grupy ActiveJet. W czołowej dziesiątce znalazło się pięciu reprezentantów BDC i trzech z ekipy CCC Polsat Polkowice.

Końcowa klasyfikacja kolarskiej ProLigi 2014 (po 19 wyścigach):

1. Kamil Gradek (BDC MarcPol)                  300 pkt

2. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice)  268

3. Paweł Franczak (ActiveJet)                  240

4. Paweł Bernas (BDC MarcPol)                  195

5. Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice)       191

6. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)      183

7. Błażej Janiaczyk (BDC MarcPol)              180

8. Kamil Zieliński (Mexller)                   177

9. Eryk Latoń (BDC MarcPol)                    172

10. Adam Stachowiak (BDC MarcPol)              153


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama