Reklama

Reklama

Tokio 2020. Igrzyska odbędą się bez udziału kibiców

W związku z wprowadzeniem obowiązującego do 22 sierpnia stanu wyjątkowego w Tokio, organizatorzy igrzysk zdecydowali, że zawody odbywać się będą bez udziału kibiców. Stan wyjątkowy wprowadzono z powodu rosnącej liczby przypadków zakażeń koronawirusem.

To oficjalna decyzja ogłoszona w czwartek przez władze i organizatorów. Już wcześniej wykluczono udział w imprezie fanów spoza Japonii. W czwartek natomiast ustalono, że wstępu na olimpijskie areny nie będą mieli nawet lokalni kibice.

Przewodnicząca tokijskiego komitetu organizacyjnego Seiko Hashimoto wyraziła na konferencji prasowej ubolewanie z powodu konieczności organizacji zawodów bez publiczności i przeprosiła wszystkich, którzy kupili już bilety.

Decyzja zapadła po dyskusjach z udziałem władz Tokio, japońskich organizatorów i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Reklama

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź!

Tokio 2020. Stan wyjątkowy w stolicy Japonii

Premier Japonii Yoshihide Suga ogłosił wcześniej w czwartek, że od poniedziałku do 22 sierpnia, czyli przez całe igrzyska, w Tokio będzie obowiązywał kolejny stan wyjątkowy. Ma on powstrzymać najnowszy wzrost zakażeń, za który częściowo odpowiada wariant Delta.

"Absolutnie musimy uniknąć sytuacji, w której Tokio stanie się zalążkiem ponownego rozprzestrzenienia się zakażeń w kraju" - powiedział Suga na konferencji prasowej.

Zakaz udziału widzów to kolejny cios w igrzyska, które zgodnie z pierwotnym planem miały być okazją na pokazanie światu Japonii odbudowanej po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, tsunami i katastrofie nuklearnej w Fukushimie sprzed 10 lat. Zawody miały się odbyć w ubiegłym roku, ale zostały przełożone z powodu COVID-19.

Z kolei determinacja rządu w dążeniu do organizacji igrzysk w tym roku, pomimo trwającej pandemii, napotkała na niechęć ze strony Japończyków. W sondażach większość mieszkańców kraju opowiadała się za ponownym przełożeniem lub całkowitym odwołaniem imprezy.

Relacja audio z każdego meczu Euro tylko u nas - Słuchaj na żywo!

Igrzyska olimpijskie. Lekarze apelowali o wyjątkową ostrożność

Przed ryzykiem wzrostu zakażeń w Japonii i powstania nowych ognisk choroby w innych krajach przestrzegali eksperci, w tym doradcy japońskiego rządu. W ostatnich tygodniach przekonywali oni również, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłaby organizacja igrzysk bez widzów.

Decyzja ucieszyła środowisko medyczne Japonii, jednak lekarze nie ustają w apelach o ostrożność i rozwagę. Jak twierdzą, zamknięcie drzwi dla kibiców nie wyeliminuje ryzyka wzrostu liczby zachorowań na COVID-19.

"Oczywiście, popieram decyzję o tym, aby nie było kibiców, ale zmartwienie nie zniknie całkowicie, dopóki mamy tak wielką imprezę jak igrzyska, i to jeszcze w połączeniu z sezonem wakacyjnym" - powiedział profesor medycyny szpitala uniwersyteckiego w Kioto Yuki Furuse, który współpracuje z rządem w kwestii pandemii.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama