Koniec spekulacji. Media: Imane Khelif jest mężczyzną. Raport medyczny poraża
Francuskie media dotarły do raportu medycznego, którego treść - do tej pory ukrywana - brzmi zgoła sensacyjnie. Wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym roku miały wykazać, że Imane Khelif nie posiada żeńskich organów rozrodczych. Stwierdzono u niej za to męskie organy, tyle że w stanie deformacji - co wynika z "niedoboru 5-alfa-reduktazy". Po ujawnieniu raportu mistrzyni olimpijska w boksie z Paryża może zostać zmuszona do oddania złotego medalu.
Już sam start Imane Khelif w tegorocznych igrzyskach olimpijskich wywołał ogromne kontrowersje. Rok wcześniej algierska pięściarka nie została dopuszczona do udziału w mistrzostwach świata, ponieważ nie zaliczyła testów płci. MKOl nie uznał jednak tego faktu za okoliczność budzącą wątpliwości i zezwolił zawodniczce na rywalizację w Paryżu.
Khelif przeszła przez olimpijski turniej jak burza, sięgając po złoty medal w kategorii do 66 kg. Czy krążek zostanie w jej posiadaniu na zawsze? Odpowiedź na to pytanie nie może być dzisiaj twierdząca.
Raport medyczny obnaża tajemnicę Khelif. Francuskie media mają kopię
Francuskie media ujawniły właśnie treść wstrząsającego raportu medycznego, który do tej pory nie był publikowany. Pod koniec października dotarł do niego dziennikarz Djaffar Ait Aoudia i uzyskał kopię. Fragmenty ujawnił na łamach "Le Correspondant". Teraz sprawę nagłaśnia serwis reduxx.info.
Raport sporządzony został przez endokrynologów Soumayę Fedalę i Jacques'a Younga. Czytamy w nim, że "Khelif cierpi na niedobór 5-alfa-redultazy, zaburzenie rozwoju płciowego występujące wyłącznie u biologicznych mężczyzn". Po urodzeniu dzieciom płci męskiej dotkniętym tą przypadłością często błędnie przypisywana jest płeć żeńska z powodu obecności zdeformowanych narządów płciowych.
Khelif cierpi na niedobór 5-alfa-redultazy, zaburzenie rozwoju płciowego występujące wyłącznie u biologicznych mężczyzn.
~ Fragment raportu endokrynologów
Badania, jakim została poddana Khelif, wykazały, że "posiada ona chromosomy XY, poziom testosteronu typowy dla mężczyzn, a także jądra w jamie brzusznej i mikropenisa". Rezonans magnetyczny nie ujawnił natomiast żeńskich organów rozrodczych - macicy oraz jajników.
Lekarze podejrzewają, że rodzice algierskiej pięściarki mogli być ze sobą spokrewnieni.
W końcowych zaleceniach raportu znajduje się sugestia przeprowadzenia korekcji chirurgicznej oraz zastosowania terapii hormonalnej. Ma to pomóc w dostosowaniu cech fizycznych do faktycznie odczuwanej przez Khelif tożsamości płciowej. Konieczne będzie również profesjonalne wsparcie psychologiczne.
Co na to MKOl? Jego szefostwo w najbliższym czasie z pewnością nie uniknie pytań. Ale także trudnej w tej chwili do oszacowania presji. Pewne wydaje się na razie jedno - losy złotego medalu olimpijskiego w kategorii do 66 kg pozostają nierozstrzygnięte.