NHL: Capitals pokonali Canadiens 3-0

Washington Capitals pokonali Montreal Canadiens 3-0, a emocje rozpoczęły się już na początku 2. minuty, gdy Matt Hendricks w pięściarskim pojedynku próbował nauczyć Rene Bourque'a, że za brutalne faule trzeba ponosić konsekwencje.

Bourque, jeszcze jako hokeista Calgary Flames, na początku stycznia brutalnie sfaulował Nicklasa Backstroema. Gwiazdor Capitals rozgrywał wtedy kapitalny mecz - wypracował każdą z trzech bramek dla swojego zespołu, co do tego stopnia rozsierdziło Bourque'a, że uderzył rywala łokciem w głowę. "Nawet nie wiedziałem, że uderzyłem go w głowę" - próbował później zbagatelizować zajście, ale później przyznał, że już wtedy liczył się z konsekwencjami.

Na odsunięciu od pięciu meczów nie mogło się skończyć. "Jeśli ktoś fauluje w taki sposób i dostaje za to pięć meczów kary, to musi być przygotowany na poniesienie konsekwencji. To nie tak, że cały dzień przed meczem o tym mówiliśmy, ale dzisiaj była okazja, aby wyrównać rachunki. Hendricks wyszedł na lód i zrobił świetną robotę" - powiedział napastnik Capitals Troy Brouwer.

Matt Hendricks wielkim hokeistą nie jest, ale w klasyfikacji pojedynków na pięści zajmuje wysoką pozycję w NHL. Capitals cenią jego umiejętności, skoro przed rokiem zaoferowali mu kontrakt warty grubo ponad półtora miliona dolarów. Gdy tylko Bourque pojawił się na lodzie, "tafgai" z Waszyngtonu wyzwał go na pojedynek. Górą był jednak nowy hokeista Montreal Canadiens.

Za to w hokeja lepiej grali Capitals. Najlepszym zawodnikiem uznano Michala Neuvirtha. Młody bramkarz pochodzący z Usti nad Łabą obronił 31 strzałów i zaliczył drugi shutout w sezonie, a szósty w karierze. 19. gola w sezonie strzelił Aleksander Owieczkin, a jego zespół świetnie zagrał w defensywie (25 zablokowanych strzałów). W ofensywie nie było już tak efektownie - tylko 16 strzałów, ale skoro w 9. minucie prowadzi się już dwoma bramkami, to ... "Tak naprawdę nie ma po co strzelać kolejnych goli" - rozbroił szczerością napastnik gości Marcus Johansson.