Świątek kończy na szóstym miejscu. Przepaść, nawet Sabalenka bez szans
Przez dwa ostatnie sezony Iga Świątek była najlepszą tenisistką świata - właściwie we wszystkich możliwych rankingach. Najlepiej punktowała, najlepiej zarabiała. Aż w końcu w tym sezonie "dopadła" ją Aryna Sabalenka, głównie za sprawą jesiennych zawirowań u Polki, związanych też ze zmianą trenera. Niemniej dystans między nią a Białorusinką nie jest wielki, jeszcze w styczniu wszystko może się odwrócić. Takiej sytuacji nie ma zaś w męskim tenisie, widać to doskonale po rankingu i zarobkach.
Formalnie - sezon dla Igi Swiątek jeszcze się nie skoczył. W chwili, gdy powstawał ten artykuł, wiceliderka światowego rankingu przygotowywała się już do starcia z Jasmine Paolini w półfinale Polska - Włoch w ramach Pucharu Billie Jean King. Jeśli Biało-Czerwone wygrają, w finale zmierzą się z Wielką Brytanią lub Słowacją. A Igę będzie czekało jeszcze jedno spotkanie.
Przy czym dla jej rankingu - nie ma to żadnego znaczenia. Podobnie jak i zdobyczy finansowych liczonych przez WTA.
Iga Świątek trzecią najlepiej zarabiającą tenisistką na korcie. W dwóch poprzednich latach była tu najwyżej
23-letnia Polka w tym roku nie okazała się najlepszą tenisistką świata. Miała jeszcze szansę na odrobienie strat do Aryny Sabalenki w WTA Finals, ale ta sztuka w Rijadzie jej się nie powiodła. Przegrała tylko jedno spotkanie w fazie grupowej - z Coco Gauff, wygrała dwa. I odpadła. A Sabalenka, choć też wygrała dwa mecze i jeden przegrała, awansowała z pierwszej pozycji. Później też uległa jednak Gauff, Amerykanka zaś sięgnęła ostatecznie po ten prestiżowy laur.
Iga zakończyła więc tenisowy rok na drugim miejscu, właśnie za Sabalenką, a przed Gauff. Nieco inaczej sytuacja wygląda w rankingu płac, który Polka też wygrywała w dwóch poprzednich sezonach. Wtedy odbierała czeka na ok 9,9 mln dolarów, w 2022 roku była nawet bliska triumfu w klasyfikacji płacowej bez względu na płeć. Dopiero w ostatniej chwili, dzięki pokaźnemu zastrzykowi w ATP Finals, wyprzedził ją Novak Djoković.
Teraz zaś Iga zarobiła łącznie 8,55 miliona dolarów, zdecydowaną większość za triumf we French Open i czterech turniejach rangi WTA 1000. Skończyła jednak nie tylko za Sabalenką (9,73 miliona dolarów, dwa triumfy w Wielkich Szlemach i jeden w WTA 1000), ale także za Gauff - 9,35 miliona dolarów (WTA 1000 w Berlinie i WTA Finals).
Jannik Sinner zdystansował całą konkurencję. Tak wielkiej dominacji w ostatnich latach w męskim tenisie nie było
Znacznie ciekawszy jest jednak ranking bez względu na płeć. Tak jak w kobiecym tenisie czołowa trójka zarabiała na zbliżonym poziomie, a w rankingu nie ma przepaści między Świątej i Sabalenką, tak w męskim zaczyna ona się już tworzyć.
Wszystko za sprawą Jannika Sinnera, rówieśnika raszynianki, który dokonuje ostatnio rzeczy niewiarygodnych. Od zakończenia French Open przegrał zaledwie trzy pojedynki: z Daniiłem Miedwiedewem (Wimbledon), Andriejem Rublowem (Montreal) i Carlosem Alcarazem (Pekin). Wygrał zaś 33 inne - i dołożył tytuły w Cincinnati, US Open, Szanghaju czy ATP Finals. I tylko w tych turniejach dorzucił do swojego budżetu ponad 10 milionów dolarów. Więcej, niż ktokolwiek inny w tenisie przez cały sezon.
Warto jednak dodać, że to oficjalne zarobki z turniejów ATP oraz ITF (Wielkie Szlemy). A przecież Włoch skasował też sześć milionów dolarów za triumf w towarzyskim turnieju w listopadzie kilka tygodni temu, co już liczone nie jest.
Łącznie zarobił ponad 16 milionów dolarów, zdeklasował całą tenisową resztę na świecie. Iga Świątek w tym rankingu, bez podziału na płeć, zajęła ostatecznie szóstą pozycję. Trzeba jednak pamiętać, że o ile w turniejach Wielkiego Szlema, United Cup czy dwutygodniowych łączonych "tysięcznikach" pule nagród dla pań i panów są takie same, to już w mniejszych - nie. I Sinner ma szansę zarobić dużo więcej w ATP 500 w Halle niż np. Świątek w ATP 500 w Stuttgarcie.
Największe zarobki w tenisie w 2024 roku:
- 1. Jannik Sinner - 16,95 miliona dolarów
- 2. Carlos Alcaraz - 9,85 miliona dolarów
- 3. Aryna Sabalenka - 9,73 miliona dolarów
- 4. Coco Gauff - 9,35 miliona dolarów
- 5. Alexander Zverev - 8,96 miliona dolarów
- 6. Iga Świątek - 8,55 miliona dolarów
- 7. Taylor Fritz - 7,01 miliona dolarów
- 8. Jasmine Paolini - 5,82 miliona dolarów
- 9. Daniił Miedwiediew - 5,61 miliona dolarów
- 10. Qinwen Zheng - 5,56 miliona dolarów