Walczył za Polskę, ale zmarł na wygnaniu. Został pochowany w wyjątkowym miejscu
W pierwszej kolejce Ligi Narodów reprezentacji Polski przyszło grać ze Szkocją w Glasgow. Co ciekawe, w tym mieście spoczął jeden z polskich poruczników, uczestnik walk niepodległościowych - Józef F. Gomoszyński, który później zmarł na wygnaniu. W Wielkiej Brytanii dbał jednak o imię naszej ojczyzny. A teraz jego pomnik, to miejsce, które trudno przegapić, zwiedzając okolice pięknej katedry w Glasgow i leżącą obok wyjątkową nekropolię.
W Glasgow - tak jak we Lwowie - jednym z miejsc, które warto odwiedzić z perspektywy turysty, jest miejscowa nekropolia. Tak przynajmniej sugerują poświęcone tej kwestii portale, tworzące wszelkiego rodzaju rankingi zabytków i atrakcji. Co ciekawe, choć nie jest to oczywiste w przypadku szkockiego miasta i tu znajdziemy polski wątek.
Cmentarz, o którym mowa, znajduje się na niewielkim, choć wyraźnie wynoszącym się nad resztę terenu pagórku, tuż obok pięknej, gotyckiej katedry, którą zaczęto wznosić jeszcze w XII wieku. Od 1833 roku - gdy nekropolia została oficjalnie otwarta - pochowano na nim przeszło 50 tysięcy osób. Nie wszystkie jednak doczekały się swoich pomników. Tych postawiono - jak można wyczytać - około 3500.
Polski porucznik spoczął w Glasgow. W wyjątkowym miejscu
Jeden z nich trudno przegapić, trzymając wcześniej telefon w ręce. Został bowiem zaznaczony jako jeden z punktów wartych odwiedzenia nawet na Mapach Google. I jest to pomnik cenny z polskiego punktu widzenia. Spoczął bowiem pod nim porucznik Józef F. Gomoszyński.
To żołnierz Wojska Polskiego, który walczył o niepodległość naszego kraju podczas zaborów. Po upadku powstania uciekł z Polski do Wielkiej Brytanii. I ostatecznie - jak informuje między innymi nasz portal rządowy gov.pl - "zmarł na wygnaniu w Greenock 27 października 1845 roku". Spoczął na cmentarzu w Glasgow, gdzie pochowano sporo znanych miejscowych osobistości, między innymi przedstawiciele lokalnych władz oraz biznesmeni.
Co ciekawe, nawet po wyjeździe z kraju porucznik Gomoszyński nie zapomniał o Polsce. Dbał o jej imię i pamięć jako wykładowca, a także autor książki poświęconej historii naszej ojczyzny.
W ostatnich latach jego pomnik został odrestaurowany, a jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce pod koniec 2020 roku. Wówczas wymieniono herb, znajdujący się na nagrobku, który - jak większość stojących obok pomników - został już nieco nadgryziony przez ząb czasu.
Glasgow znalazło się w czwartek z centrum zainteresowania Polaków. To właśnie tam bowiem nasza piłkarska reprezentacja rozpoczyna grę w kolejnej edycji Ligi Narodów, mierząc się z kadrą Szkocji. Dla Roberta Lewandowskiego i spółki to pierwszy mecz po Euro 2024.
Z Glasgow, Tomasz Brożek