Reklama

Reklama

Raków Częstochowa z Pucharem Polski dałby szansę na puchary połowie ligi

Liga będzie ciekawsza - można powiedzieć po awansie Rakowa Częstochowa do finału Pucharu Polski. Jeżeli ta ekipa zdobędzie trofeum, a jednocześnie utrzyma się w czołowej trójce Ekstraklasy, do europejskich pucharów ustawi się długa lista chętnych.

Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów - wiele wskazuje na to, że będzie to Legia Warszawa. Pozostałe polskie kluby nie mają szansy gry w Lidze Europy. Pozostaje im nowy, debiutujący w najbliższym sezonie Puchar Konferencji. 

UEFA wprowadziła ten puchar, aby rozgrywki... uatrakcyjnić i znobilitować poszczególne kraje, a nie je upokarzać. Według szacunków UEFA, sprawi on, że w fazach grupowych europejskich pucharów swoich przedstawicieli będą mieć przynajmniej 34 z 55 krajów: w Lidze Mistrzów zagra minimum 14 mistrzów, w Lidze Europy - od 8 do 11, a w Lidze Konferencji - od 9 do 12.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Puchar Konferencji to ubogi krewny Ligi Europy? Wcale nie

Polska będzie więc nadal reprezentowana przez trzy zespoły, ale nie w Lidze Europy, ale Lidze Konferencji. Awans do tych rozgrywek zdobędą druga i trzecia drużyna w lidze - na dzisiaj to Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa. Częstochowska drużyna weszła jednak do finału Pucharu Polski, w którym zagra z Arką Gdynia. Jeżeli zdobędzie trofeum (dowiemy się 2 maja, wtedy finał w Lublinie), wówczas ma prawo gry w Pucharze Konferencji z punktu, a jednocześnie może się zwolnić miejsce w rozgrywkach dla kolejnej ekipy w rankingu ligowym.

A zatem jeżeli Raków zdobędzie Puchar Polski i utrzyma pozycję ligową (albo i poprawi), poza nim w Lidze Konferencji zagra zespół z drugiego i czwartego miejsca. A na to czwarte miejsce jest wielu chętnych.

Lechia Gdańsk i Piast Gliwice najbliżej pucharów?

Najbliżej celu są Piast Gliwice Lechia Gdańsk, które w tej chwili zajmuje czwartą i piątą pozycję w Ekstraklasie z identycznym dorobkiem punktowym. Do trzeciej pozycji tracą trzy punkty. Jednakże szansa gry na europejskim forum otwiera się dla wielu innych ekip, bo przecież Śląsk Wrocław traci do tej dwójki zaledwie trzy punkty, czyli ma ich w zasięgu jednego meczu, z kolei Warta Poznań traci cztery punkty.

Warta Poznań zadebiutuje?

Możliwość gry Warty Poznań w Europie jest zgoła sensacyjna, bo ona nigdy w takich rozgrywkach nie występowała, ale wobec gry Rakowa w finale z zespołem z niższej ligi jest to szansa całkowicie realna.

Zaledwie pięć punktów do czwartej pozycji tracą Górnik Zabrze i Zagłębie Lubin, z kolei Jagiellonia Białystok traci ich sześć, a tak fatalnie spisujący się w tych rozgrywkach Lech Poznań - siedem. Jego szanse awansu do Ligi Konferencji na sześć kolejek przed końcem są najmniejsze, ale nadal są. 

Wyczyn Rakowa Częstochowa, który walczy o pierwsze trofeum w dziejach, otwiera zatem szansę na walkę o puchary dla połowy ligi.
 

Według rankingu UEFA do eliminacji Pucharu Konferencji awansują:

- po 1 zespole z Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch

- po 2 zespoły z Portugalii, Rosji, Ukrainy, Belgii, Holandii, Turcji, Austrii, Danii, Szkocji i Czech

- po 3 zespoły z Cypru, Szwajcarii, Grecji, Serbii, Chorwacji, Norwegii, Szwecji, Izraela, Kazachstanu, Białorusi, Azerbejdżanu, Bułgarii, Rumunii, Polski, Słowacji, Słowenii, Węgier, Luksemburga, Litwy, Armenii, Łotwy, Albanii, Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Irlandii, Finlandii, Gruzji, Malty, Islandii, Walii, Irlandii Północnej, Gibraltaru i Czarnogóry

plus 1 przedstawiciel Liechtensteinu i po 2 przedstawicieli Estonii, Kosowa, Wysp Owczych, Andory i San Marino

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje