El. Euro 2020. Bułgaria - Czechy 1-0

Bułgaria na koniec eliminacji Euro 2020 odniosła pierwsze zwycięstwo, pokonując 1-0 pewnych już awansu Czechów.

Bułgarzy mają w świeżo pamięci blamaż sprzed miesiąca, kiedy na własnym terenie przegrali 0-6 z Anglikami. Co gorsza, mecz toczył się w cieniu rasistowskiego skandalu, który omal nie doprowadził do przerwania spotkania.

Tamte wydarzenia sprawiły, że ze swoimi posadami pożegnali się prezes bułgarskiej federacji piłkarskiej Borisław Michajłow oraz selekcjoner Krasimir Bałakow. Nowym trenerem reprezentacji został Georgi Dermendzhiev.

Rywalem Bułgarów byli pewni już awansu Czesi, którzy postanowili oszczędzić kilku kluczowych zawodników. W eksperymentalnym składzie znalazło się za to miejsce dla byłego napastnika Wisły Kraków Zdenka Ondraszka, który rozegrał 79 minut.

Przed przerwą jedyną bramkową sytuację wypracowali sobie Czesi, jednak strzał Tomasa Soucka efektowną paradą zatrzymał bułgarski bramkarz.

Do bramki rywala trafił za to Wasił Bożikow, wykorzystując dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego. Po mocnym strzale głową Bułgaria prowadziła 1-0. Jak się okazało, była to jedyna bramka w tym spotkaniu.

Bułgarzy odnieśli więc pierwsze zwycięstwo w ostatnim meczu eliminacji i z dorobkiem sześciu punktów kończą je na piątej pozycji, wyprzedzając jedynie Czarnogórę. Z kolei Czesi zajęli drugą pozycję z 15. punktami, co dało im awans na Euro 2020.

Czechy
90′ Georgi Nikolaev Georgiev
Ondřej Kolář
 56′ Vasil Georgiev Bozhikov
Ondřej Kúdela64′
89′ Kristiyan Aleksandrov Malinov
Vladimir Darida
72′ Wanderson Cristaldo Farias
Jakub Jankto90′
50′ Georgi Kostadinov
Alex Král71′
Iwelin Popow
Petr Sevčík65′
Marcelo Nascimento da Costa
Tomáš Souček
69′ Kiril Despodov
Tomáš Kalas
69′ Bozhidar Boykov Kraev
Josef Hušbauer71′
89′ Aleksandar Cwetkow