Reklama

Reklama

NFL - rekord podań Peytona Manninga

Słynny zawodnik futbolu amerykańskiego, 38-letni Payton Manning (Denver Broncos) pobił rekord w liczbie podań, po których jego koledzy z drużyny zaliczyli przyłożenie w lidze NFL. Rozgrywający ma na koncie już 510 takich zagrań.

Dotychczasowy najlepszy wynik wynosił 508 i należał do 45-letniego dziś Bretta Favre'a (karierę zakończył w 2010 roku).

Jego osiągnięcie w niedzielę wyrównał, a następnie poprawił quarterback (rozgrywający) Broncos - Manning (wcześniej wiele sezonów spędził w Indianapolis Colts). Miało to miejsce w wygranym 42:17 meczu przeciwko San Francisco 49ers.

"Gratuluję i życzę 600" - napisał na portalu społecznościowym Favre, który na swój rezultat zapracował w 302 występach; Manning zaś w 246 (208 w barwach Colts i 38 dla Broncos).

Reklama

Z gratulacjami pospieszyli też np. koszykarze, na czele z LeBronem Jamesem i Kevinem Durantem.

Manning nazywany jest Michaelem Jordanem futbolu amerykańskiego. Za swych idoli zawsze uważał innych rozgrywających - Favre'a, Dana Marino i Johna Elwaya. Aż pięć razy uznawany był najbardziej wartościowym graczem (MVP) w lidze NFL.

Życiorys Manninga może posłużyć za scenariusz filmu. Do ligi trafił w 1998 roku wybrany z numerem pierwszym w drafcie przez Colts. Poprowadził klub do zwycięstwa w Super Bowl 2007. Po serii operacji kręgosłupa stracił całe rozgrywki 2011. Colts rozwiązali z nim kontrakt, wielu wróżyło mu odejście na sportową emeryturę. Znakomity zawodnik jednak się nie poddał, a szansę postanowili mu dać włodarze Broncos. Podjęli ryzyko, które się opłaciło. Przeciętnie spisującą się w poprzednich latach drużynę Manning wyniósł na znacznie wyższy poziom.

Jedynym Polakiem w zamorskich rozgrywkach jest Sebastian Janikowski. Jego zespół Oakland Raiders w tym sezonie przegrał wszystkie sześć spotkań.


Reklama

Reklama

Reklama