Reklama

Reklama

Podium dla Justyny w Kuusamo!

Justyna Kowalczyk zajęła trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w sprincie na dystansie 1,2 km techniką klasyczną w fińskiej miejscowości Kuusamo. Zwyciężyła Słowenka Petra Majdic przed Szwedką Liną Andersson.

Najlepsza polska biegaczka, nawet wbrew własnym zapowiedziom, na początku pucharowego sezonu prezentuje wysoką formę. Przed tygodniem była siódma na 10 km techniką dowolną w szwedzkim Gaellivare, a w sobotę stanęła na podium.

Kowalczyk już w eliminacjach zaprezentowała się bardzo dobrze, uzyskując piąty czas w gronie 75 zawodniczek.

W biegu ćwierćfinałowym była druga, ustępując jedynie Austriaczce Katerinie Smutnej. Nieco gorzej spisała się w półfinale, przegrywając Petrą Majdic i Liną Andersson. Do ścisłego finału zakwalifikowała się jednak dzięki uzyskanemu rezultatowi, gdyż wyścig z udziałem Polki był szybszy od drugiego półfinału.

Reklama

W finale Kowalczyk długo była z tyłu, ale na ostatnim podbiegu wyprzedziła dwie rywalki i włączyła do walki o podium. Niezagrożona wygrała najlepsza sprinterka poprzedniego sezonu, Słowenka Petra Majdic, a Polka do ostatnich centymetrów rywalizowała ze Szwedką Andersson o drugie miejsce. Pierwotnie to Kowalczyk została sklasyfikowana na drugiej pozycji, ale po odczytaniu zapisu fotokomórki sędziowie uznali, że minimalnie szybsza była Szwedka.

Pochodząca z Kasiny Wielkiej brązowa medalistka turyńskich igrzysk olimpijskich, która w styczniu skończy 25 lat, po raz dwunasty w karierze stanęła na podium zawodów Pucharu Świata.

W klasyfikacji generalnej tego sezonu Kowalczyk z dorobkiem 96 pkt jest piąta. Prowadzi Majdic - 113 pkt, przed Finką Ainą-Kaisą Saarinen - 105 oraz Szwedką Charlotte Kallą, której zabrakło w sobotę na starcie i Norweżką Marit Bjoergen - po 100.

Nie powiodło się w sprincie dwóm innym reprezentantkom Polski - Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek nie przebrnęły kwalifikacji, zajmując w nich, odpowiednio, 54. i 65. miejsce.

W niedzielę w Kuusamo odbędzie się bieg na 10 km techniką klasyczną.

Wyniki sprintu na 1,2 km techniką klasyczną:

finał A

1. Petra Majdic (Słowenia)

2. Lina Andersson (Szwecja)

3. Justyna Kowalczyk (Polska)

4. Alena Prochazkova (Słowacja)

5. Aino-Kaisa Saarinen (Finlandia)

6. Virpi Kuitunen (Finlandia)

finał B

7. Katerina Smutna (Austria)

8. Pirjo Muranen (Finlandia)

9. Ida Ingemarsdotter (Szwecja)

10. Jelena Turyszewa (Rosja)

11. Manuela Henkel (Niemcy)

12. Jewgienia Szapowałowa (Rosja)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama