Reklama

Reklama

Jakov Fak zwyciężył w Hochfilzen

Reprezentujący Słowenię Jakov Fak wygrał bieg na dochodzenie biathlonowego Pucharu Świata w austriackim Hochfilzen. Na dystansie 12,5 km wyprzedził o 0,9 s Rosjanina Dmitrija Małyszkę i o 8,6 lidera cyklu Francuza Martina Fourcade'a. Polacy nie startowali.

Po pierwszym bezbłędnym strzelaniu w wykonaniu całej czołówki, przetasowania i emocje rozpoczęły się po drugiej próbie celności. To właśnie wtedy na czoło stawki wysunął się startujący z numerem trzecim Fak. Fourcade dwukrotnie się pomylił, a zwycięzca piątkowego sprintu Niemiec Andreas Birnbacher - raz.

Później do najlepszych dołączyli atakujący z dalszych pozycji Rosjanie Małyszko (11. w sprincie) i Anton Szypulin (17.), który na krótko objął prowadzenie.

Po ostatniej wizycie na strzelnicy z tej piątki odpadł Szypulin, a zastąpił go Szwed Fredrik Lindstroem. Tak utworzona piątka razem zmierzała do mety. Na jednym z podbiegów zaatakował Fak, któremu dotrzymać kroku zdołał jedynie jego rówieśnik - 25-letni Małyszko. Najbardziej osłabł Birnbacher.Fak podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, gdy występował w barwach Chorwacji, której ekipy był wtedy chorążym, zdobył brązowy medal w sprincie. Kilka miesięcy później zmienił obywatelstwo na słoweńskie. W tegorocznych mistrzostwach świata w niemieckim Ruhpolding sięgnął po złoty medal w biegu indywidualnym na 20 km i srebro w sztafecie mieszanej.

Reklama

Małyszko nie zanotował w karierze wielu sukcesów. W lutym 2012 roku w zawodach PŚ w Kontiolahti był trzeci również w biegu na dochodzenie. Zwyciężył wówczas najbardziej utytułowany biathlonista wszech czasów Ole Einar Bjoerndalen. W sobotę w Hochfilzen 38-letni Norweg tym razem, pomimo trzech karnych rund i startu z 16. lokaty, finiszował na siódmym miejscu.

Wyniki, bieg na dochodzenie 12,5 km:

1. Jakov Fak (Słowenia)             33.04,7 (2 karne rundy)

2. Dmitrij Małyszko (Rosja)      strata 0,9 (1)

3. Martin Fourcade (Francja)            8,6 (3)

4. Fredrik Lindstroem (Szwecja)        11,3 (1)

5. Andreas Birnbacher (Niemcy)         15,1 (2)

6. Anton Szypulin (Rosja)              35,8 (2)

Klasyfikacja PŚ po 5 z 26 zawodów:

1. Martin Fourcade (Francja)           253 pkt

2. Andreas Birnbacher (Niemcy)         204

3. Jewgienij Ustiugow (Rosja)          176

4. Alexis Boeuf (Francja)              172

5. Anton Szypulin (Rosja)              160

6. Dmitrij Małyszko (Rosja)            155

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje