Czwartek, 18 listopada 2021 (17:24)
Złota Piłka 2021 według prognoz ma trafić w ręce Leo Messiego lub Roberta Lewandowskiego. Zgodnie z tradycją, laureat Złotej Piłki znajdzie się na okładce "France Football". Od lat 90. okładki magazynu ze zwycięzcami Złotej Piłki wyglądają podobnie - piłkarz pozuje do zdjęcia z nagrodą. Wcześniej jednak redakcja "France Football" miała inne pomysły, by obwieścić czytelnikom, kto zdobył Złotą Piłkę.
1 / 9
Złota Piłka 1956, pierwsza w historii Złota Piłka "France Football", została przyznana Anglikowi. Stanley Matthews w 1956 roku miał już 41 lat i do dzisiaj jest zdecydowanie najstarszym laureatem w historii plebiscytu (drugi najbardziej wiekowy laureat Złotej Piłki, bramkarz ZSRR Lew Jaszyn, miał "tylko" 34 lata). Fakt, że Stanley Matthews dostał Złotą Piłkę 1956 można po części traktować jako uhonorowanie całej jego kariery. Stanley Matthews był legendą Stoke City i Blackpool FC, w 1956 r. występował w drugim z tych klubów. Pod względem statystyk, nie był to szczególnie wybitny rok Anglika - w klubie strzelił kilka goli i wywalczył wicemistrzostwo kraju, w reprezentacji Anglii zaliczył pięć meczów i jednego gola. Okładka "France Football" z Anglikiem rozpoczęła serię pięciu okładek w tym stylu z laureatami Złotej Piłki. Mimo upływu lat, wciąż wyglądają bardzo stylowo.
Źródło: materiały prasowe
2 / 9
Złota Piłka 1957 - Alfredo Di Stefano na okładce "France Football"
Źródło: materiały prasowe
3 / 9
Złota Piłka 1958 - Raymond Kopa na kolejnej z serii "rysunkowych" okładek "France Football"
Źródło: materiały prasowe
4 / 9
Złota Piłka 1959 (1959 Ballon d'Or) - Alfredo Di Stefano, pierwszy piłkarz nagrodzony drugi raz tytułem najlepszego piłkarza Europy, na kolejnej "rysowanej" okładce "France Football"
Źródło: materiały prasowe
5 / 9
Złota Piłka 1960 - Hiszpan Luis Suarez (FC Barcelona) na rok przed odejściem do Interu Mediolan, został uznany za najlepszego piłkarza roku w Europie. Ostatnia z serii pięciu okładek "France Football" z rysowanymi laureatami Złotej Piłki
Źródło: materiały prasowe
6 / 9
Złota Piłka 1963 (1963 Ballon d'Or) - Lew Jaszyn z ZSRR to pierwszy w historii bramkarz, uznany za najlepszego piłkarza w Europie w plebiscycie magazynu "France Football". Okładka "France Football", po dwóch latach przerwy (1961-1962), gdy o laureacie informowano tylko małą ramkę na pierwszej stronie, znów w całości była poświęcona zwycięzcy Złotej Piłki. "Jaszyn - Ballon d'Or 63. Sowiecki gigant europejskim graczem nr 1" - czytamy tytuły na okładce "France Football". Bardzo duży wpływ na wyróżnienie w tamtym roku Lwa Jaszyna mógł mieć fakt, że krótko przed głosowaniem radziecki bramkarz wziął udział w meczu Reszty Świata przeciwko Anglii na stadionie Wembley w Londynie. To był jeden z jego najlepszych meczów w karierze. Lew Jaszyn popisał się mnóstwem efektownych i skutecznych parad bramkarskich, które musiały zrobić wrażenie na głosujących w plebiscycie "France Football".
Źródło: materiały prasowe
7 / 9
Złota Piłka 1983 (1983 Ballon d'Or). MIchel Platini w barwach Juventusu na fotomontażu na okładce "France Football" trzyma wielką Złotą Piłkę. Przez 20 lat między Złotą Piłką dla Lwa Jaszyna a pierwszą nagrodą dla Michela Platiniego, "France Football" nie eksperymentował z okładkami, najczęściej laureaci byli obwieszczani dość dużym zdjęciem (od 1977 roku kolorowym). W 1983 roku grafik "France Football" postanowił jednak zaprezentować swoje możliwości i... efekt nie wygląda poważnie. Michel Platini wygrał Złotą Piłkę trzy razy z rzędu - w 1983, 1984 i 1985 roku. W 1983 roku razem z Juventusem (ze swoim kolegą Zbigniewem Bońkiem w składzie) zagrał w finale Pucharu Europy, gdzie przegrał 0-1 z HSV.
Źródło: materiały prasowe
8 / 9
Złota Piłka 1985 (1985 Ballon d'Or). "France Football" trzecie z rzędu zwycięstwo Michela Platiniego w plebiscycie uczciło okładką, na której twarz francuskiego piłkarza jest wpisana w.... Złotą Piłkę. Tytuł "Le Roi-Soleil" oznacza "Króla Słońce", jak nazywano króla Ludwika XIV. Ze wszystkich okładek "France Football" ta wydaje się najbardziej dziwaczna. W 1985 roku Juventus z Michelem Platinim wygrał Puchar Mistrzów po finale z Liverpoolem na Heysel, a Francuz z rzutu karnego strzelił jedynego gola. W tym samym roku Francuz został (trzeci raz z rzędu) królem strzelców Serie A, a w ojczyźnie został też uhonorowany przez prezydenta kraju Legią Honorową V klasy.
Źródło: materiały prasowe
9 / 9
Złota Piłka 1986 (1986 Ballon d'Or). Ihor Biełanow - ukraiński reprezentant Związku Radzieckiego na efektownej okładce "France Football" wybiega ze środka Złotej Piłki w stroju niedźwiedzia polarnego. Okładka uznawana za najbardziej pomysłową w całej historii plebiscytu magazynu "France Football". Sam Ihor Biełanow (w Polsce długo nazywany Igorem Biełanowem) w 1986 roku wygrał z Dynamem Kijów Puchar Zdobywców Pucharów. W finale z Atletico Madryt (3-0) gola nie strzelił, ale zdobywał bramki w półfinale i w ćwierćfinale. Na mistrzostwach świata w 1986 roku w Meksyku Ihor Biełanow zdobył trzy gole w przegranym przez z ZSSR meczu z Belgią (3-4).
Źródło: materiały prasowe