Wtorek, 16 listopada 2021 (17:50)
Ruszył plebiscyt As Sportu 2021, organizowany przez Sport Interia! Zobacz sylwetki 32 sportowców, którzy są nominowani do nagrody dla najlepszego polskiego sportowca mijającego roku.
1 / 32
Maria Andrejczyk, rodowita suwałczanka, już pięć lat temu była bliska zdobycia olimpijskiego medalu, ale miała wielkiego pecha - do brązu zabrakło jej zaledwie dwóch centymetrów, bo o tyle właśnie lepsza okazała się próba Czeszki Barbory Szpotakovej. Andrejczyk do tegorocznych zawodów w Tokio podeszła więc z ogromnym głodem zwyciężania i poradziła sobie wręcz śpiewająco, sięgając na IO po srebrny krążek. I choć to bez wątpienia jej największy sukces w 2021 roku, to warto również pamiętać, że oszczepniczka na wiosnę zdobyła także Puchar Europy w rzutach na zawodach w chorwackim Splicie.
Źródło: AFP
2 / 32
Iga Baumgart-Witan jeszcze w 2019 roku dała wyraźnie znać, wraz z m.in. Małgorzatą Hołub-Kowalik i Justyną Święty-Ersetic, że w Tokio będzie walczyć o najwyższe cele - w Dosze, na lekkoatletycznych MŚ sięgnęła dwa lata temu po srebro i pokazała, że jest wybitną specjalistką od sztafety 4x400 m. Na IO 2020 było jeszcze lepiej - Baumgart-Witan zdobyła nie tylko srebro w biegu kobiet, ale na identycznym dystansie wywalczyła wraz z kolegami i koleżankami także złoty krążek w sztafecie mieszanej. Zawsze pogodna Iga na pewno nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego zdania, ale już dziś warto docenić jej wkłady w olimpijski sukces Polski.
Źródło: Getty Images
3 / 32
Urodzony fighter - tak najkrócej można opisać Jana Błachowicza, który stanowi wzór dla tysięcy młodych ludzi trenujących w Polsce sporty walki. W profesjonalnym MMA zadebiutował kilkanaście lat temu, w 2007 roku, a w 2014 roku związał się ze słynną organizacją UFC. Pod koniec 2020 r. sięgnął po pas mistrzowski tej federacji w kategorii półciężkiej - pokonał wówczas Dominicka Reyesa. Rok 2021 jest dla niego słodko-gorzki - w marcu obronił swój cenny pas, wygrywając z Israelem Adesanyą, ale w październiku "Cieszyński Książę" musiał uznać prymat Glovera Teixeiry.
Źródło: Getty Images
4 / 32
Pochodzący z Kaszub 27-letni Patryk Dobek dał się w przeszłości poznać jako wyśmienity biegacz na 400 m - nawet w 2021 roku na tym dystansie odznaczył się zdobyciem złotego medalu w sztafecie 2 x 2 na World Athletics Relays w Chorzowie. Niedawno zajął się także konkurencjami średniodystansowymi - i trzeba uczciwie przyznać, że jest w nich równie świetny, bo sukcesy przyszły w zasadzie od razu. W marcu tego roku na halowych ME w Toruniu sięgnął po złoto w biegu na 800 m, a kilka miesięcy później, w Tokio, tę samą odległość pokonał jako trzeci i otrzymał brązowy medal IO. Dobek jest zdeterminowany, by osiągać kolejne tytuły - i miejmy nadzieję, że jeszcze sporo takich przed nim.
Źródło: AFP
5 / 32
Szachy nie tak dawno zaliczyły mocny wzrost medialnego zainteresowania dzięki premierze serialu "Gambit królowej" - my w Polsce mamy jednak prawdę ciekawszą od fikcji, bo z naszego kraju pochodzi wybitny szachowy umysł - Jan-Krzysztof Duda. Krakowianin po raz pierwszy zajął się królewską grą będąc jeszcze w podstawówce, a w wieku ośmiu lat zadebiutował na liście rankingowej FIDE - i to był początek niesamowitej przygody, którą jak na razie wieńczy wyczyn bezprecedensowy - zdobycie Pucharu Świata w szachach. Duda. sięgnął po niego w sierpniu 2021 r., pokonując w półfinale turnieju Magnusa Carlsena, a następnie w finale Siergieja Kariakina. Wspaniały umysł - tak można bez wątpienia powiedzieć o 23-latku.
Źródło: East News
6 / 32
"Kajetano Kapitano" - taki pseudonim przylgnął do Kajetana Duszyńskiego po tym, jak na IO w Tokio w finale sztafety mieszanej 4 x 400 m dał fantastyczną ostatnią zmianę i przypieczętował złoty medal dla Polski. Ślązak z Siemianowic pobiegł bardzo roztropnie, ostrożnie szafując swoją energią - na ostatniej prostej włączył "piąty bieg" i nie tylko mógł po chwili cieszyć się ze złotego medalu, ale i z rekordu olimpijskiego. Tamtego dnia cała nasza sztafeta była fantastyczna, ale trzeba było takiej postaci jak Duszyński, by postawić kropkę nad "i". I za to należą się biegaczowi olbrzymie gratulacje.
Źródło: AFP
7 / 32
Każdy Polak, który interesuje się lekkoatletyką, zna postać Pawła Fajdka - młociarz ma bowiem na swoim koncie mistrzostwo Europy oraz aż cztery mistrzostwa świata - ostatnie zdobyte w Dosze w 2019 roku. Brakowało mu jednak medalu olimpijskiego - igrzyska w Rio to dla Fajdka temat do zapomnienia, gdyż w Brazylii zajął odległe miejsce. W 2021 roku, w Tokio, było jednak zgoła inaczej - nasz lekkoatleta w swojej najlepszej próbie dorzucił na 81,53 m i sięgnął po brązowy "krążek". Olimpijskie zmagania ostatecznie zostały odczarowane!
Źródło: AFP
8 / 32
Maryna Gąsienica-Daniel nie zdobyła co prawda w 2021 roku żadnego medalu (choć wszyscy polscy kibice mają nadzieję na jej wyśmienity występ na igrzyskach w Pekinie na początku 2022 roku), natomiast w lutym osiągnęła największy sukces w swojej dotychczasowej karierze - Góralka na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim, odbywającymi się w Cortina d'Ampezzo, zajęła szóste miejsce w slalomie gigancie. Nie zabrakło jej wiele, by dotrzeć do strefy medalowej i zameldować się w półfinale, ale ostatecznie musiała ulec Austriaczce Katharinie Liensberger. W slalomie równoległym była z kolei ósma - i to też pokazało, że może bić się ze spokojem o światową czołówkę.
Źródło: AFP
9 / 32
Małgorzata Hołub-Kowalik to kolejna nasza biegaczka, która może pochwalić się długą listą sukcesów - ma na swoim koncie m.in. złote medale z uniwersjad, mistrzostw Europy i halowych mistrzostw Europy, na mistrzostwach świata i halowych MŚ sięgała swego czasu z kolei po srebra. Wciąż jej brakowało jednak "krążków" z igrzysk olimpijskich - do tego roku. Hołub-Kowalik była członkinią obu naszych wybitnych sztafet 4 x 400 m - kobiecej oraz mieszanej i z Tokio wróciła odpowiednio ze srebrnym i złotym medalem. Jest w wysokiej formie i na pewno nieraz jeszcze udowodni swoje zdolności.
Źródło: East News
10 / 32
Hubert Hurkacz w 2021 roku nieraz pokazywał się od dobrej strony - wygrał m.in. turnieje w Miami i Metzu w grze pojedynczej, w stolicy Lotaryngii zwyciężył także w grze podwójnej (jego partnerem był Jan Zieliński). Deblowy sukces przyniosły mu również rozgrywki w Paryżu - triumf osiągnął wraz z Kanadyjczykiem Felixem Auger-Aliassime'em. Co równie ważne, wrocławianin zabłysnął na słynnym Wimbledonie i dotarł do półfinału, w którym niestety uległ Matteo Berrettiniemu. Świetna forma przyniosła jednak owoce - na koniec bieżącego roku Hurkacz jest dziewiątą rakietą świata według rankingu ATP i wywalczył sobie także możliwość gry w turnieju Finals w Turynie. "Hubi" się nie zatrzymuje - może w kolejnym sezonie przyjdzie czas na pierwszą piątkę światowej klasyfikacji?
Źródło: East News
11 / 32
Kajakarstwo być może nie należy do czołówki najbardziej popularnych sportów w Polsce, ale takie postaci jak Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska skutecznie przypominają o tym, że nasz kraj ma się czym pochwalić w tej dyscyplinie. Polki zaprezentowały się na tokijskich igrzyskach fantastycznie i w finale kategorii K-4 500 m dopłynęły do mety jako trzecie z czasem 1:36.445. Lepsze okazały się jedynie Węgierki i Białorusinki, natomiast brąz - zwłaszcza po zaciętej walce - to fantastyczny sukces Polek. Dodać należy, że Naja i Puławska popisały się także w kategorii K-2 na tym samym dystansie i zdobyły srebro, walcząc do końca i o włos pokonując trzecie Węgierki. To było cudowne lato polskiego kajakarstwa.
Źródło: AFP
12 / 32
Natalia Kaczmarek to najmłodsza - ale jakże nieodzowna - członkini obu naszych medalowych sztafet z Tokio. Urodzona w 1998 roku biegaczka już od kilku lat skutecznie walczyła o światową lekkoatletyczną czołówkę, udowadniając przy tym, że najlepiej czuje się w pracy zespołowej. Sztafety to jej żywioł i - poza olimpijskim sukcesem - może się pochwalić także m.in. mistrzostwem i halowym wicemistrzostwem Europy (oba zdobyte w 2018 r.). W 2021 r. sięgnęła również po drużynowy brąz HME w Toruniu, a w ostatnich miesiącach osiągnęła przy tym swoje indywidualne "życiówki" na 400 m, zarówno na hali (52,82) jak i na stadionie (50,70). Jest w fantastycznej dyspozycji - i na pewno ma w sobie jeszcze masę sportowego potencjału.
Źródło: Getty Images
13 / 32
Niedługo przed początkiem pandemii, która - miejmy nadzieję - tylko na pewien czas zmieniła świat sportu, w roku 2019, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak (wówczas Springwald) i Katarzyna Zillmann sięgnęły na wioślarskich mistrzostwach świata w austriackim Ottensheim po srebrny medal w kategorii czwórki podwójnej. W kraju nad Wisłą liczono więc, że podobny sukces uda się osiągnąć także i w Tokio. Choć na igrzyska trzeba było czekać o rok dłużej, to nasze fantastyczne wioślarki nie straciły nic ze swojej formy - na IO także zdobyły srebro, do ostatka ścigając się z Australijkami, które ostatecznie zajęły trzecie miejsce. Chinki były na tych zawodach niedoścignione, ale nie zmienia to faktu, że biało-czerwona" czwórka osiągnęła wyjątkowy sukces. Tak zgranej grupy można ze świecą szukać w świecie sportu!
Źródło: East News
14 / 32
Malwina Kopron w tym roku udowodniła, że polski młot ma się naprawdę dobrze. Reprezentantka Polski z igrzysk olimpijskich w Tokio przywiozła brązowy medal, odnosząc tym samym jeden z największych sukcesów w swojej dotychczasowej karierze. W tym roku została również odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło: AFP
15 / 32
Dawid Kubacki w minionym sezonie był głównym ogniwem reprezentacji Polski w skokach narciarskich. Razem z drużyną sięgnął po brązowe medale na mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Planicy oraz mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Indywidualnie skoczek zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, kończąc sezon na ósmym miejscu w Pucharze Świata.
Źródło: Getty Images
16 / 32
Bartosz Kurek kolejny rok grał dla reprezentacji Polski w siatkówce. Przez ostatnie miesiące razem z drużyną przeżywał zarówno gorsze, jak lepsze chwile, ostatecznie odnosząc jednak kolejne sukcesy. Do nich zaliczyć należy przede wszystkim brązowy medal mistrzostw Europy oraz drugie miejsce w siatkarskiej Lidze Narodów. W tym roku Polacy w składzie z Kurkiem ponownie wygrali też Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, a sam Kurek został w turnieju uznany za najlepszego atakującego.
Źródło: Getty Images
17 / 32
Rok 2021 był kolejnym, w którym Wilfredo Leon grał dla reprezentacji Polski w siatkówce. Brąz mistrzostw Europy oraz drugie miejsce w siatkarskiej Lidze Narodów to między innymi to, co wpadło do worka z sukcesami reprezentacyjnymi Leona w minionym roku. W 2021 roku siatkarz został również współwłaścicielem nowego klubu Anioły Toruń.
Źródło: East News
18 / 32
Robert Lewandowski kolejny raz udowodnił, że przesuwa granice możliwości swojego organizmu. W wieku 33 lat pobił swój osobisty rekord zdobytych bramek w roku kalendarzowym. Został królem strzelców Bundesligi, zdobywając 41 bramek i bijąc rekord Gerda Muellera. Zdobył mistrzostwo Niemiec oraz Klubowe Mistrzostwo Świata. Przez wielu jest uznawany za najlepszego obecnie piłkarza na świecie.
Źródło: Getty Images
19 / 32
Natalia Maliszewska sprawiła, że short track stał się zdecydowanie bardziej rozpoznawalną dyscypliną sportu wśród polskich kibiców. Polska sportsmenka w 2021 roku zdobyła srebrny medal w mistrzostwach Europy na dystansie 500 metrów. Kolejny sezon otworzyła z kolei z nadzieją na bardzo dobry występ podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. W październiku 2021 roku 26-latka zwyciężyła w Pucharze Świata w Pekinie, tydzień później zdobywając drugie miejsce w zawodach tej samej rangi.
Źródło: Getty Images
20 / 32
Tadeusz Michalik zachwycił kibiców podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polski zapaśnik sięgnął tam po brązowy medal w stylu klasycznym do 97 kilogramów.
Źródło: East News
21 / 32
Aleksandra Mirosław reprezentowała Polskę w debiutującej na igrzyskach olimpijskich w Tokio wspinaczce sportowej. Polka zajęła czwarte miejsce, przywożąc z Japonii kobiecy rekord świata we wspinaczce na szybkość (6,84 s).
Źródło: AFP
22 / 32
Katarzyna Niewiadoma w 2021 roku zachwyciła polskich kibiców przede wszystkim podczas kolarskich mistrzostw świata. "Biało-Czerwona" z belgijskiego Leuven przywiozła brązowy medal z wyścigu ze startu wspólnego.
Źródło: Newspix
23 / 32
Wojciech Nowicki podczas igrzysk olimpijskich w Tokio odniósł swój największy sukces w karierze, zostając mistrzem olimpijskim w rzucie młotem. Lekkoatleta złoty medal zagwarantował sobie rzutem na 82,52 m, co stanowi trzeci wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Jesienią Nowicki został wyróżniony prestiżową nagrodą, odbierając słynne "Złote Kolce".
Źródło: AFP
24 / 32
Jolanta Ogar-Hill i Agnieszka Skrzypulec sięgnęły podczas igrzysk olimpijskich w Tokio po olimpijskie srebro. Polki sukces zagwarantowały sobie po świetnie rozegranym wyścigu, awansując na pozycję medalową.
Źródło: East News
25 / 32
Sezon 2020/2021 był kolejnym świetnym okresem w wykonaniu Kamila Stocha. Nasz skoczek nie tylko bardzo dobrze spisywał się indywidualnie, ale również pomagał drużynie w najważniejszych punktach sezonu. W 2021 roku Stoch sięgnął po trzeciego już w swojej kolekcji Złotego Orła za zwycięstwo w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni. W klasyfikacji generalnej PŚ zajął zaś trzecie miejsce. Drużynowo sięgnął po brązowe medale MŚ w lotach oraz MŚ w narciarstwie klasycznym.
Źródło: AFP
26 / 32
Iga Świątek kolejny rok kwalifikowała się do grona czołowych tenisistek świata. Do jej sukcesów w ostatnich miesiącach można zaliczyć triumf w zawodach z cyklu WTA Tour w Adelaide. Występ na Wimbledonie pozwolił Polsce z kolei awansować w rankingu WTA na ósmą pozycję, najwyższą w dotychczasowej karierze.
Źródło: AFP
27 / 32
Justyna Święty-Ersetic w tym roku spełniła swój olimpijski sen, zdobywając dwa medale podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polska biegaczka przywiozła z Japonii złoto wywalczone w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz srebrny medal z biegu w żeńskiej sztafecie 4x400 m.
Źródło: AFP
28 / 32
Dawid Tomala jest sportowcem, który w 2021 roku sprawił kibicom chyba największą niespodziankę. Polski chodziarz zwyciężył w konkurencji chodu na dystansie 50 km podczas igrzysk olimpijskich w Tokio, zdobywając najważniejsze trofeum w karierze - olimpijskie złoto.
Źródło: AFP
29 / 32
W sierpniu 2021 roku Anita Włodarczyk trzeci raz z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w konkurencji rzutu młotem. Polka jako pierwsza lekkoatletka w historii sięgnęła po trzeci złoty medal z rzędu w tej samej konkurencji. Jesienią została uhonorowana już dziesiąty raz w swojej karierze, odbierając "Złote Kolce".
Źródło: AFP
30 / 32
Karol Zalewski od 2021 roku może mianować się tytułem mistrza olimpijskiego. Złoto dał mu start podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m.
Źródło: AFP
31 / 32
Dla Bartosza Zmarzlika kolejny rok jeździł jako jeden z najlepszych zawodników świata. W 2021 roku Polak zdobył srebro mistrzostw świata w żużlu, dokładając do tego drugie miejsce wywalczone razem z drużyną.
Źródło: East News
32 / 32
Piotr Żyła zachwycił kibiców, zdobywając swój pierwszy indywidualny tytuł mistrza świata w skokach narciarskich. Podczas tego samego wydarzenia skoczek wywalczył razem z drużyną brązowy medal. Reprezentant Polski do swojej kolekcji w 2021 roku dołożył również brązowy krążek zdobyty razem z kolegami z kadry podczas mistrzostw świata w lotach narciarskich.
Źródło: East News