Wtorek, 24 sierpnia 2021 (17:56)
Dwa tygodnie po igrzyskach olimpijskich ruszyły w Japonii kolejne wielkie zawody. Paraskoczek wzwyż Maciej Lepiato oraz parapływaczka Joanna Mendak byli chorążymi polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio.
1 / 8
O godz. 22.08 czasu lokalnego na stadionie olimpijskim w japońskiej stolicy cesarz Naruhito ogłosił rozpoczęcie XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy lotnicze i fajerwerków. Szesnaście dni wcześniej zakończyły się igrzyska olimpijskie w Tokio.
Źródło: PAP/EPA
2 / 8
W zmaganiach paraolimpijskich, które zakończą się 5 września, ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników. Po raz pierwszy rywalizacja odbywać się będzie w parabadmintonie i parataekwondo. Pięć lat temu w Rio polska ekipa zdobyła 39 medali - dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji biało-czerwoni zajęli 10. miejsce.
Źródło: PAP/EPA
3 / 8
Przedostatni maszerowali Francuzi, którzy za trzy lata zorganizują igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie, zaś Japonia była ostatnia we wtorkowej defiladzie. Gospodarze mają 260-osobową reprezentację. Tokio po raz drugi gości najlepszych paraolimpijczyków. W zmaganiach w Kraju Kwitnącej Wiśni zadebiutują drużyny narodowe z pięciu państw: Paragwaju, Bhutanu, Malediwów, a także karaibskich wysp Grenada oraz Saint Vincent i Grenadyny.
Źródło: PAP/EPA
4 / 8
paraskoczek wzwyż Maciej Lepato ze Startu Gorzów i parapływaczka Joanna Mendak ze Startu Białystok byli chorążymi świetnie prezentującej się podczas przemarszu polskiej reprezentacji.
Źródło: PAP/EPA
5 / 8
Igrzyska paraolimpijskie ruszają po olimpijskich. Od 1988 roku rozgrywane są w tym samym mieście - wcześniej nie było to wcale oczywiste. W 1984 roku na przykład igrzyska paraolimpijskie gościł Nowy Jork, który nigdy nie był miastem olimpijskim, a w 1968 roku igrzyska dla osób z niepełnosprawnościami odbyły się w Tel Awiwie w Izraelu.
Źródło: PAP/EPA
6 / 8
Na igrzyskach wystąpi tylko nieco mniej ekip niż na niedawnych igrzyskach olimpijskich - 162 państwa. Tak jak i tam, tak w wypadku zawodów paraolimpijskich wycofała się Korea Północna. Z igrzysk zrezygnowały również cztery państwa wyspiarskie leżące na Oceanie Spokojnym: Samoa, Kiribati, Tonga i Vanuatu. Powodem są ograniczenia na terenie Australii, przez którą musieliby podróżować do Tokio. W Australii została wprowadzona obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna, więc dla niezbyt bogatych państw jest to zbyt duży wydatek na nocleg w hotelu.
Źródło: PAP/EPA
7 / 8
Ładnym gestem pod adresem Afganistanu było pokazanie jego flagi podczas ceremonii otwarcia. Początkowo miało w Tokio wystartować dwoje afgańskich paraolimpijczyków, ale po przejęciu władzy w kraju przez talibów okazało się to niemożliwe. Zakia Khudadadi, która miała zostać pierwszą paraolimpijką z Afganistanu w taekwondo, pisała w mediach społecznościowych, że jest zamknięta w domu w Kabulu i nie może ani wyjść, ani trenować. Afgańskim olimpijczykom udało się jeszcze wystartować w Tokio na przełomie lipca i sierpnia, ale paraolimpijczykom - już nie
Źródło: PAP/EPA
8 / 8
Polskę w Tokio będzie reprezentowało 89 zawodników, którzy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach. Polscy zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik).
Źródło: East News