Sobota, 19 czerwca 2021 (07:00)
Na tegorocznych mistrzostwach Europy występują ekipy, prowadzone przez selekcjonerów, którzy byli niegdyś świetnymi zawodnikami. Ośmiu z nich występowało w przeszłości na Euro w barwach swoich reprezentacji. Ci fachowcy wiedzą dokładnie, jak obecnie czują się ich zawodnicy.
1 / 11
Roberto Mancini (Włochy). To jedyny selekcjoner na obecnym Euro, który jako zawodnik brał udział już w mistrzostwach Europy w 1988 roku. Jego gol przeciwko reprezentacji RFN w meczu otwarcia imprezy, był pierwszym na całym turnieju. Włosi doszli do półfinału, gdzie przegrali z ekipą Związku Radzieckiego.
Źródło: Getty Images
2 / 11
Didier Deschamps (Francja). Najczęściej występujący na Euro w przeszłości zawodnik, spośród obecnych szkoleniowców na Euro. Jego przygoda z ME rozpoczęła się już w 1992 roku, wówczas zaledwie 23-letni defensor był już podstawowym graczem swojej reprezentacji. Na kolejnym turnieju w 1996 roku Deschamps był już kapitanem drużyny narodowej.
Źródło: Getty Images
3 / 11
Cztery lata później na Euro 2020 został mistrzem Europy, jako jeden z trzech tylko graczy w całej kadrze narodowej rozegrał komplet sześciu meczów na turnieju (oprócz niego także Marcel Desailly i Patrick Vieira). Po finałowym zwycięstwie nad Włochami, jako kapitan reprezentacji uniósł Puchar nad głowę w geście triumfu.
Źródło: Getty Images
4 / 11
Frank De Boer (Holandia). Ma doświadczenie z trzech turniejów o mistrzostwo Europy. W 1992 był najmłodszym członkiem kadry narodowej. Osiem lat później był już kapitanem w Euro rozgrywanym na boiskach Holandii i Belgii. Zdobył dwie bramki w fazie grupowej, ale w półfinale dwukrotnie zmarnował rzut karny, mierząc się z włoskim bramkarzem Francesco Toldo.
Źródło: Getty Images
5 / 11
W 2004 roku był już weteranem kadry narodowej, miał 34 lata. W ćwierćfinale ze Szwecją toczył zacięty bój z wschodzącą wówczas gwiazdą futbolu... Zlatanem Ibrahimovicem. Jeszcze w pierwszej połowie De Boer doznał kontuzji i zszedł z boiska. To był jego pożegnalny występ w reprezentacji "Oranje".
Źródło: Getty Images
6 / 11
Stanisław Czerczesow (Rosja). Na turnieju w 1992 roku był rezerwowym bramkarzem Wspólnoty Niepodległych Państw, ale już cztery lata później grająca jako Rosja reprezentacja postawiła na Czerczesowa w bramce. Na turnieju nie wypadł najlepiej, zawinił przy jednej z bramek w meczu z Włochami, w kolejnym meczu nie wyszedł już w podstawowym składzie.
Źródło: Getty Images
7 / 11
Gareth Southgate (Anglia). Pierwsze strony angielskich gazet, znaleźć się na nich chce każdy piłkarz. Niestety w przypadku Garetha Southgate'a, chodziło o chybiony decydujący rzut karny w półfinale z Niemcami na Euro 1996.
Źródło: Getty Images
Autor: Ross Kinnaird
8 / 11
Southgate przyznał, że ten błąd zawsze go prześladował i będzie już prześladował. Na tamtym turnieju obecny selekcjoner Anglików rozegrał pięć spotkań, ale zapamiętany zostanie głównie z uwagi na swoją kosztowną pomyłkę.
Źródło: Getty Images
Autor: Clive Mason
9 / 11
Luis Enrique (Hiszpania). W rozgrywkach mistrzostw Europy w 1996 roku zagrał dwukrotnie, ale potem trafił na ławkę decyzję selekcjonera Clemente'a. Właśnie z pozycji rezerwowego obserwował dalszą rywalizację swoich kolegów w turnieju Euro.
Źródło: Getty Images
Autor: Matthew Ashton - AMA
10 / 11
Paulo Sousa (Polska/Portugalia). Grał na pozycji środkowego pomocnika w reprezentacji określanej jako "złote pokolenie" lub czasy Luisa Figo. Na turnieju 1996 roku rozegrał wszystkie cztery mecze, cztery lata później Sousa wchodził do gry już z ławki rezerwowych.
Źródło: Getty Images
11 / 11
Andrij Szewczenko (Ukraina). Debiutował na mistrzostwach Europy w wieku 35 lat. Turniej zawitał do Polski i Ukrainy umożliwiając obu ekipom występ. Szewczenko strzelił dwa gole w meczu przeciwko Szwecji, ale więcej nie błysnął. Po zakończeniu zmagań Euro 2012 zakończył piłkarską karierę.
Źródło: Getty Images