Reklama

Reklama

Duda zremisował. Nowy lider turnieju

Powoli zbliżamy się połowy Tata Steel Chess. W czwartek o pół punktu swój dorobek poprawił Jan-Krzysztof Duda, remisując z Siergiejem Karjakinem. Zmagania mają nowego lidera. Został nim Shakhriyar Mamedyarov, który wygrał partię czarnymi bierkami.

Jana-Krzysztofa Dudę czekał jeden z najważniejszych pojedynków w turnieju. Polak zasiadł do partii z Siergiejem Karjakinem. Rosjanin również pojawi się w czerwcowym Turnieju Kandydatów. Dla obu szachistów partia była zatem dobrą okazją do sprawdzenia się w boju, poszukania ewentualnych słabości przeciwnika oraz zdobycia dodatkowego materiału do analizy.

Partia zaczęła się nietypowo, gdyż grający czarnymi Karjakin przyjął gambit hetmański. Kilka ruchów później rosyjski zawodnik niespodziewanie puścił hetmana w ruch, czym zaskoczył Dudę, bo ten długo zastanawiał się nad dalszym posunięciem. Według silnika szachowego dość szybko Polak zaczął mieć problemy, z których jednak wyszedł. W końcówce Rosjanin popełnił błąd i wydawało się, że 23-latek ma wyraźną przewagę. Wariant jednak nie był tak oczywisty, dlatego ostatecznie po 36. posunięciach padł remis.

Reklama

Turniej ma nowego lidera

Świetną formę w zmaganiach potwierdził Shakhriyar Mamedyarov. Pogromca Dudy zgarnął na swoje konto kolejne zwycięstwo i to czarnymi bierkami. O sile rywala przekonał się obrońca tytułu - Jorden Van Foreest. Na początku nic nie wskazywało na taki obrót sytuacji. Mamedyarov uzyskał przewagę w okolicach 20. posunięcia. To jeszcze o niczym nie przesądzało. W końcówce Holender popełnił kosztowne błędy, po czym poddał partię.

Do czołówki zmagań wszedł także Richard Rapport. Węgier źle otworzył turniej, przegrywając z polskim szachistą. Porażka wpłynęła na niego pozytywnie, gdyż Rapport jest teraz nie do zatrzymania. Tym razem porażkę z jego rąk poniósł Rameshbabu Praggnanandhaa. Hindus miał wprawdzie dobre momenty, ale od pewnego momentu węgierski zawodnik stopniowo budował przewagę, by następnie zmusić przeciwnika do rezygnacji.

W pozostałych partiach padły remisy. Znów rzadziej spotykaną grę próbował zainicjować Magnus Carlsen. Norweg nie zdołał jednak wyprowadzić w pole oponenta. Z powodu braku zwycięstwa prowadzenie w turnieju stracił Santosh Gujrathi Vidit, który nadal rozgrywa świetne zawody. Punktami podzielili się tez m.in. Andriej Esipienko i Fabiano Caruana.

Wyniki:
Jan-Krzysztof Duda - Siergiej Karjakin 0,5:0,5
Anish Giri - Santosh Gujrathi Vidit 0,5:0,5

Nils Grandelius - Magnus Carlsen 0,5:0,5
Andriej Esipienko - Fabiano Caruana 0,5:0,5
Jorden Van Foreest - Shakhriyar Mamedyarov 0:1
Richard Rapport - Rameshbabu Praggnanandhaa 1:0
Daniił Dubow - Sam Shankland 0,5:0,5
Klasyfikacja po pięciu rundach:
1. Shakhriyar Mamedyarov - 3,5 punktu
2. Santosh Gujrathi Vidit - 3,5 punktu
3. Richard Rapport - 3,5 punktu
4. Andriej Esipienko - 3 punkty
5. Magnus Carlsen - 3 punkty
6. Jan-Krzysztof Duda - 2,5 punktu
7. Fabiano Caruana - 2,5 punktu
8. Jorden Van Foreest - 2,5 punktu
9. Anish Giri - 2 punkty
10. Daniił Dubow - 2 punkty
11. Sam Shankland - 2 punkty
12. Siergiej Karjakin - 2 punkty
13. Rameshbabu Praggnanandhaa - 2 punkty
14. Nils Grandelius - 0,5 punktu

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy