Partner merytoryczny: Eleven Sports

Otylia Jędrzejczak - legenda polskiego pływania i medalistka olimpijska

Otylia Jędrzejczak, w pierwszych latach XXI wieku, spopularyzowała w Polsce pływanie. Mistrzyni zdobywała medale na wszystkich największych imprezach pływackich i igrzyskach olimpijskich. Mimo przytłaczających, traumatycznych wydarzeń w życiu prywatnym związanych z groźnym wypadkiem, nawet po zakończeniu kariery, realizuje projekty, które zachęcają kolejne pokolenia do pływania. Oto wszystkie najważniejsze fakty o Otylii Jędrzejczak, jakie musisz poznać!

Otylia Jędrzejczak podczas igrzysk olimpijskich
Otylia Jędrzejczak podczas igrzysk olimpijskich/Piotr Piwowarski/SE/East News

Otylia Jędrzejczak - młodość i pierwsze kroki na basenie

Otylia Jędrzejczak urodziła się 13 grudnia 1983 roku w Rudzie Śląskiej. Regularne treningi na basenie rozpoczęła w wieku sześciu lat. Było to pokłosie zaleceń lekarskich po diagnozie skrzywienia kręgosłupa. Po przeprowadzce z rodziną do Katowic uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 30, którą ukończyła w klasie o profilu pływackim. W 1994 roku zdobyła mistrzostwo Polski juniorów w Radlinie jako zawodniczka MKS Pałac Młodzieży w Katowicach.

Jako szkołę średnią wybrała Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, równolegle została zakwalifikowana do narodowej kadry juniorskiej. W obu miejscach trafiła na doskonałych trenerów: w SMS-ie na Marię Jakóbik, a w reprezentacji na Edmunda Uścinowicza.

Ukoronowaniem młodzieżowych występów Otylii Jędrzejczak był złoty medal Mistrzostw Europy juniorów 1999 w Moskwie. W tym samym roku zdobyła także brąz podczas seniorskich Mistrzostw Europy w Stambule

W 2000 roku w Helsinkach została mistrzynią Europy w swojej koronnej konkurencji - 200 metrów stylem motylkowym oraz zdobyła srebrny medal na dystansie 100 metrów. Na Igrzyskach Olimpijskich Sydney 2000 zajęła piąte miejsce na 200 metrów stylem motylkowym, ustanawiając w półfinale nowy rekord Europy.

Otylia Jędrzejczak z medalami igrzysk olimpijskich

W 2000 roku Otylia Jędrzejczak podjęła decyzję o wyjeździe do Hanoweru. Za granicą trenowała jako podopieczna Petera Fischera. Owocem tej współpracy był srebrny medal mistrzostw świata 2001 na 100 metrów stylem motylkowym.

Rok później zdecydowała się powrócić do Polski i reprezentować klub AZS-AWF Warszawa, gdzie współpracowała m.in. z Pawłem Słomińskim. Od powrotu do kraju forma Jędrzejczak dosłownie wystrzeliła. W 2002 i 2004 roku zdobyła złote medale Mistrzostw Europy, do których dołożyła też triumf podczas Mistrzostw Świata w 2003 roku. Na Igrzyska Olimpijskie do Aten w 2004 roku jechała w roli faworytki. 

W wyścigu na dystansie 200 metrów stylem motylkowym, 18 sierpnia 2004 roku zdobyła złoty medal olimpijski z czasem 2:06,05, wyprzedzając Australijkę Petrię Thomas oraz Japonkę Yuko Nakanishi. Na tych samych igrzyskach zdobyła jeszcze dwa srebrne medale

  • na 100 metrów stylem motylkowym (przegrywając z Petrią Thomas), 
  • na 400 metrów stylem dowolnym.
Otylia Jędrzejczak po wywalczeniu medalu igrzysk olimpijskich Ateny 2004/PIERRE-PHILIPPE MARCOU / AFP/AFP
Otylia Jędrzejczak po wywalczeniu medalu igrzysk olimpijskich Ateny 2004/GERARD JULIEN/AFP
Otylia Jędrzejczak po wywalczeniu medalu igrzysk olimpijskich Ateny 2004/TIMOTHY CLARY/AFP/AFP

Po igrzyskach w Atenach Otylia Jędrzejczak zdobyła jeszcze cztery medale Mistrzostw Świata

  • złoty na 200 metrów stylem motylkowym,
  • srebrny na 400 metrów stylem dowolnym,
  • dwa brązowe - 100 metrów stylem motylkowym i 200 metrów stylem motylkowym).

Do tego dołożyła jeszcze trzy medale Mistrzostw Europy (dwa złote - 200 metrów stylem motylkowym oraz 200 metrów stylem dowolnym, oraz srebrny w sztafecie 4 × 200 stylem dowolnym).

W 2005 roku wygrała także wszystkie trzy konkurencje na letniej uniwersjadzie w Izmirze. Startowała w wyścigach na 100 metrów stylem motylkowym, 200 metrów stylem motylkowym oraz 200 metrów stylem dowolnym.

Otylia Jędrzejczak po zakończeniu kariery pływackiej

Kariera Otylii Jędrzejczak nie była już taka sama po wypadku samochodowym, do którego doszło 1 października 2005 roku. W zdarzeniu śmierć poniósł 19-letni brat pływaczki - Szymon. Oficjalne zakończenie kariery pływaczka ogłosiła w styczniu 2014 roku.

Od razu objęła funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet oraz poświęciła się rozwijaniu założonej w 2012 roku "Akademii Otylia". W 2015 roku założyła Fundację Otylii Jędrzejczak, która wspiera młodych sportowców poprzez realizowanie wielu projektów aktywizacji sportowej takich jak: 

  • "Otylia Swim Tour", 
  • "Mistrzynie w Szkołach", 
  • "Otylia Swim Cup", 
  • "Śniadanie Mistrzyń", 
  • "Zero jest OK".

Ten ostatni program ma służyć poprawie bezpieczeństwa wypoczynku nad wodą i zredukowaniu liczby utonięć.

26 września 2021 roku otrzymała ponad 75 proc. głosów przy wyborach na stanowisko prezesa Polskiego Związku Pływackiego. Tym samym zastąpiła na stanowisku swojego dawnego trenera - Pawła Słomińskiego.

Otylia Jędrzejczak - ciekawostki

  • Jej ojciec był mocno związany ze sportem - był pięściarzem.
  • Od 2015 roku jest w związku z Pawłem Przybyłą.
  • Ma dwójkę dzieci - córkę Marceliną (urodzoną w 2017 roku) oraz syna Grzegorza (urodzony w 2019 roku).
  • W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
  • W 2005 roku otrzymała Medal Świętego Brata Alberta.
  • W 2008 roku została wyróżniona Orderem Uśmiechu za działania przynoszące dzieciom radość.
  • Wystąpiła w dwóch serialach: rodzinka.pl (2013 rok) oraz Pierwsza miłość (2013 rok). W obu produkcjach zagrała samą siebie.
  • W 2006 roku wystąpiła w teledysku do piosenki "Tyle siły mam" zespołu Varius Max.
  • W 2012 roku brała udział w kampanii reklamowej stworzonej przez Visa pod hasłem "Płać szybciej z Visa". Gwiazdą kampanii był Usain Bolt.
  • Złoty medal Igrzysk Olimpijskich z Aten w 2004 roku wystawiła na aukcję charytatywną. Został wylicytowany za 257 550 złotych, a cały dochód z licytacji trafił na konto Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
  • 28 sierpnia 2004 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Rudy Śląskiej.
  • Trzy lata z rzędu wygrywała plebiscyt Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca roku. W 2004 2005 i 2006 roku.
  • Jest współautorką książki "Otylia. Moja historia".
  • Otylia Jędrzejczak ma 187 cm wzrostu, jej znak z zodiaku to Strzelec.
  • W 2019 roku została członkiem ISHoF - międzynarodowej galerii sław pływania.

Otylia Jędrzejczak - cytaty

Moim życiem jest pływanie i na razie nie chcę niczego zmieniać. Jestem jak ryba w wodzie i w wodzie czuję się jak ryba

~ - Otylia Jędrzejczak, "Kobieta i Życie", 2010 rok

Mnie basen uspokajał, wszystko porządkował. Tam tworzyłam historie, napisałam wiele tomów harlequinów, uczyłam się do testów, śpiewałam piosenki. Woda dawała poczucie bezpieczeństwa. To było miejsce, w którym nie zagrażał mi świat. Wiedziałam, że to mój czas, że nikt nie zadzwoni, nie przerwie, nie zaprowadzi w inne miejsce. Każdy ma swój dom i czuje spokój, kiedy zamknie drzwi od środka. Ja miałam wodę

~ - Otylia Jędrzejczak, rp.pl, 2007 rok

Nienawidziłam przegrywać, zostało mi to do dzisiaj. [...] Ale myślę, że to dobra cecha dla sportowca - przecież gdyby porażki po mnie spływały, oznaczałoby, że sport nie ma dla mnie znaczenia. Poza tym zawsze jednak dość szybko przechodziłam ze złości do analizy tego, co poprawić, co zepsułam

~ - Otylia Jędrzejczak, rp.pl, 2007 rok

Jestem taką samą Otylią, jaką byłam. Bohaterem narodowym jest Adam Małysz

~ - Otylia Jędrzejczak, Super Express, 2004 rok

Otylia Jędrzejczak dla Interii: Staram się nie zaniedbywać rodziny. Wideo/Zbigniew Czyż/INTERIA.TV
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem