Reklama

Reklama

To już pewne! Hokejowe MŚ 2016 w Polsce!

Jeszcze niedawno wydawało się to nierealne, a dziś stało się faktem! Przed momentem, na kongresie IIHF w Pradze zapadła decyzja o przyznaniu Polsce hokejowych MŚ Dywizji IA także w przyszłym roku! Odbędą się one w dniach 23-29 kwietnia 2016 roku w Krakowie! Oto siła Kraków Areny!

MŚ elity 2019 na Słowacji, a 2020 w Szwajcarii!

W kwietniu, w Kraków Arenie gościliśmy MŚ Dywizji IA, a światowe władze hołdują zasadzie, że jeden kraj nie może przeprowadzać rok po roku MŚ. PZHL postawił jednak na swoim; w końcu w tym roku organizowaliśmy turniej w zastępstwie pogrążonego w wojnie Doniecka, gdzie zniszczono halę.

- Jeszcze podczas mistrzostw w Krakowie, jak tylko stało się jasne, że zostajemy w grupie A, złożyliśmy aplikację o prawo organizacji mistrzostw w 2016 roku - przyznał prezes PZHL Dawid Chwałka.

Reklama

Kontroferty nie złożyli Włosi (kłopoty finansowe tamtejszego hokeja), z kolei mistrzostwa chcieliby zorganizować Słoweńcy, którzy są spadkowiczami z elity, a tacy - zgodnie z regułą - też nie powinni być od razu gospodarzami MŚ Dywizji IA.

Jedynym kontrkandydatem Polski była Słowenia, ale prezes tamtejszego związku Matjaż Rakovec zapowiedział, że nie będzie rywalizował z naszą ofertą.

- Słowenia złożyła wniosek. Statut IIHF (Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie) mówi, że musi być rok przerwy między organizacją mistrzostw w jednym kraju. Ale ten sam statut twierdzi, że nie przyznaje się prawa do przeprowadzenia mistrzostw federacji kraju, który spadł z wyższej grupy (Słoweńcy przed kilkoma dniami spadli z elity - przyp. red.). Jednak w związku z tym, że tylko Polska i Słowenia złożyły oferty, światowa federacja dopuściła do głosowania zarówno ich, jak i nas. Najprawdopodobniej w piątek zapadnie rozstrzygnięcie. Zabiegamy o to, aby to jednak była Polska - przekonuje szef PZHL.

I korzystne dla nas rozstrzygnięcie zapadło!

Prezes słoweńskiego związku Matjaż Rakovec powiedział dziennikarzom: - Przystaliśmy na prośbę Polaków i nie złożymy oferty. W tej sytuacji polska propozycja będzie jedyną.

- W tym momencie nie mogę jeszcze ani tego potwierdzić, ani zaprzeczyć, bo doświadczenie z poprzedniego roku uczy, że trzeba być cierpliwym do końca. W każdym razie oferta Słowenii na razie nie została wycofana - skomentował Dawid Chwałka, który starał się przekonać Słoweńców, aby wycofali się przed głosowaniem.

Słoweńcy dotrzymali słowa, na dzisiejszym kongresie wycofali swą ofertę!

- Rozmowy były dwugodzinne. Zarówno ze Słoweńcami, jak i Austriakami. Proszę zauważyć, że zespoły z obu tych krajów grają w lidze EBEL, a ona dość późno kończy rozgrywki. Dlatego też postanowiliśmy przesunąć termin mistrzostw z 16 na 23 kwietnia, aby Austriacy, którzy zarządzają EBEL, byli skłonni postawić na naszą kandydaturę. Nieodpowiedni termin mógłby sprawić, że Austria mogłaby poprzeć Słowenię, a nie nas - relacjonował szef PZHL.

Przyszłoroczne mistrzostwa Dywizji IA odbędą się w Kraków Arenie, która stała się wielkim atutem polskiego hokeja. Informacja o tym, że na meczu Polska - Węgry było prawie 13 tys. odbiła się szerokim echem na świecie. Na zapleczu elity to frekwencja niespotykana!

- Cały czas powtarzam hasło sprzed roku, że Kraków Arena to hokejowa hala naszej reprezentacji i z tego się nie wycofuję, ale na pewno będziemy rozmawiać z władzami Krakowa. Wiemy, że również inne miasta są zainteresowane organizacją mistrzostw po tegorocznym sukcesie - powiedział Dawid Chwałka.

Udane mistrzostwa w Krakowie podniosły notowania polskiego związku na arenie międzynarodowej. - To jest rok naszej wspólnej pracy. Mamy się czym pochwalić. Nie ukrywam, że Włosi także myśleli nad złożeniem aplikacji, ale jeszcze przed meczami ostatniego dnia mistrzostw, byli zachwyceni pomysłem, żeby kolejny turniej także odbył się w Krakowie - podkreślił szef PZHL, który przed kilkoma dniami otrzymał list od członka zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na lodzie i dyrektora mistrzostw świata w Krakowie z ramienia IIHF Hansa Dobidy z gratulacjami za organizację tegorocznych MŚ.

Rywalami Orłów na przyszłorocznych mistrzostwach zaplecza elity będą: Słoweńcy, Austriacy, Włosi, Japończycy i Koreańczycy. Awans na MŚ elity 2017 roku w Kolonii i Paryżu wywalczą dwie najlepsze ekipy. Najsłabsza spadnie do trzeciej ligi.

Wcześniej, bo już w listopadzie 2015 roku, celem przetarcia przed MŚ, mamy zorganizować turniej z serii Euro Ice Hockey Challenge. Jednym z rywali Polaków będzie również Słowenia.

Z Ostrawy Michał Białoński, współpraca: Mirosław Ząbkiewicz

Hokejowe MŚ Dywizji 1A w Polsce! Dyskutuj na forum

Zobacz materiał wideo:Reklama

Reklama

Reklama

Reklama