Partner merytoryczny: Eleven Sports

Ponad 2 miliony z publicznych pieniędzy. Polski klub cudem uniknął bankructwa

2.601.992,5 zł – tyle otrzymały łącznie z publicznych pieniędzy do kasy klubowej zespoły startujące na najniższym żużlowym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, w Krajowej Lidze Żużlowej. Najwięcej otrzymała Polonia Piła, która po sezonie miała ogromne problemy ze spłaceniem wszystkich długów i uzyskaniem licencji na sezon 2025. Miasto uratowało także inny klub, który miał problem z wypłacalnością, Kolejarza Opole. Ujawniamy kwoty, zapraszamy na zestawienie publicznego wsparcia dla klubów żużlowych.

Kibice Polonii Piła
Kibice Polonii Piła/Jarosław Pabijan/Flipper Jarosław Pabijan

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy 4 polskie kluby żużlowe, które w 2024 roku rywalizowały w Krajowej Lidze Żużlowej.

Polscy tenisiści w półfinale United Cup! "To był świetny mecz"/Polsat Sport/Polsat Sport

4. miejsce - Unia Tarnów

Najgorzej wypada Unia Tarnów. Już wcześniej informowaliśmy, że tarnowianie nie dostali ani grosza z Urzędu Miasta na sezon 2024. To jedyny polski klub bez wsparcia z urzędu miasta. Sytuacja w sezonie 2025 ulegnie zmianie, bo już teraz z sejmiku województwa małopolskiego tarnowianie mają zapewnione finansowanie.

Łącznie klub otrzymał: 0

3. miejsce - Start Gniezno

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajął Start Gniezno. Drużyna z pierwszej stolicy Polski otrzymała 500 tysięcy złotych w ramach dotacji na udział w rozgrywkach Krajowej Ligi Żużlowej. Ponadto z publicznych pieniędzy wypłacono Startowi 42 tysiące złotych na szkolenie sportowe oraz 50 tysięcy złotych na organizację turnieju o Koronę Bolesława Chrobrego.

Łącznie klub otrzymał: 592 000

2. miejsce - Kolejarz Opole

Kolejarz Opole miał ogromne problemy z otrzymaniem licencji na sezon 2025, również przez posiadane zadłużenie. Ostatecznie opolanie otrzymali licencję nadzorowaną. Jeśli chodzi natomiast o wsparcie z miasta, Kolejarz otrzymał 700 tysięcy w ramach dotacji. Ponadto klub wsparto kwotą 40 tysięcy złotych na organizację zawodów o Złoty Kask.

Łącznie klub otrzymał: 740 000

1. miejsce - Polonia Piła

Pierwsze miejsce zajmuje Polonia Piła. Pilski klub, podobnie jak Kolejarz miał ogromne problemy z uzyskaniem licencji na sezon 2025, spowodowane zadłużeniem, o czym wprost informowali działacze. Prezes klubu stanął na rzęsach, by spłacić zobowiązania. Ostatecznie pilanie dostali licencję nadzorowaną na przyszły sezon.

Z publicznych pieniędzy Polonię wsparto kwotą 500 tysięcy w ramach rozwoju sportu, a także kwotą 749 992,50 zł w ramach promocji miasta poprzez sport. Ponadto stowarzyszenie zajmujące się szkoleniem młodzieży otrzymało 20 tysięcy złotych.

Łącznie klub otrzymał: 1 269 992,5

OK Bedmet Kolejarz Opole - Metalika Recycling Kolejarz Rawicz/Mariusz Matkowski/Flipper Jarosław Pabijan
Unia Tarnów wygrywa KLŻ/Paweł Wilczyński/Zdjęcia Paweł Wilczyński
Sam Masters/Paweł Wilczyński/Zdjęcia Paweł Wilczyński
INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem