Real Madryt ma 100 mln nowych fanów
Zakup nowych znanych piłkarzy pod każdym względem opłacił się Realowi Madryt. Hiszpańskie media szacują, że dzięki temu liczba fanów "Królewskich" zwiększyła się o ponad 100 milionów.
Nowi kibice wywodzą się głównie z Meksyku, Kolumbii i Kostaryki.
Według serwisu "Futbol Finanzas" pozyskanie latem przez "Królewskich" Kolumbijczyka Jamesa Rodrigueza, Meksykanina Javiera Hernandeza oraz Kostarykanina Keylora Navasa pozwoliło Realowi zdobyć nowych fanów w krajach tych piłkarzy, a także pomogło zarabiać tam na prawach do transmisji telewizyjnych i sprzedaży gadżetów.
Przejawem rosnącego grona fanów Realu była większa liczba osób, które w sobotę obejrzały mecz tego klubu z Barceloną (3-1). Szczególnie liczną widownię madrycki zespół miał właśnie w obu Amerykach, gdzie transmisja meczu przypadła na porę obiadową.
Szacuje się, że sobotni klasyk przyciągnął przed telewizory na całym świecie blisko 500 milionów osób, czyli o 100 milionów więcej niż marcowe starcie gigantów Primera Division. Rekordowa liczba publiczności jest efektem najwyższej w historii rywalizacji obu klubów liczby państw (100), w których można było na bieżąco oglądać spotkanie. Prawa do transmisji wykupiły 24 stacje telewizyjne.
Dzięki sobotniemu meczowi Realu z Barceloną do kasy "Królewskich" wpłynęło ponad 5 mln euro. Ceny wejściówek na ten mecz wynosiły od 390 do 2400 euro.
Zdaniem hiszpańskich ekonomistów dzięki rosnącej liczbie kibiców w krajach Ameryki Północnej i Południowej klub z Madrytu może na zakończenie obecnego sezonu poprawić swoje rekordowe wpływy za sezon 2013/14. We wrześniu prezes Florentino Perez poinformował, że Real wygenerował aż 38,5 mln euro zysku netto.
W ostatnim sezonie łączne wpływy madryckiego klubu przekroczyły poziom 603,9 mln euro, czyli o 10,9 proc. więcej niż w sezonie 2012/13. Od 2010 roku Real notuje wzrost przychodów na poziomie 50 mln euro rocznie.
Z szacunków firmy Delloite wynika, że Real i Barcelona są klubami, które zarabiają najwięcej na świecie na prawach do transmisji telewizyjnych. Wpływy "Królewskich" z tego tytułu szacowane są na około 180 mln euro, zaś "Dumy Katalonii" na 175 mln euro.
Według Florentino Pereza prawa do transmisji telewizyjnych nie są jednak najważniejszym źródłem dochodu stołecznego klubu. Stanowią one zaledwie 22 proc. wpływów klubu. Najwięcej udziałów ma marketing - 32 proc., a także sprzedaż koszulek i gadżetów klubowych - 25 proc.
Szacuje się, że w ciągu ostatnich pięciu lat kierownictwo Realu wydało na zakup nowych piłkarzy 559 mln euro, zarabiając równocześnie na sprzedaży swoich dotychczasowych graczy 289 mln euro.
Łącznie na transfery kierownictwo Realu wydało podczas tegorocznego lata 122,5 mln euro. Poza Hernandezem, Navasem i Rodriguesem na Santiago Bernabeu sprowadzono przed sezonem 2014/15 także niemieckiego pomocnika Toniego Kroosa.