Reklama

Reklama

  • 1 .Lech Poznań (38 pkt.)
  • 2 .Pogoń Szczecin (35 pkt.)
  • 3 .Lechia Gdańsk (33 pkt.)
  • 4 .Raków Częstochowa (29 pkt.)
  • 5 .Radomiak (28 pkt.)
  • 6 .Śląsk Wrocław (24 pkt.)
  • 7 .Górnik Zabrze (24 pkt.)
  • 8 .Stal Mielec (24 pkt.)

Warta Poznań przed Lechem Poznań po raz pierwszy od 27 lat

10 kwietnia 1994 roku Warta Poznań wykorzystała potknięcie Lecha Poznań i wyszła przed niego w tabeli Ekstraklasy. Teraz zrobiła to ponownie.

Bywały już takie sytuacje w chwili, gdy zespoły nie miały rozegranej równej liczby spotkań i Warta chwilowo znajdowała się wyżej od Lecha, ale przy pełnych kolejkach na podobną zmianę - nomen omen - warty czekaliśmy przeszło ćwierć wieku. Pewnym utartym standardem obowiązującym w Poznaniu jest fakt, że Lech jest od Warty silniejszy. Po raz ostatni warciarze zakończyli rozgrywki ligowe wyżej od "Kolejorza" w 1971 roku, byli zresztą ligę wyżej od niego, w co aż trudno dzisiaj uwierzyć.

Lech miał jednak krótki epizod trzecioligowy i wówczas Warta była mocniejsza i wyżej notowana. Rzecz jasna, dominowała też nad lechitami w całym okresie międzywojennym, gdy bez spadku grała w najwyższej, pierwszej lidze. Lecha (zwanego wtedy KPW Poznań) w niej nie było, a Warta stanowiła największą siłę poznańskiego futbolu. 

Reklama

Utrzymywała to miano do wznowienia rozgrywek ligowych po wojnie, w 1948 roku, do których przystąpiła jako nieligowy mistrz Polski. W 1948 roku Lech był już jednak w tabeli ekstraklasy wyżej, a dwa lata później Warta spadła z niej na wiele, wiele lat. Na niemal pół wieku.

Warta niemal zawsze za Lechem

Przez ten czas nie było więc nawet wielu okazji, by warciarze mogli Lecha wyprzedzić - takowa nadarzyła się dopiero podczas najsłabszego w dziejach "Kolejorza" przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Poznańska Warta wróciła do Ekstraklasy w 1993 roku i wtedy udało się raz jeszcze Lecha wyprzedzić. Tylko jednak w trakcie sezonu, nie na koniec rozgrywek.

10 kwietnia 1994 roku to ostatni przypadek, by po rozegraniu pełnej kolejki Warta była w tabeli wyżej od Lecha. "Zieloni" w tamtej kolejce pokonali Polonię Warszawa 2-1 po bramkach Tomasza Iwana i Piotra Prabuckiego, a "Kolejorz" po golu Jacka Dembińskiego w ostatniej dopiero minucie uratował remis 1-1 z Ruchem Chorzów, który prowadził po trafieniu Jacka Bednarza. To wystarczyło, aby Warta znalazła się w tabeli na siódmej pozycji, a Lech - na dziewiątej, chociaż obie ekipy miały wtedy tyle samo punktów. Ostatecznie Lech na koniec sezonu był wyżej, gdyż warciarze spadli aż na pozycję czternastą.

Minęło 27 lat i po golu Łukasza Trałki w meczu Warty Poznań z Zagłębiem Lubin poznaniacy wygrali 1-0 i przeskoczyli Lecha. "Zieloni" są teraz na miejscu jedenastym, a "Kolejorz" spadł na dwunaste.

Sezony, w których na koniec Warta Poznań była wyżej od Lecha Poznań

1927-1939 - Warta w ekstraklasie, Lecha tam nie było

1969/1970 - Warta 1. w trzeciej lidze, Lech 2. w trzeciej lidze

1970/1971 - Warta w drugiej lidze, Lech w trzeciej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje