Partner merytoryczny: Eleven Sports

Tusk interweniował ws. dramatu Agaty Wróbel. Nitras ogłasza, jest decyzja

W ostatnich dniach polskie media obiegły dramatyczne informacje dotyczące Agaty Wróbel, wybitnej polskiej sztangistki, która przed laty sięgała m.in. po medale igrzysk olimpijskich. Była sportsmenka, która od lat zmagała się z różnymi problemami zdrowotnymi, pod koniec ubiegłego roku zdradziła w mediach społecznościowych, że straciła wzrok. Z pomocą ruszył m.in. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów, a teraz pojawiła się też reakcja rządu. Wróbel została przyznana renta specjalna.

Donald Tusk i Agata Wróbel (zdj. archiwalne)
Donald Tusk i Agata Wróbel (zdj. archiwalne)/ YURIY DYACHYSHYN / AFP - MICHAL PIESCIUK/ NEWSPIX.PL/AFP

W połowie grudnia 2024 roku Agata Wróbel, była sztangistka, która przed laty zdobywała liczne medale na światowych imprezach, zamieściła na Facebooku wpis, z którego m.in. wynikało, że straciła ona wzrok. "W zasadzie czuję się wykluczona ze społeczeństwa" - stwierdziła 43-latka.

Dopiero po pewnym czasie ta przykra wieść rozniosła się nieco szerzej, a na reakcję zdecydował się m.in. Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Wróbel, która już wcześniej zmagała się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, od teraz będzie znajdować się pod specjalistyczną opieką lekarzy. To jednak nie wszystko.

10 stycznia w godzinach popołudniowych minister sportu i turystyki Sławomir Nitras zamieścił bowiem na portalu X (Twitterze) wpis z którego wynika, że również i rząd zainterweniował w kwestii dawnej mistrzyni świata wagi superciężkiej.

"Premier Donald Tusk przyznał dzisiaj dożywotnią rentę specjalną w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie naszej medalistce olimpijskiej pani Agacie Wróbel" - czytamy. Nitras jednocześnie podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc w tej sprawie.

Agata Wróbel pochodzi z Żywca. Już w 1998 roku, mając niespełna 17 lat, zdobyła ona swój pierwszy medal mistrzostw Europy - brąz w niemieckiej Riesie. Potem na ME sięgała także po srebro oraz trzy złota. Na mistrzostwach świata dwukrotnie zdobywała brązowe medale, a raz, w roku 2002 w Warszawie, zgarnęła również krążek z najcenniejszego kruszcu.

Przez szerokie grono polskich kibiców została jednak zapamiętana dzięki swym sukcesom na igrzyskach olimpijskich. W Sydney w roku 2000 wywalczyła srebro, z kolei cztery lata później w Atenach stanęła na najniższym stopniu podium. Bez dwóch zdań - trudno przecenić jej zasługi dla polskiego sportu.

INTERIA.PL

Zobacz także

Sportowym okiem