Sety do 9 i 8, wielka pogoń rywalek. Brawa dla Polek, cenny triumf

Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet do lat 18 sięgnęła po kolejne zwycięstwo w mistrzostwach Europy 2024. Nasze siatkarki tym razem pokonały Niemki po pięciosetowym pojedynku w fazie grupowej turnieju rozgrywanego w Grecji i Rumunii. W dwóch setach "Biało-Czerwone" nie pozwoliły rywalkom przekroczyć bariery 10 punktów, lecz także dwukrotnie to Polki musiały uznać wyższość reprezentacji Niemiec. Każda następna wygrana w ME przybliża polską drużynę młodzieżową U18 do półfinału.

Polskie siatkarki
Polskie siatkarki/CEV/materiał zewnętrzny

W dniach 1-13 lipca w Grecji i Rumunii przeprowadzane są mistrzostwa Europy siatkarek do lat 18. Rywalizacja toczy się w dwóch ośmiozespołowych grupach, a dwie najlepsze reprezentacje z każdej z nich awansują do półfinału turnieju. Grupa I rozgrywa swoje mecze w miejscowości Blaj, z kolei II w greckim Heraklionie. To właśnie na Krecie rywalizuje kobieca reprezentacja Polski.

Polki w grupie rywalizują z następującymi zespołami: Grecją, Bułgarią, Turcją, Niemcami, Węgrami, Finlandią i Litwą. Faza grupowa zakończy się 9 lipca. Następnie odbędą się od razu półfinały, które zaplanowano na piątek 12 lipca. Mecze o medale rozegrane zostaną z kolei w sobotę 13 lipca.

Mistrzostwa Europy siatkarek U18: Polki lepsze od Niemek. Dwa fantastyczne sety, pogoń rywalek i ostatecznie triumf

W czwartej serii gier ME w Heraklionie Polki zmierzyły się z Niemkami w piątek 5 lipca. Młodzieżowa reprezentacja U18 sięgnęła po trzecie zwycięstwo w zmaganiach. Zespół prowadzony przez trenera Marcina Orlika mecz rozpoczął wybornie, bowiem pierwszego seta wygrał aż 25:9. W kolejnej odsłonie meczu do głosu doszły rywalki, które zakończyły partię zwycięstwem 25:20.

Gdy na tablicy świetlnej widniał wynik meczu 1:1, to Polki ponownie nabrały wiatru w żagle i spisały się kolejny raz tego dnia wybornie. Gdy wydawało się, że wynik 25:9 może się już nie powtórzyć, to "Biało-Czerwone" trzeciego seta wygrały jeszcze bardziej okazale, bo do 8. Kolejna odsłona meczu była niezwykle wyrównana, a ostatecznie górą były Niemki, które wygrały 25:23 i tym samym ponownie doprowadziły do remisu w meczu (2:2). Decydujący piąty set początkowo był równie wyrównany co czwarty, lecz ostatecznie Polki były górą w tie-braku 15:9, triumfując w całym starciu 3:2.

Po czterech kolejkach fazy grupowej Polska zajmuje drugie miejsce w tabeli. Nasze siatkarki turniej w Grecji zaczęły od zwycięstwa nad Węgierkami 3:0. Potem "Biało-Czerwone" ograły bez straty seta Litwinki. Pierwszej porażki Polki doznały w trzeciej serii gier, kiedy to musiały uznać wyższość Bułgarii 2:3. To właśnie wspomniane Bułgarki są liderkami tabeli "polskiej" grupy z kompletem czterech zwycięstw.

Kiedy następne mecze reprezentacji Polski do lat 18 na ME kobiet?

Kolejny mecz fazy grupowej Polki rozegrają w sobotę 6 lipca. "Biało-Czerwone" zmierzą się z gospodyniami - Greczynkami, a to spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00 czasu polskiego. Potem w fazie grupowej w Heraklionie odbędą się spotkania: Turcja - Polska (8.07, g. 16.30) i na zakończenie tego etapu rywalizacji dojdzie do potyczki Finlandia - Polska (9.07, g. 16.30).

Podcast Olimpijski. „Siatkówka klubowa zawsze mnie ratowała”. WIDEO/INTERIA.TV/INTERIA.TV