FIFA wprowadziła przełomowy protokół. Gest zawodnika może przerwać mecz
Rozegrane w nocy z wtorku na środę według czasu środkowoeuropejskiego spotkanie eliminacji mistrzostw świata 2026 między Brazylią i Urugwajem było swoistym przełomem dla piłkarskiego świata - po raz pierwszy bowiem realnie było możliwe wykorzystanie specjalnego protokołu zaaprobowanego już jakiś czas temu przez FIFA, w myśl którego zawodnik obrażany na tle rasistowskim może zasygnalizować ten fakt sędziemu przez specjalny gest. Arbiter wówczas wdroży trójstopniową procedurę, która w najbardziej drastycznym wypadku oznaczać będzie przedwczesne zakończenie potyczki.
Piłkarska reprezentacja Brazylii spisuje się zdecydowanie poniżej oczekiwań kibiców jeśli mowa o jej udziale w eliminacjach do mistrzostw świata 2026, które odbędą się w trzech największych krajach Ameryki Północnej - Kanadzie, USA oraz Meksyku.
"Canarinhos" po 12 meczach zajmują bowiem jedynie piąte miejsce w tabeli kwalifikacyjnej i do liderów z Argentyny tracą już siedem punktów. Ich sytuacji nie poprawił remis 1:1 z Urugwajem, do którego doszło w nocy z 19 na 20 listopada według czasu polskiego. Starcie to jednak w pewnym sensie przeszło do historii.
Brazylia wprowadziła to jako pierwsza. Antyrasistowska procedura i specjalny gest
Potyczka była bowiem pierwszą (jeśli mowa o seniorskim futbolu), w której przewidziano specjalny protokół związany z przeciwdziałaniem rasizmowi na stadionie. Od teraz gracz, który doświadcza obelg lub zachowań o podłożu rasistowskim, może wykonać specjalny gest skrzyżowania rąk na klatce piersiowej, który ma być sygnałem dla arbitra do wdrożenia konkretnej, trzystopniowej procedury, którą opisało Associated Press:
- Pierwsza faza - sędzia wstrzymuje grę, by ocenić sytuację.
- Druga faza - jeśli obelgi się powtarzają, mecz zostaje przerwany, a zawodnicy oraz sędziowie opuszczają boisko.
- Trzecia faza - jeśli rasistowskie zachowanie nadal będzie miało miejsce, spotkanie zostaje oficjalnie zakończone.
Gest, który zatwierdzono 17 maja w trakcie 74. Kongresu FIFA odbywającego się w stolicy Tajlandii, Bangkoku, ma wedle zapowiedzi wzmocnienie walki z rasizmem i promowanie szacunku zarówno na boisku, jak i poza nim.
Warto nadmienić, że protokół był już przewidziany w zasadach odbywających się w sierpniu i wrześniu mistrzostw świata U-20 kobiet, teraz jednak zrobiono w jego sprawie kolejny krok. Następne krajowe federacje, w ślad za brazylijską, zapewne już niebawem także przyjmą opisywaną procedurę.
El. MŚ 2026. Brazylia i Urugwaj poczekają do marca na kolejne mecze
Brazylia i Urugwaj swoje kolejne mecze kwalifikacyjne rozegrają dokładnie 19 marca 2025 roku, mając za rywali sąsiadów z tabeli - w przypadku "Canarinhos" będzie to potyczka z Kolumbią, w przypadku "Celestes" zaś zmagania z Argentyną.
"As Sportu 2024". Wybierz z nami finałową 16 plebiscytu
© 2024 Associated Press