FC Barcelona - Real Madryt. Ciekawostki, statystyki, rekordy
Dlaczego na murawie Camp Nou wylądował świński łeb? Kiedy Real Madryt pokonał Barcelonę aż 11-1? Jakie miejsce historii walki o niepodległość Katalonii zajmuje El Clasico i dlaczego wmieszany jest w to generał Franco? Zapraszamy na przegląd ciekawostek przed najbliższym El Clasico, które rozpocznie się już w sobotę 24 października o godz. 16. Transmisja w Eleven Sports 1.
244 - tyle spotkań rozegrano dotychczas pomiędzy Barceloną a Realem. Choć to niewiarygodne, bilans w tej chwili jest... remisowy. Obie drużyny wygrały po 96 spotkań, a 52 razy padł remis.
405-399 - oto bilans bramkowy na korzyść Realu w historii dotychczasowych spotkań.
Lionel Messi - jest najlepszym strzelcem w historii El Clasico. Kapitan FC Barcelona zdobył przeciwko Realowi 26 bramek. Za nim w tej klasyfikacji prezentują się byli gracze Realu - Alfredo Di Stefano i Cristiano Ronaldo - 18 bramek. Messi może pochwalić się także największą liczbą asyst - było ich 14.
Pięć spotkań niemocy - mimo tego Messi mierzy się obecnie z niemocą strzelecką w starciach z Realem. Nie zdobył gola ani nie zaliczył asysty w żadnym z pięciu ostatnich pojedynków tych klubów.
Sergio Ramos - ma na koncie najwięcej występów w El Clasico (44.). Jedno spotkanie mniej rozegrał Messi, a kolejne pozycje pod tym względem zajmują Manuel Sanchis, Franciso Gento oraz Xavi Hernandez (wszyscy 42).
10 maja 2007 roku - wtedy swoje pierwsze bramki w El Clasico zdobył Lionel Messi. I to od razu trzy! W tym samym meczu swoją pierwszą bramkę w klasyku zdobył Sergio Ramos i "Królewscy" zremisowali z Barcą 3-3.
2-0 dla Realu - takim wynikiem zakończył się ostatni klasyk, rozegrany 1 marca tego roku. "Królewscy" wygrali po bramkach Viniciusa Juniora oraz Mariano Diaza.
13 maja 1902 roku - na ten dzień datuje się pierwsze nieoficjalne hiszpańskie El Clasico. FC Barcelona miała wygrać z Realem, nazywanym wówczas Madrid Foot Ball Club, 3-1, a spotkanie było jedną z atrakcji zaplanowanych z okazji koronacji Alfonsa XIII na króla Hiszpanii.
17 lutego 1929 roku - to z kolei data pierwszego oficjalnego ligowego klasyku. Tym razem lepszy okazał się Real, wygrywając 2-1.
3 lata, 7 miesięcy i 7 dni - tyle trwała najdłuższa przerwa między starciami Barcy i Realu i miała miejsce w latach 1936-40 w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Z kolei w czasie II wojny światowej mecze regularnie rozgrywano.
Protesty podczas El Clasico - w przedostatnim, bo rozgrywanym w grudniu zeszłego roku El Clasico doszło do manifestacji kibiców Barcelony. Przerwali oni spotkanie zrzuceniem na murawę żółtych piłek, mających sugerować walkę o niepodległość Katalonii. Mecz nie odbył się zresztą w pierwotnym terminie z powodu zamieszek związanych z referendum w tej sprawie.
Walka polityczna - w tle bitwy piłkarskiej toczy się wojna polityczna. "Duma Katalonii", jak sama nazwa wskazuje, jest szczególnie bliska zwolennikom niepodległości Katalonii. Z kolei za stworzeniem potęgi stołecznego Realu stoi generał Franco, dyktator stojący na czele "białego terroru".
0 - El Clasico jeszcze ani razu nie odbywało się w finale Ligi Mistrzów. Dwukrotnie drużyny trafiały na siebie za to w półfinale. W 2002 roku lepszy okazał się Real, w 2011 - Barcelona.
7 razy - obie drużyny spotykały się za to w finale Pucharu Króla, a po raz ostatni miało to miejsce w 2014 roku. Bilans tych starć to 4-3 dla Realu.
11-1 - to największa wygrana Realu nad Barceloną. "Królewscy" odnieśli rozgromili rywala w takich rozmiarach 19 czerwca 1943 roku.
7-2 - to z kolei największa wygrana po stronie Barcelony z meczu z 24 września 1950 roku. W bliższych nam czasach Barcelonie zdarzyło się wygrać aż 5-0, a miało to miejsce 29 listopada 2010 roku.
Więcej niż jeden hat-trick - taka sztuka w El Clasico udała się tylko pięciu piłkarzom. Do wąskiej grupy należą Lionel Messi, Ferenc Puskas, Santiago Bernabeu, Jaime Lazcano oraz Paulino Alcantara.
39 piłkarzy - aż tylu zawodników reprezentowało barwy zarówno Barcelony, jak i Realu. Najbardziej znani z nich to Luis Figo, Ronaldo, Michael Laudrup, Javier Saviola, Julen Lopetegui oraz Luis Enrique.
Świński łeb na murawie - choć trudno w to uwierzyć ta historia wydarzyła się naprawdę. W listopadzie 2002 roku Luis Figo po raz pierwszy zawitał na Camp Nou jako piłkarz Realu. Gdy wykonywał rzut rożny w jego stronę poleciały monety, zapalniczki i butelki. A także... odcięta świńska głowa.
Mecz FC Barcelona - Real Madryt w sobotę o godz. 16.
Transmisja w Eleven Sports1, komentarz: Mateusz Święcicki i Sebastian Chabiniak.
Studio przedmeczowe rozpocznie się już o g. 13:15. Wystąpią w nim m.in.: Mateusz Majak, Maciej Kruk, Łukasz Wiśniowski, Piotr Urban, Marcin Gazda. W studiu zostaną wyemitowane rozmowy m.in. z Fernando Morientesem, Berndem Schusterem, Grzegorzem Krychowiakiem.