Widzew Łódź świętuje
Ogłoszono plan obchodów 40-lecia wywalczenia przez Widzew Łódź pierwszego tytułu mistrza Polski.
W połowie czerwca 1981 r. piłkarze Widzewa przypieczętowali zdobycie historycznego w dziejach klubu z Łodzi mistrzostwa Polski. W 40. rocznicę tego wydarzenia szefowie Widzewa zaplanowali cykl przedsięwzięć, które mają uhonorować twórców tego sukcesu oraz przybliżyć jego historię młodszym kibicom.
"Czerwiec będzie wyjątkowym miesiącem, który pozwoli nam spojrzeć w przeszłość, od której niektórzy chcieliby się odciąć i nią nie żyć. Historia i tradycja wcześniejszych sukcesów to obok kibiców najważniejszy fundament tego klubu. W szczególny sposób upamiętnimy drużynę, która 14 czerwca 1981 roku po raz pierwszy założyła medale mistrzowskie" - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Piotr Szor.
Jak dodał, będzie to również okazja do wspomnienia tych, którzy odeszli, jak choćby zmarłego niedawno Andrzeja Możejki.
Uroczystości zainaugurowane zostaną 1 czerwca, kiedy nastąpi otwarcie muzeum Widzewa. Punkt kulminacyjny obchodów zaplanowano na 12 czerwca, przy okazji ostatniego w tym sezonie meczu z Odrą Opole. Przed jego rozpoczęciem uhonorowani zostaną piłkarze, trenerzy i działacze legendarnego Widzewa. Zaproszeni goście honorowi spotkają się na uroczystym obiedzie i obejrzą pierwszoligowe spotkanie z trybun stadionu.
"Chcemy, by jak najwięcej członków i przedstawicieli tej legendarnej drużyny, którzy jeszcze szczęśliwie są z nami, mogło wziąć udział w tych obchodach. Kolejnym etapem będzie cykl wydarzeń pod hasłem +Mistrzowskie Serce Łodzi+. Mistrzowska drużyna zagości na elewacji stadionu od al. Piłsudskiego. Kibice każdego dnia będą mogli podziwiać prawie 100-metrową instalację z historią tego sukcesu" - poinformował wiceprezes Widzewa Michał Rydz.
Klub wyprodukuje również serię okolicznościowych gadżetów, w tym szaliki, koszulki, kubki i plakaty mistrzowskiego zespołu z 1981 r.
Pierwszy tytuł dla ponadstuletniego klubu wywalczyli m.in. Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Władysław Żmuda, Józef Młynarczyk, Mirosław Tłokiński, Andrzej Grębosz, Andrzej Możejko.
Widzew jest czterokrotnym piłkarskim mistrzem Polski (1981, 1982, 1996, 1997). W 1983 r. dotarł do półfinału Pucharu Europy, a w 1996 r. uczestniczył w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Klub, po upadku w 2015 r., jako nowy podmiot rozpoczął występy od 4. ligi, czyli piątego poziomu rozgrywkowego w Polsce. Obecnie łodzianie występują na zapleczu ekstraklasy. Po 30. kolejce zajmują 10. miejsce w tabeli.