Reklama

Reklama

Jerzy Brzęczek: Wiosna zapowiada się bardzo interesująco

Legia jest i pozostanie w Polsce hegemonem, który przez kilka najbliższych lat będzie miał największe możliwości finansowe - mówi w rozmowie z Interią Jerzy Brzęczek, były reprezentant Polski, obecnie trener GKS-u Katowice.

Sprawdź tabelę i terminarz ekstraklasy

Piotr Jawor: W ekstraklasie grał pan w latach 80., 90., a także na zakończenie kariery (2007-2009). Liga w tym czasie bardzo się zmieniła?

Jerzy Brzęczek: - Tak, przede wszystkim organizacyjnie. Mamy nowoczesne stadiony, a mecze są świetnie pokazywane w telewizji. To zupełnie inny świat niż kilkanaście lat temu. Niestety, piękno stadionów nie idzie w parze z sukcesami w piłce klubowej. Bardzo potrzebujemy awansu do Ligi Mistrzów. To byłby potężny bodziec dla kibiców, sponsorów i wszystkich ludzi piłki. Dzięki temu polska liga znów mogłaby zdobywać szacunek w Europie.

Reklama

Jesteśmy na dobrej drodze do LM?

- Oczywiście, przecież Legii przeszkodził m.in. błąd rachunkowy. Nie wiem, może to jakieś fatum? To mógłby być przełomowy moment. Sądzę jednak, że w najbliższych latach awansujemy.

A kto zagra w najbliższych eliminacjach? Stać na to Piasta Gliwice?

- Oczywiście, na ten moment jak najbardziej zasłużyli na mistrzostwo Polski. Solidnie pracują i to widać nie tylko w wynikach, ale też w stylu gry.

W czym tkwi fenomen Piasta?

- By być liderem, nie można bazować tylko na jednej rzeczy. Do zespołu w trudnym momencie zatrudniono trenera Radoslava Latala. Utrzymał zespół, a teraz wprowadził go na szczyt. Mieli fantastyczne półrocze. Wiosna potwierdzi jednak, czy to był tylko "wypadek przy pracy".

Główny konkurent Piasta to Legia, która przeprowadziła najgłośniejszy transfer - zatrudniła Kaspra Hamalainena, czołowego zawodnika Lecha. Warszawianie to krezus naszej ligi?

- Legia jest i będzie w Polsce hegemonem, który przez kilka najbliższych lat będzie miał największe możliwości finansowe. Presja, pozycja i wizerunek Legii w stolicy sprawia, że musi bić się o mistrzostwo. Sądzę, że to właśnie oni są najbliżej awansu do fazy grupowej LM.

Legia pozyskała aż czterech piłkarzy, którzy mogą grać w podstawowym składzie. To oznacza ból głowy dla trenera Stanisława Czerczesowa?

- Czy to problem, czy kłopot bogactwa - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kłopot może być, gdy jeden czy drugi zawodnik nie zagra w podstawowym składzie lub w ogóle nie zmieści się do kadry meczowej.  Tu jest ważna rola trenera, który musi stworzyć atmosferę, by zawodnicy nie byli rozczarowani, ale pozytywnie wściekli. Musi zrobić wszystko, by nie dochodziło w drużynie do rozłamów, intryg, czy niezdrowej rywalizacji. Jak coś nie idzie, to jest pożywka dla mediów i otoczenia, którym piłkarze wytlewają swoje żale. W takim klubie jak Legia nie ma 12 czy 13 zawodników, ale wielka konkurencja. I cały czas trzeba wszystkich trzymać pod parą.

Murowani kandydaci do tytułu to Piast i Legia. Ktoś jeszcze?

- Niby różnice są duże, ale po 30. kolejce dzielimy punkty i zostaną zdecydowanie zmniejszone. Może być ścisk, podobnie jak w dole tabeli. Liga na pewno będzie bardzo interesująca, także pod kątem walki o utrzymanie.

Na razie w dolnej części są m.in. Wisła i Lechia, które celowały zdecydowanie wyżej.

- To pokazuje jaka jest piłka. Coś sobie planujesz, a później jesteś zaskoczony. Tak jest z Lechią i Wisłą. Trudno będzie im z tej dolnej części wyjść. To pokazuje, że kluby niezbyt mocne budżetowo, potrafią nadrobić brak pieniędzy mądrą polityką transferową. I pozytywnie zaskakują wynikami. Wiosną na pewno czeka nas interesująca walka o górną część tabeli, pierwsza trójkę, czy mistrzostwo.    

Rozmawiał: Piotr Jawor

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy