Jagiellonia Białystok. Kilka "jedenastek" Jagiellonii na zakończenie roku jubileuszu
W ramach obchodów stulecia istnienia Jagiellonii Białystok, specjalna kapituła wybrała "jedenastki": honorową, cudzoziemców i wychowanków tego klubu. Punktem kulminacyjnym tego plebiscytu będzie zespół wszech czasów, którego skład ma być ogłoszony tuż przed końcem roku.
Za datę powstania Jagiellonia przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze stacjonującego w Białymstoku Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe - sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5-1.
Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.
Kończący się 2020 rok jest w mieście rokiem Jagiellonii; w lutym radni nadali dużemu rondu na wjeździe do miasta od strony Warszawy imię tego klubu. Odbyło się też referendum w sprawie wyglądu herbu klubu, na stadionie miejskim otwarto tzw. galerię sław Jagiellonii, w lipcu kibice wybrali "jedenastkę" i trenera stulecia.
Trwa zbiórka społeczna pieniędzy na sfinansowanie budowy pomnika upamiętniającego historię powstania klubu. Ma on symbolicznie przypominać o 42. Pułku Piechoty, którego żołnierze dali początek drużynie piłkarskiej dziś grającej w ekstraklasie. Jego odsłonięcie planowane jest na maj 2021 roku.
Rok obchodów kończy ogłoszenie wyników obrad specjalnej kapituły, złożonej z przedstawicieli klubu, mediów i kibiców, która wybrała "jedenastkę" wszech czasów Jagiellonii. Okazało się jednak, że to samo gremium wybrało również trzy inne "jedenastki": honorową, złożoną z cudzoziemców oraz z samych wychowanków. Wszystkie mają być ogłoszone do końca roku.
Skład honorowy to piłkarze, którzy - jak uzasadnia kapituła - "trwali wiernie przy Jagiellonii w trudnych latach sportowych i organizacyjnych".
Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!
"Dzisiaj cieszymy się z sukcesów 'żółto-czerwonych' na arenie krajowej, za nami najbardziej owocna dekada w historii Jagi. Warto jednak podkreślić, że być może nie mielibyśmy czego świętować, nie pasjonowalibyśmy się spotkaniami z Legią Warszawa, Lechem Poznań, nie oczekiwalibyśmy na losowania Ligi Europy, gdyby nie ludzie, którzy wspólnie z Jagą przeszli 'szlak bojowy' od IV ligi do Ekstraklasy. Kto wie, być może w czasach sportowej prosperity Jagi to oni decydowaliby o osiągnięciu najwyższych celów. To oni swoim zaangażowaniem, walką, budowali podwaliny pod przyszłe sukcesy" - podkreślono w komunikacie.
W oparciu o takie kryteria w składzie honorowej "jedenastki" Jagiellonii, złożonej z zawodników, którzy grali w niej przez wiele lat przechodząc różne poziomy rozgrywek, znaleźli się m.in. bramkarz Mirosław Dymek, stoperzy Sławomir Tołkacz i Krzysztof Zalewski, skrzydłowi Mariusz Dzienis i Ryszard Ostrowski czy napastnicy Wojciech Kobeszko i Piotr Sieliwonik. Symbolicznie trenerem tego zespołu - decyzją kapituły - został Grzegorz Szerszenowicz, zmarły niespełna dwa miesiące temu szkoleniowiec, który wprowadzał Jagę do 1. ligi.
Autor: Robert Fiłończuk
rof/ co/