Reklama

Reklama

Zwycięstwo Sajfutdinowa w Bydgoszczy, Gollob trzeci

Rosjanin Emil Sajfutdinow zwyciężył w drugiej tegorocznej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu - Grand Prix w Bydgoszczy. Drugi był rewelacyjnie spisujący się tego wieczoru Słoweniec Matej Zagar, a trzeci Tomasz Gollob.

Stawkę finału zamknął Tai Woffinden. Nie udało się awansować do finału Jarosławowi Hampelowi, który ostatecznie zdobył osiem punktów. Z bardzo dobrej strony zaprezentował się w Bydgoszczy zawodnik miejscowej Polonii, Krzysztof Buczkowski, startujący z dziką kartą, kończąc zawody z sześcioma punktami. Czwarty z Polaków startujących w Grand Prix Europy - Krzysztof Kasprzak - nie zdobył żadnego.

Zawody rozpoczęły się od udanej serii startów reprezentantów Polski. Już w drugim biegu pod taśmą stanęło aż trzech biało-czerwonych. Po starcie pogodził wszystkich Duńczyk Nicki Pedersen, jednak do końca nie odpuszczał Gollob, który rozpoczynając ostatnie okrążenie wyprzedził rywala. To samo chwilę później, wchodząc po wewnętrznej w pierwszy łuk, uczynił Krzysztof Buczkowski, co spotkało się z głośną owacją na trybunach. Stawkę zamknął Krzysztof Kasprzak. W kolejnym starcie bez większych problemów z przeciwnikami uporał się Jarosław Hampel i wraz z Gollobem oraz Hancockiem przewodzili w zawodach po pierwszej serii.

Reklama

W drugiej zdecydowanie lepiej pojechali rywale biało-czerwonych, a szczególnie Australijczyk Darcy Ward startujący z kontuzją więzadeł w kciuku prawej ręki. Gollob i Kasprzak w swoich startach nie zdobyli punktów, Hampelowi zdefektował motocykl. Jedynie Buczkowski nawiązał walkę z rywalami przywożąc dwa punkty. Pasjonującą walkę o zwycięstwo stoczyli w ósmym biegu Pedersen i Brytyjczyk Tai Woffinden.

Rywalizacja zdecydowanie się wyrównała i ciężko było wskazać nie tylko zdecydowanego faworyta, ale i ósemkę, która będzie walczyła tego wieczoru o zwycięstwo w bydgoskim turnieju.

Euforię na trybunach wywołała walka w biegu 12 pomiędzy Tomaszem Gollobem, a aktualnym jeszcze mistrzem świata Australijczykiem Chrisem Holderem. Polak potwierdził jednak, że dobrze zna bydgoski tor i to on przyjechał na metę jako pierwszy.

Na rozegranie biegu 14 kibice zgromadzeni na trybunach bydgoskiej Polonii czekali kilkanaście minut. Najpierw nieplanowaną przerwę w zawodach spowodowała awaria maszyny startowej, później w powtórzonym starcie na pierwszym łuku zabrakło miejsca dla Darcy Warda, co zakończyło się jego upadkiem. W powtórce nie dał szans rywalom zdobywając cenne trzy punkty. Polacy startowali już ze zmiennym szczęściem.

Dzięki pewnemu zwycięstwu w biegu 18. do półfinałów bez problemu awansował Tomasz Gollob. Gorzej było w przypadku Jarosława Hampela, który mijając linię mety na trzecim miejscu praktycznie pogrzebał swoje szanse na awans. Z dalszej rywalizacji w ostatniej serii startów odpadł także niespodziewanie Greg Hancock.

Pierwszy z biegów półfinałowych przyniósł najwięcej emocji na trybunach. Po przegranym starcie już na wejściu w drugi łuk Tomasz Gollob, wchodząc między dwóch rywali, wysforował się na prowadzenie, którego nie oddał do końca. Wraz z nim do finału awansował rewelacyjny tego wieczoru Słoweniec Matej Zagar.

Niesamowicie zaciętą walkę przez pełne cztery okrążenia kibice oglądali w drugim półfinale. O zwycięstwo walczyli Sajfutdinow, Woffinden i Ward, a nie liczył się w stawce, mimo udanego startu, Pedersen. Ostatecznie stawkę finału uzupełnili Sajfutdinow i Woffinden.

Finał wieczoru należał do Rosjanina, który popisał się fantastycznym opanowaniem motocykla w walce z równie dobrze startującym w Bydgoszczy Słoweńcem Matejem Zagarem. Próbujący atakować ich pozycje Tomasz Gollob musiał tym razem uznać wyższość rywali i ostatecznie zajął trzecią pozycję. Czwarty był Tai Woffinden.

Kolejne zawody Grand Prix odbędą się 4 maja w Goeteborgu (Szwecja).

Wyniki:

pierwszy półfinał

1. Tomasz Gollob (Polska)

2. Matej Zagar (Słowenia)

3. Chris Holder (Australia)

4. Niels Kristian Iversen (Dania)

drugi półfinał

1. Emil Sajfutdinow (Rosja)

2. Tai Woffinden (Wielka Brytania)

3. Darcy Ward (Australia)

4. Nicki Pedersen (Dania)

finał

1. Emil Sajfutdinow (Rosja)

2. Matej Zagar (Słowenia)

3. Tomasz Gollob (Polska)

4. Tai Woffinden (Wielka Brytania)

Końcowe wyniki

1. Emil Sajfutdinow (Rosja)        15 + 1. miejsce w finale

2. Matej Zagar (Słowenia)          14 + 2. miejsce w finale

3. Tomasz Gollob (Polska)          16 pkt. + 3. miejsce w finale

4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 14 + 4. miejsce w finale

5. Darcy Ward (Australia)          13

6. Nicki Pedersen (Dania)          10

7. Chris Holder (Australia)        10

8. Niels Kristian Iversen (Dania)   9

9. Jarosław Hampel (Polska)         8

10. Greg Hancock (USA)              8

11. Krzysztof Buczowski (Polska)    6

12. Martin Vaculik (Słowacja)       4

13. Andreas Jonsson (Szwecja)       4

14. Fredrik Lindgren (Szwecja)      4

15. Antonio Lindbaeck (Szwecja)     3

16. Krzysztof Kasprzak (Polska)     0

Klasyfikacja generalna MŚ:

1. Tomasz Gollob (Polska)          31 pkt

2. Darcy Ward (Australia)          25

3. Jarosław Hampel (Polska)        23

4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) 23

5. Nicki Pedersen (Dania)          22

6. Emil Sajfutdinow (Rosja)        21

7. Chris Holder (Australia)        19

8. Greg Hancock (USA)              19

9. Matej Zagar (Słowenia)          19

10. Niels Kristian Iversen (Dania) 16

11. Andreas Jonsson (Szwecja)      15

12. Fredrik Lindgren (Szwecja)     12

13. Antonio Lindbaeck (Szwecja)     9

14. Martin Vaculik (Słowacja)       9

15. Krzysztof Kasprzak (Polska)     6

16. Krzysztof Buczkowski (Polska)   6

17. Jason Bunyan (Wielka Brytania)  1

Pozostałe turnieje GP:

4 maja - Goeteborg (Szwecja)

18 maja  - Praga (Czechy)

1 czerwca - Cardiff (Wielka Brytania)

15 czerwca - Gorzów Wielkopolski (Polska)

29 czerwca - Kopenhaga (Dania)

3 sierpnia - Terenzano (Włochy)

17 sierpnia - Daugavpils (Łotwa)

7 września - Krsko (Słowenia)

21 września - Sztokholm (Szwecja)

5 października - Toruń (Polska).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL