Reklama

Reklama

Żużlowa Grand Prix: mistrzostwa wracają do Słowenii

Po trzech latach przerwy żużlowcy rywalizujący w indywidualnych mistrzostwach świata wracają do Słowenii. W sobotę dziesiąty tegoroczny turniej GP odbędzie się w mieście Krsko. Do końcowego triumfu bardzo może przybliżyć się Brytyjczyk Tai Woffinden.

W tym mieście eliminacje MŚ odbywały się w latach 2002-2009. Po dwa turnieje wygrywali Szwed Tony Rickardsson i Duńczyk Nicki Pedersen. W 2008 roku triumfował Tomasz Gollob. Polak w Słowenii był także raz drugi (2002) i dwukrotnie trzeci (2006 i 2009).

Cztery lata temu ze zwycięstwa cieszył się Emil Sjafutdinow. 23-letni Rosjanin raczej nie powtórzy tego sukcesu. Co prawda do tej pory spisywał się bardzo dobrze i w klasyfikacji generalnej zajmuje drugie miejsce, ale w niedzielnym ligowym meczu żużlowiec Dospelu Włókniarza Częstochowa miał bardzo groźnie wyglądający upadek i jego miejsce w sobotę zajmie drugi rezerwowy cyklu Grand Prix Duńczyk Leon Madsen. Nie wiadomo, czy Sajfutdinow będzie w stanie wystąpić w kolejnych dwóch turniejach kończących tegoroczny sezon.

To zwiększa szanse prowadzącego w cyklu Woffindena. Brytyjczyk ma siedem punktów przewagi nad Sajfutdinowem i 21 nad trzecim Jarosławem Hampelem.

Niezwykle wyrównana jest za to stawka za plecami Hampela (96 pkt). Realne szanse na podium ma nawet szósty Greg Hancock. Amerykanin traci do Polaka tylko siedem punktów. Rozdziela ich dwóch Duńczyków - Pedersen (94 pkt) i  Niels-Kristian Iversen (90 pkt).

Hampel jest w dobrej dyspozycji. W niedzielę jego Stelmet Falubaz Zielona Góra przegrał na wyjeździe z broniącą mistrzowskiego tytułu Unią Tarnów 43:47, jednak 31-letni łodzianin był najlepszy na torze - zdobył 13 punktów.

W GP Słowenii zabraknie mistrza świata Chrisa Holdera, który z powodu kontuzji w tym sezonie już raczej nie wróci na tor.

Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ:

Reklama

1. Tai Woffinden (W.Brytania)    117

2. Emil Sajfutdinow (Rosja)      114

3. Jarosław Hampel (Polska)       96

4. Nicki Pedersen (Dania)         94

5. Niels-Kristian Iversen (Dania) 90

6. Greg Hancock (USA)             89

7. Matej Żagar (Słowenia)         84

8. Chris Holder (Australia)       82

9. Tomasz Gollob (Polska)         73

10. Darcy Ward (Australia)        68

11. Fredrik Lindgren (Szwecja)    65 

12. Krzysztof Kasprzak (Polska)   62

13. Martin Vaculik (Słowacja)     51

14. Andreas Jonsson (Szwecja)     46

15. Antonio Lindbaeck (Szwecja)   35

Pozostałe turnieje GP:

21 września - Sztokholm (Szwecja)

  5 października - Toruń (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje