Reklama

Reklama

Żużlowa GP: Woffinden już w sobotę może świętować tytuł

Po zakończeniu sezonu przez kontuzjowanego Rosjanina Emila Sajfutdinowa prowadzący w klasyfikacji generalnej żużlowych mistrzostw świata Brytyjczyk Tai Woffinden już w sobotę może świętować tytuł. Tego dnia w Sztokholmie odbędzie się przedostatni turniej GP.

Po dziesięciu eliminacjach Woffinden ma aż 20 punktów przewagi nad Sajfutdinowem, który dorobku już nie powiększy i 22 nad Jarosławem Hampelem. Jeśli tę różnicę utrzyma (w zawodach można zdobyć maksymalnie 21 pkt), na ostatni turniej do Torunia (5 października) pojedzie już jako mistrz świata.

Ten rok jest zdecydowanie najlepszy w karierze 23-letniego Brytyjczyka. Wprawdzie wygrał tylko jedną eliminację GP (w Pradze), ale kilka razy stawał na podium i jeździł zdecydowanie najrówniej z całej stawki.

O ile losy tytułu są już raczej rozstrzygnięte, to ciekawie zapowiada się walka o pozostałe miejsca na podium. Hampel, który wygrał poprzedni turniej w Krsku, tylko o dwa punkty wyprzedza trzykrotnego mistrza świata Duńczyka Nickiego Pedersena. Ta dwójka ma największe szanse na wicemistrzostwo świata, bowiem rodak Pedersena Niels-Kristian Iversen traci do Polaka już 11 punktów.

Reklama

Szóste miejsce zajmuje Amerykanin Greg Hancock, który jako jedyny uczestniczył we wszystkich dotychczasowych turniejach GP, ale trudno mu będzie w dwóch turniejach odrobić 13 pkt dzielących go od Hampela.

Ósmy jest Tomasz Gollob, któremu ta pozycja na koniec sezonu zapewnia udział w przyszłorocznym cyklu. Mistrz świata sprzed trzech lat ma dosyć bezpieczną przewagę 11 pkt nad Australijczykiem Darcym Wardem, a w klasyfikacji przedziela ich broniący tytułu Chris Holder, który jednak podobnie jak Sajfutdinow w tym sezonie już nie wystąpi.

Praktycznie bez szans na czołową ósemkę jest Krzysztof Kasprzak, ale on prawo staru w GP 2014 zapewnił sobie zajmując drugie miejsce w Grand Prix Challenge.

Turniej w Sztokholmie odbędzie się na supernowoczesnym stadionie Friends Arena. Początek o godz. 19.15.

Czołówka klasyfikacji GP 2013:

 1. Tai Woffinden (W.Brytania)     134 pkt

 2. Emil Sajfutdinow (Rosja)       114

 3. Jarosław Hampel (Polska)       112

 4. Nicki Pedersen (Dania)         108

 5. Niels-Kristian Iversen (Dania) 101

 6. Greg Hancock (USA)              98

 7. Matej Zagar (Słowenia)          92

 8. Tomasz Gollob (Polska)          89

 9. Chris Holder (Australia)        82

10. Darcy Ward (Australia)          78

...

12. Krzysztof Kasprzak (Polska)     70

Ostatni turniej GP:

5 października - Toruń (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje