Reklama

Reklama

Żużlowa GP - trzech Polaków na praskiej "Markecie"

W sobotę praski stadion Marketa po raz 20. będzie gościł żużlowców rywalizujących o mistrzostwo świata. Na starcie ponownie w obecnym sezonie cyklu Grand Prix zabraknie Jarosława Hampela, który nie wrócił do pełni sił po kontuzji, jakiej doznał w ubiegłym roku.

Hampel cały czas nie może odzyskać pełnej sprawności po skomplikowanym złamaniu nogi w półfinałowych zawodach Drużynowego Pucharu Świata w Gnieźnie. Z tego powodu stracił większość ubiegłorocznego sezonu i początek obecnego. Dwukrotny wicemistrz świata miał nadzieję wystąpić już w GP Polski w Warszawie, ale mu się to nie udało, podobnie jak przed dwoma tygodniami w duńskim Horsens. W Pradze tradycyjnie zastąpi go pierwszy na liście rezerwowych Szwed Fredrik Lindgren.

W stolicy Czech wystartują trzej inni stali polscy uczestnicy cyklu GP: Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki. Z nadziejami na dobry występ do Pragi pojedzie zwłaszcza ten pierwszy, który wygrał poprzednie zawody w Horsens i w klasyfikacji generalnej MŚ jest czwarty. Zmarzlik i Pawlicki prezentują się w tym sezonie przeciętnie i po trzech eliminacjach plasują się w drugiej części stawki.

Reklama

Przed rokiem na podium na Markecie stali dwaj Polacy: drugi był Hampel, a trzeci Janowski. Po raz trzeci z rzędu wygrał tam wtedy zmierzający po drugi tytuł mistrza świata Brytyjczyk Tai Woffinden. Przed nim takiej sztuki dokonał w Pradze tylko Australijczyk Jason Crump - najlepszy w latach 2002-2004.

Z uwagi na dużą liczbę biało-czerwonych kibiców turniej na Markecie jest lubiany przez polskich żużlowców. Wielokrotnie stawali tu na podium, ale wygrywał tylko Tomasz Gollob - w 1999 i 2010 roku. W pierwszych zawodach w 1997 roku triumfował Amerykanin Greg Hancock, który pojawi się na starcie także w sobotę.

Po trzech turniejach GP w klasyfikacji generalnej prowadzą Woffinden i Australijczyk Chrisa Holder - po 39 pkt. O punkt mniej ma 46-letni Hancock, a czwarty Janowski traci do liderów zaledwie trzy punkty. Zmarzlik jest ósmy - 25 pkt, a Pawlicki 14. - 17.

Początek zawodów w Pradze o godz. 19.00. Kolejny turniej odbędzie się 9 lipca w Cardiff.

Pozostałe turnieje GP:

09.07 - Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff

13.08 - Grand Prix Szwecji w Malilli

27.08 - Grand Prix Polski w Gorzowie Wlkp.

10.09 - Grand Prix Niemiec w Teterow

24.09 - Grand Prix Skandynawii w Sztokholmie

01.10 - Grand Prix Polski w Toruniu

22.10 - Grand Prix Australii w Melbourne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje