Żużlowa GP Polski. Maciej Janowski drugi, wygrał Tai Woffinden

Maciej Janowski po kapitalnym boju w finale zajął drugie miejsce w Grand Prix Polski w Warszawie na PGE Narodowym. Wygrał Brytyjczyk Tai Woffinden. W półfinałach odpadli dwaj kolejni nasi zawodnicy - Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek. Zawody, które były pierwszą rundą mistrzostw świata, oglądało 55 tys. widzów. To rekord frekwencji w historii cyklu.

Najlepszy w fazie zasadniczej był Szwed Fredrik Lindgren (12 pkt). Patryk Dudek zdobył 10 "oczek", Maciej Janowski dziewięć, a Bartosz Zmarzlik osiem.

W pierwszym półfinale wystartowali dwaj nasi reprezentanci - Dudek i Janowski. Słabo wyszli ze startu, ale Janowski szybko przebił się na drugą lokatę. Gorzej radził sobie Dudek. Wpadł w koleinę na pełnej nierówności nawierzchni, zamykał stawkę i dojechał do mety ostatni.

W drugim biegu półfinałowym Zmarzlik startował z czwartego pola i na starcie został daleko wywieziony pod bandę. Później musiał ratować się przed kraksą i stracił szansę na awans do finału. Nasz ambitny żużlowiec walczył do końca i linię mety mijał na jednym kole, a tuż za nią upadł. Zajął trzecią lokatę za Artemem Łagutą i Taiem Woffindenem.

Finał był pełen dramaturgii. Najlepiej wystartował Łaguta, ale wpadł na metę ostatni, bo nie poradził sobie z trudnym torem. Pasjonującą walkę o zwycięstwo stoczyli Woffinden i Janowski. Polak wyszedł na prowadzenie dzięki przycięciu do krawężnika, ale gdy podniosło mu koło, Brytyjczyk wyprzedził go po zewnętrznej i nie oddał już prowadzenia. Trzeci był Lindgren, zwycięzca sprzed roku.

Dużego pecha miał broniący tytułu - Jason Doyle. W pierwszym wyścigu został wykluczony za spowodowanie upadku Przemysława Pawlickiego, a później został zdyskwalifikowany za dotknięcie taśmy i nie wszedł do półfinałów.

Ucierpiał były mistrz świata Nicki Pedersen. Choć nikt go nie atakował, wpadł w bandę i z powodu bólu prawej ręki wycofał się z zawodów.

Organizatorzy podali, że zawody na PGE Narodowym oglądało 55 tys. widzów. To rekord frekwencji w historii Grand Prix.