Reklama

Reklama

Żużlowa GP - nie ma jeszcze dat turniejów w Polsce

Posiadająca prawa do organizacji indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu firma BSI w ujawnionym terminarzu na 2014 rok nie ujęła jeszcze imprez, które odbędą się w Polsce. Powinny być co najmniej dwie, gdyż ważne umowy mają Toruń i Gorzów.

Rozplanowanych jest już osiem z dwunastu rund cyklu Speedway Grand Prix. Rywalizacja ponownie rozpocznie się w Nowej Zelandii, 5 kwietnia w Auckland. Nowym krajem na mapie turniejów jest Finlandia (17 maja Tampere). Znane są także terminy zawodów w Pradze, Malilli (Szwecja), Kopenhadze, Cardiff (Wielka Brytania), Vojens (Dania) oraz Sztokholmie.

Brakuje póki co polskich miast. Prezes Unibaksu Mateusz Kurzawski powiedział: "Żadne oficjalne informacje dotyczące terminu rozegrania Grand Prix w Toruniu jeszcze do nas nie dotarły".

Nieoficjalnie mówi się jednak, że na Motoarenie po raz trzeci z rzędu kibice obejrzą ostatni turniej cyklu, a tym samym koronację nowego mistrza świata. Prawdopodobny termin to 11 października. W podobnej do Torunia sytuacji jest drugie z posiadających ważną umowę miasto. W kalendarzu nie wskazano jeszcze żadnego turnieju w sierpniu, więc nie jest wykluczone, że właśnie tam znajdzie się Gorzów.

Reklama

Na mapie chciałaby utrzymać się Bydgoszcz, która walczy o prawo do organizacji jednego z turniejów Grand Prix. Miasto ubiega się także o baraż i finał Drużynowego Pucharu Świata. 

Jeden z turniejów mógł się odbyć na Stadionie Narodowym w Warszawie. Negocjacje w tej sprawie prowadził prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski, jednak - jak przyznał - nie udało się ostatecznie znaleźć odpowiedniego terminu.

Znane są już nazwiska wszystkich uczestników przyszłorocznej Grand Prix. "Dzikie karty" przyznano pechowcom minionego sezonu - Tomaszowi Gollobowi oraz Australijczykowi Chrisowi Holderowi. Otrzymali je także Szwedzi - Andreas Jonsson i Fredrik Lindgren.

Niektórzy z uczestników GP staną przed sporym dylematem - mają bowiem także zaproszenia do udziału w indywidualnych mistrzostwach Europy. Tymczasem międzynarodowa federacja motocyklowa (FIM) na wniosek właściciela praw do Grand Prix (firmy BSI) zakazała jej uczestnikom startów w mistrzostwach Starego Kontynentu, które organizuje polska firma One Sport.

Jej właściciele nie są zaskoczeni taką decyzją, gdyż nieoficjalnie mówiło się o niej od pewnego czasu. Zapowiadają jednak walkę o zawodników z Grand Prix i nie jest wykluczone, że cała sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Obecnie prawnicy OneSport analizują wszystkie umowy dotyczące mistrzostw Europy, w tym najważniejszą z międzynarodową federacją motocyklową.

Terminy zatwierdzonych przez BSI ośmiu turniejów GP w 2014 roku:

 5 kwietnia - Auckland (Nowa Zelandia)

17 maja - Tampere (Finlandia)

31 maja - Praga (Czechy)

14 czerwca - Malilla (Szwecja)

28 czerwca - Kopenhaga (Dania)

12 lipca - Cardiff (Wielka Brytania)

13 września - Vojens (Dania)

27 września - Sztokholm (Szwecja)

Lista startowa Grand Prix 2014:

 1. Tai Woffinden (Wielka Brytania)

 2. Jarosław Hampel (Polska)

 3. Niels Kristian Iversen (Dania)

 4. Greg Hancock (USA)

 5. Nicki Pedersen (Dania)

 6. Emil Sajfutdinow (Rosja)

 7. Matej Zagar (Słowenia)

 8. Darcy Ward (Australia)

 9. Krzysztof Kasprzak (Polska)

10. Tomasz Gollob (Polska)

11. Fredrik Lindgren (Szwecja)

12. Chris Holder (Australia)

13. Andreas Jonsson (Szwecja)

14. Kenneth Bjerre (Dania)

15. Martin Smolinski (Niemcy)

Rezerwowi cyklu GP:

19. Chris Harris (Wielka Brytania)

20. Troy Batchelor (Australia)

21. Michael Jepsen Jensen (Dania)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL