Reklama

Reklama

Żużlowa GP: Krzysztof Kasprzak tuż za podium w Cardiff

Krzysztof Kasprzak zajął czwarte miejsce w siódmej eliminacji żużlowej Grand Prix, która odbyła się w Cardiff. Zawody wygrał Amerykanin Greg Hancock.

Krzysztof Kasprzak zajął czwarte miejsce w siódmej eliminacji żużlowej Grand Prix, która odbyła się w Cardiff. Zawody wygrał Amerykanin Greg Hancock.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej odzyskał broniący tytułu Brytyjczyk Tai Woffinden, który w sobotę uplasował się na drugiej pozycji. Trzeci w finale był Australijczyk Darcy Ward.

Woffinden przed sobotnimi zawodami był niezwykle zmotywowany. Przed startem przyznał, że bardzo liczy na wsparcie miejscowych kibiców i na torze w Cardiff mógł na nich liczyć. On natomiast odwdzięczał się doskonałą jazdą.

Mistrz świata, w rundzie zasadniczej praktycznie był poza konkurencją. Odniósł cztery zwycięstwa i tylko raz musiał uznać wyższość rywali, przywożąc na metę zaledwie jedno oczko. Duża w tym zasługa Jarosława Hampela, który w 12. biegu świetnie wyprzedził rywali na pierwszym wirażu zostawiając za sobą Darcy'ego Warda, Woffindena i Nielsa Kristiana Iversena. Niestety to jedyny dobry występ Polaka na torze w Cardiff, ponieważ zawody zakończył z dorobkiem zaledwie pięciu punktów i ostatecznie został sklasyfikowany na 13. miejscu.

Reklama

Nieco lepiej spisywał się drugi z biało-czerwonych. Kasprzak dosyć szczęśliwie awansował do półfinału. Podobnie jak Szwed Andreas Jonsson i Duńczyk Nicki Pedersen po rundzie zasadniczej miał na koncie osiem punktów, a w półfinałach było miejsce tylko dla jednego z nich. O tym, że w kolejnej fazie znalazł się Polak zadecydowała bezpośrednia rywalizacja między tymi zawodnikami w biegu 10., który wygrał Kasprzak.

Dwa biegi wcześniej zawodnik Stali Gorzów bardzo szczęśliwie zdobył punkt. Kasprzak bowiem jechał jako ostatni bez szans na wyprzedzenie któregokolwiek z rywali. Jednak jadący na drugiej pozycji Ward popełnił błąd i nie opanował motocykla, co spowodowało jego upadek. Szybko opuścił tor i bieg nie został przerwany, a Kasprzak zdobył punkt, bez którego nie awansowałby do półfinału.

W podobnych okolicznościach znalazł się w finale. Jadąc jako trzeci zdecydowanie zaatakował drugą pozycję, na której jechał Michael Jepsen Jensen, a ten dał się wyprzedzić i chwilę później zaliczył upadek.

W finale Kasprzak nie był w stanie nawiązać rywalizacji z rywalami i metę przekroczył jako ostatni. Pasjonującą walkę o pierwsze miejsce stoczyli czołowi żużlowcy klasyfikacji generalnej. Hancock nie pozwolił się wyprzedzić Woffindenowi i w ten sposób zrewanżował się za porażkę w półfinale.

Mimo zwycięstwa 44-letni Amerykanin stracił pozycję lidera, na rzecz młodszego o 21 lat Brytyjczyka, który ma zaledwie trzy punkty przewagi nad doświadczonym kolegą.

Z kolei Hampel, mimo słabego występu, awansował na siódmą pozycję, ale wpływ na to miała absencja kontuzjowanego Australijczyka Chrisa Holdera. Wyprzedził go również Kasprzak, który jest tuż za Hampelem, ale obaj mają po 59 punktów.

Kolejny turniej GP odbędzie się 16 sierpnia w Rydze.

Wyniki:

1. półfinał

1. Tai Woffinden (W. Brytania)

2. Greg Hancock (USA)

3. Fredrik Lindgren (Szwecja)

4. Martin Smolinski (Niemcy)

2. półfinał

1. Darcy Ward (Australia)

2. Krzysztof Kasprzak (Polska)

3. Niels Kristian Iversen (Dania)

4. Michael Jepsen Jensen (Dania-upadek)

finał

1. Greg Hancock (USA)

2. Tai Woffinden (W. Brytania)

3. Darcy Ward (Australia)

4. Krzysztof Kasprzak (Polska)

Końcowa kolejność:

 1. Greg Hancock (USA)             15

 2. Tai Woffinden (W. Brytania)    18

 3. Darcy Ward (Australia)         15

 4. Krzysztof Kasprzak (Polska)    10

 5. Niels Kristian Iversen (Dania) 12

 6. Fredrik Lindgren (Szwecja)     10

 7. Michael Jepsen Jensen (Dania)   9

 8. Martin Smolinski (Niemcy)       8

 9. Andreas Jonsson (Szwecja)       8

10. Nicki Pedersen (Dania)          8

11. Chris Harris (W. Brytania)      6

12. Matej Zagar (Słowenia)          6

13. Jarosław Hampel (Polska)        5

14. Kenneth Bjerre (Dania)          4

15. Troy Batchelor (Australia)      3

16. Craig Cook (W. Brytania)        2

Czołówka klasyfikacji generalnej GP:

 1. Tai Woffinden (W.Brytania)     90

 2. Greg Hancock (USA)             87

 3. Darcy Ward (Australia)         75

 4. Niels Kristian Iversen (Dania) 74

 5. Nicki Pedersen (Dania)         68

 6. Matej Zagar (Słowenia)         66

 7. Jarosław Hampel (Polska)       59

 8. Krzysztof Kasprzak (Polska)    59

 9. Fredrik Lindgren (Szwecja)     57

10. Chris Holder (Australia)       55

...

19. Adrian Miedziński (Polska)      5

Pozostałe turnieje Grand Prix 2014:

16 sierpnia - Ryga (Łotwa)

30 sierpnia - Gorzów (Polska)

13 września - Vojens (Dania)

27 września - Sztokholm (Szwecja)

11 października - Toruń (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL