Reklama

Reklama

Żużlowa GP - Hampel wraca w Malilli

Brązowy medalista mistrzostw świata w jeździe na żużlu Jarosław Hampel wraca do rywalizacji w cyklu Grand Prix po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją. W sobotę wystąpi w szwedzkiej Malilli, gdzie przed rokiem odniósł zwycięstwo.

9 czerwca Hampel już w pierwszym swoim wyścigu w GP Danii w Kopenhadze zderzył się z zawodnikiem gospodarzy Kennethem Bjerre. Okazało się, że ma złamaną kość strzałkową oraz naderwane więzadła stawu skokowego. Trzy dni później przeszedł operację w Poznaniu.
Rehabilitacja przyniosła spodziewane efekty i w środę w meczu ligi duńskiej był najlepszym zawodnikiem swojego zespołu Outrup Speedway Club. Jego drużyna przegrała na wyjeździe 38:49, ale Polak zdobył aż 20 pkt.
Z powodu kontuzji Hampel opuścił pięć eliminacji GP (wliczając turniej w Danii) i w klasyfikacji generalnej spadł na 13. miejsce. Do zajmującego ósmą, gwarantującą udział w przyszłorocznych mistrzostwach, pozycję Szweda Andreasa Jonssona traci aż 30 pkt, a do zakończenie sezonu pozostały już tylko trzy turnieje. Jeśli jednak nie uda mu się awansować do ósemki, to zapewne będzie mógł liczyć na stałą "dziką kartę" przyznawaną przez organizatorów MŚ. 
W Szwecji wystąpi także trzykrotny mistrz świata Jason Crump, który przed dwoma tygodniami w Cardiff upadł na tor i były podejrzenia, że złamał obojczyk. Okazało się, że uraz nie jest tak groźny, ale Australijczyk i tak opuścił kilka startów.
Powrót Hampela i obecność Crumpa oznacza, że w GP Skandynawii nie pojedzie rewelacyjny rezerwowy Martin Vaculik. Słowak w czterech turniejach zdobył aż 49 punktów, m.in. wygrywając w debiucie zawody w Gorzowie Wlkp.
W klasyfikacji generalnej MŚ prowadzi broniący tytułu Amerykanin Greg Hancock, który zaledwie o punkt wyprzedza Australijczyka Chrisa Holdera i o sześć Duńczyka Nickiego Pedersena. Szósty jest nierówno jeżdżący w tym sezonie Tomasz Gollob. Do Hancocka traci 25 pkt.

Czołówka klasyfikacji generalnej MŚ:


 1. Greg Hancock (USA)          118
 2. Chris Holder (Australia)    117
 3. Nicki Pedersen (Dania)      112
 4. Jason Crump (Australia)     103
 5. Emil Sajfutdinow (Rosja)     96
 6. Tomasz Gollob (Polska)       93
 7. Fredrik Lindgren (Szwecja)   89
 8. Andreas Jonsson (Szwecja)    76
 9. Antonio Lindbaeck (Szwecja)  74
10. Hans Andersen (Dania)        53
11. Chris Harris (W. Brytania)   52
12. Martin Vaculik (Słowacja)    49
13. Jarosław Hampel (Polska)     46

Pozostałe turnieje GP:


22 września - Vojens (Dania)
 6 października - Toruń (Polska)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama