Reklama

Reklama

Żużlowa GP: Europejska część cyklu zaczyna się w Bydgoszczy

Po niespodziewanym zwycięstwie Niemca Martina Smolińskiego w inauguracyjnym turnieju indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu w Nowej Zelandii, rywalizacja przenosi się na tory europejskie. Pierwsze zawody odbędą się w Bydgoszczy.

W drugim turnieju tegorocznych eliminacji IMŚ wystartuje w sobotę w Bydgoszczy trzech Polaków: Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel i Adrian Miedziński.

Reklama

Pierwsze zawody, w Auckland (Nowa Zelandia), zakończyła się niespodziewaną wygraną debiutanta, Niemca Martina Smolińskiego. Świetnie, w przeciwieństwie do 2013 roku poszło tam także Krzysztofowi Kasprzakowi, który w stanął na najniższym stopniu podium, przegrywając jedynie ze Smolińskim i Duńczykiem Nickim Pedersenem.

Po dalekiej podróży aż na Antypody Grand Prix wraca na tory europejskie. Tu rywalizacja, podobnie jak rok temu, rozpocznie się w grodzie nad Brdą. Ciekawostką jest fakt, że kibice zebrani na trybunach bydgoskiego stadionu nie zobaczą na torze ubiegłorocznego triumfatora tych zawodów Rosjanina Emila Sajfutdinowa oraz najbardziej utytułowanego reprezentanta Polski Tomasza Golloba, który rok temu był trzeci. Obaj zrezygnowali bowiem ze startów w tegorocznej Grand Prix.

Mimo ich nieobecności, emocji zabraknąć nie powinno, co pokazały pierwsze zawody w Auckland. Zwyciężył w nich debiutant Smoliński, a mistrz świata Brytyjczyk Tai Woffinden nie awansował nawet do półfinałów.

Stawkę stałych uczestników cyklu reprezentujących Polskę (Kasprzak, Hampel) na turniej w Bydgoszczy uzupełni Adrian Miedziński, który otrzymał na te zawody dziką kartę. Żużlowiec Unibaksu świetnie zaprezentował się rok temu, podczas ostatniej eliminacji w Toruniu na Motoarenie, nie dając szans rywalom i kończąc zawody na najwyższym stopniu podium. Teraz będzie miał okazję do powtórzenia tego wyczynu na torze w Bydgoszczy.

Rolę rezerwowych bydgoskiego turnieju pełnić będą młodzieżowcy miejscowej Polonii Szymon Woźniak (nr 17) i Unibaksu Toruń Paweł Przedpełski (nr 18).

Po turnieju w Nowej Zelandii w klasyfikacji prowadzi Duńczyk Nicki Pedersen z 19 punktami, drugi jest Krzysztof Kasprzak - 17 pkt., a trzeci zwycięzca pierwszej eliminacji Niemiec Martin Smoliński - 15 pkt.

Lista startowa Grand Prix w Bydgoszczy:

(w nawiasach numery, z którymi zawodnicy startują na plastronach)

1. (1) Tai Woffinden (W. Brytania)

2. (33) Jarosław Hampel (Polska)

3. (88) Niels Kristian Iversen (Dania)

4. (45) Greg Hancock (USA)

5. (5) Nicki Pedersen (Dania)

6. (55) Matej Zagar (Słowenia)

7. (43) Darcy Ward (Australia)

8. (507) Krzysztof Kasprzak (Polska)

9. (66) Fredrik Lindgren (Szwecja)

10. (23) Chris Holder (Australia)

11. (100) Andreas Jonsson (Szwecja)

12. (91) Kenneth Bjerre (Dania)

13. (84) Martin Smoliński (Niemcy)

14. (37) Chris Harris (W. Brytania)

15. (75) Troy Batchelor (Australia)

16. (16) Adrian Miedziński (Polska)

17. (17) Szymon Woźniak (Polska)

18. (18) Paweł Przedpełski (Polska)

Następne turnieje Grand Prix 2014:17 maja - Tampere (Finlandia)

31 maja - Praga (Czechy)

14 czerwca - Malilla (Szwecja)

28 czerwca - Kopenhaga (Dania)

12 lipca - Cardiff (Wielka Brytania)

16 sierpnia - Ryga (Łotwa)

30 sierpnia - Gorzów (Polska)

13 września - Vojens (Dania)

27 września - Sztokholm (Szwecja)

11 października - Toruń (Polska)

Dowiedz się więcej na temat: żużel | Grand Prix na żużlu | Bydgoszcz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje