Reklama

Reklama

Żużlowa GP. Bartosz Zmarzlik broni pozycji lidera. Ciasno w czołówce

Rywalizacja o mistrzostwo świata na żużlu powoli wkracza w decydującą fazę. W sobotę w szwedzkiej Malilli odbędą się szóste zawody w sezonie - Grand Prix Skandynawii. Pozycji lidera broni Bartosz Zmarzlik, ale tyle samo punktów ma dwóch innych zawodników.

Dla polskich kibiców tegoroczne zmagania w Grand Prix są szczególnie pasjonujące. Najpierw liderem klasyfikacji generalnej był Patryk Dudek (obecnie piąty), a teraz na czele znajduje się Zmarzlik.

Reklama

24-letni żużlowiec wygrał w tym sezonie już dwie odsłony Grand Prix - 1 czerwca w słoweńskim Krsku i 3 sierpnia we Wrocławiu.

Łącznie po sześciu z dziesięciu rund ma 61 punktów, podobnie jak Rosjanin Emil Sajfutdinow i Duńczyk Leon Madsen. Cała trójka spisuje się świetnie w tym sezonie, nie tylko w Grand Prix, co gwarantuje duże emocje.

W Szwecji wystąpi czterech reprezentantów Polski, posiadających stałe miejsce w tegorocznej GP. Oprócz Zmarzlika i Dudka również Janusz Kołodziej oraz Maciej Janowski.

Cały czas brakuje doświadczonego Amerykanina Grega Hancocka, który z ważnych powodów rodzinnych zawiesił swoją karierę. Zastąpi go Australijczyk Max Fricke.

Za kontuzjowanego Szweda Antonio Lindbaecka pojedzie Duńczyk Mikkel Michelsen, świetnie spisujący się m.in. w polskiej ekstralidze.

Z tzw. dziką kartą wystąpi natomiast tegoroczny mistrz Szwecji Jacob Thorssell. Ten zawodnik, a także Dudek i Janowski, dobrze znają tor w Malilli, ponieważ reprezentują m.in. barwy miejscowej Dackarny.

Początek sobotniej Grand Prix o godz. 19 (pierwszy bieg dokładnie o 19.04). Dzień wcześniej o tej samej porze mają rozpocząć się kwalifikacje, decydujące o kolejności numerów startowych zawodników, co jest nowością tegorocznego cyklu.

W ubiegłym roku w GP Skandynawii triumfował Duńczyk Nicki Pedersen, ale doświadczony żużlowiec nie startuje w bieżącym sezonie w tym cyklu.

Żaden z Polaków nie awansował rok temu do finału w Malilli. Zmarzlik, Dudek i Janowski zakończyli wówczas występy na półfinałach.

Czołówka klasyfikacji generalnej (po 6 z 10 zawodów):

 1. Bartosz Zmarzlik (Polska)   61 pkt

 2. Emil Sajfutdinow (Rosja)    61

 3. Leon Madsen (Dania)         61

 4. Martin Vaculik (Słowacja)   59

 5. Patryk Dudek (Polska)       55

 6. Fredrik Lindgren (Szwecja)  47

 7. Janusz Kołodziej (Polska)   44

 8. Maciej Janowski (Polska)    36

 9. Jason Doyle (Australia)     35

10. Artiom Łaguta (Rosja)       34

...

17. Bartosz Smektała (Polska)   10

19. Maksym Drabik (Polska)       4

Pozostałe turnieje Grand Prix 2019:

31.08 - Grand Prix Niemiec w Teterow

 7.09 - Grand Prix Danii w Vojens

21.09 - Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff

 5.10 - Grand Prix Polski w Toruniu

Dowiedz się więcej na temat: Bartosz Zmarzlik | Patryk Dudek | Janusz Kołodziej | Maciej Janowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje