Reklama

Reklama

Żużel. Złoty Kask w Zielonej Górze. Mistrz nie zawiódł, dramat Przedpełskiego. Protasiewicz kończy karierę?

Paweł Przedpełski miał wszystko, by pogodzić faworytów w Zielonej Górze i zwyciężyć w finale Złotego Kasku. W ostatnim biegu dotknął jednak taśmy i zaprzepaścił swoje szanse. Turniej wygrał Bartosz Zmarzlik, a kibiców zaniepokoiły słowa Piotra Protasiewicza, który między wierszami zapowiedział koniec kariery. - To mój ostatni Złoty Kask - zadeklarował. Jego słowa momentalnie wychwycili komentatorzy, którzy odebrali to jako jednoznaczne stwierdzenie.

Obsada poniedziałkowych zawodów jednoznacznie wskazywała na to, że walka o zwycięstwo może być pasjonująca. Oczywiście głównym faworytem był mistrz świata Bartosz Zmarzlik, ale chętnych znacznie więcej: Patryk Dudek, Bartosz Smektała, Janusz Kołodziej czy Tobiasz Musielak. Ostatecznie mocno zweryfikowany został zwłaszcza ten ostatni, który z pewnością zauważył, jak wielka jest dysproporcja między eWinner 1. Ligą a PGE Ekstraligą. W starciu z najlepszymi 28-latek przez większość zawodów był jedynie tłem. Wszystkich zaskoczył Paweł Przedpełski, który od początku jechał fenomenalnie i wydawało się, że sięgnie po zwycięstwo, choć raczej mało kto stawiał na niego przed turniejem. Bardzo dobre wrażenie robił także Wiktor Lampart, który imponował zwłaszcza błyskawicznymi wyjściami spod taśmy. Ostatecznie skończył turniej w czołówce, ale do podium zabrakło.

Stawka uczestników podzieliła się na tych walczących o wygraną oraz tych, którzy na triumf szans nie mieli. Najbardziej zawiódł wspomniany Musielak, czyli jedna z rewelacji sezonu 2021, najlepszy żużlowiec eWinner 1. Ligi oraz zawodnik, który w sierpniu powalczy o awans do cyklu Grand Prix. W Zielonej Górze był tłem dla rywali i boleśnie przekonał się, jak wielka jest różnica klas między ligami w Polsce. Słabo pojechali też Mateusz Cierniak, Dominik Kubera czy Kacper Woryna. Fatalnie zawody zakończyły się dla Gleba Czugunowa, który po upadku w 16. biegu nie kontynuował zawodów. 22-latek zahaczył o Kuberę i kilka razy przekoziołkował, mocno uderzając o tor. Wyglądało to fatalnie, a po zdarzeniu zawodnik nie był zdolny do kontynuowania zawodów.

Ostatni sezon legendy?

Reklama

- To na pewno mój ostatni Złoty Kask w karierze. Dziękuję wszystkim - powiedział w trakcie wywiadu 46-letni Piotr Protasiewicz, jedna z legend Falubazu i w ogóle żużla. Kilka ostatnich sezonów miał jednak słabszych i nie inaczej jest w tym roku. Wielu zaczęło przebąkiwać o możliwym końcu kariery i w zasadzie nieoficjalnie żużlowiec te przypuszczenia potwierdził, co zresztą goście w studiu dostrzegli. Raczej żaden zawodowy sportowiec nie zakłada porażki i braku awansu do danego turnieju, więc pewnie po sezonie Protasiewicz po prostu zjedzie z żużlowej sceny. Ale na razie, to tylko domysły, które podsycił sam wielokrotny medalista różnego rodzaju zawodów rangi światowej.

Tymczasem 25 lat młodszy od Protasiewicza Przedpełski w sobie tylko znany sposób zniszczył swoją szansę na wielki sukces. W 18. biegu dotknął taśmy i zakończył zawody z jedenastoma punktami. Za chwilę szansy nie zmarnował Zmarzlik, który w kapitalnym stylu wygrał swój wyścig, po raz kolejny pokazując wielką klasę. Wygrał Złoty Kask w Zielonej Górze i obronił trofeum wywalczone rok temu w Bydgoszczy. W biegu dodatkowym o drugie miejsce  lepszy od rozbitego Przedpełskiego okazał się Kołodziej. Tym samym mający niemal wygraną w kieszeni torunianin skończył ostatecznie na trzecim miejscu.
 
Wyniki:

1. Bartosz Zmarzlik 13 (3,2,2,3,3)
2. Janusz Kołodziej 11+3 (0,3,3,3,2)
3. Paweł Przedpełski 11+2 (2,3,3,3,t)
4. Jakub Miśkowiak 10 (1,2,3,1,3)
5. Szymon Woźniak 10 (2,2,3,2,1)
6. Piotr Protasiewicz 9 (0,3,1,2,3)
7. Jarosław Hampel 9 (3,2,0,2,2)
8. Patryk Dudek 8 (3,3,0,1,1)
9. Mateusz Tonder 7 (2,0,2,3,0)
10. Wiktor Lampart 7 (3,1,2,0,1)
11. Bartosz Smektała (2,1,0,1,3)
12. Kacper Woryna 5 (1,0,2,0,2)
13. Mateusz Cierniak 5 (0,1,1,2,1)
14. Mateusz Świdnicki (R1) 3 (1,0,2)
15. Dominik Kubera 3 (1,1,1,w,0)
16. Gleb Czugunow 2 (1,0,1,-,-)
17. Tobiasz Musielak (0,0,0,0,0)

Bieg po biegu:

1. Hampel, Przedpełski, Czugunow, Kołodziej
2. Lampart, Tonder, Woryna, Musielak
3. Zmarzlik, Woźniak, Miśkowiak, Cierniak
4. Dudek, Smektała, Kubera, Protasiewicz
5. Dudek, Hampel, Cierniak, Musielak
6. Przedpełski, Miśkowiak, Smektała, Tonder
7. Kołodziej, Woźniak, Kubera, Woryna
8. Protasiewicz, Zmarzlik, Lampart, Czugunow
9. Woźniak, Tonder, Protasiewicz, Hampel
10. Przedpełski, Zmarzlik, Kubera, Musielak
11. Kołodziej, Lampart, Cierniak, Smektała
12. Miśkowiak, Woryna, Czugunow, Dudek
13. Zmarzlik, Hampel, Smektała, Woryna
14. Przedpełski, Woźniak, Dudek, Lampart
15. Kołodziej, Protasiewicz, Miśkowiak, Musielak
16. Tonder, Cierniak, Świdnicki, Kubera (w) - Czugunow ns
17. Miśkowiak, Hampel, Lampart, Kubera
18. Protasiewicz, Woryna, Cierniak, Świdnicki (Przedpełski - t)
19. Zmarzlik, Kołodziej, Dudek, Tonder
20. Smektała, Świdnicki, Woźniak, Musielak (Czugunow - ns)
21. Kołodziej, Przedpełski

Nowy program o Euro - codziennie na żywo o 12:00 - Sprawdź!

Relacja audio z każdego meczu Euro tylko u nas - Słuchaj na żywo!Dowiedz się więcej na temat: żużel | Piotr Protasiewicz | złoty kask | Paweł Przedpełski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje