Reklama

Reklama

​Żużel. Wraca turniej, którego największym asem był Tomasz Gollob. W Bydgoszczy coś ruszyło do przodu

Sezon żużlowy w Polsce otworzy Kryterium Asów. Ten turniej przed laty rozpoczynał ściganie w naszym kraju i był bardzo ważny w całym kalendarzu. Rekordzistą jest nie kto inny jak Tomasz Gollob, który opanował jazdę po bydgoskim owalu do perfekcji w każdym calu.

Wraca Kryterium Asów w Bydgoszczy. Zawody są zaplanowane na 27 marca i mają otworzyć sezon żużlowy w Polsce. Ostatni raz turniej odbył się w 2012 roku, a najlepszy nad Brdą okazał się Darcy Ward. - Czekałem kiedy w końcu wróci ten turniej, bo był mocno związany z Bydgoszczą, praktycznie jak liga. Co tu się oszukiwać - ludzie przychodzili na zawody, startowali najlepsi zawodnicy. W końcówce może już nie, ale na początku naprawdę na starcie stawała cała krajowa czołówka. Dla mnie to sentymentalny turniej - mówi nam Leszek Tillinger, były prezes bydgoskiego klubu.

Reklama

Były działacz Polonii miał gigantyczny wkład w organizację Kryterium Asów. Patronem imprezy jest Mieczysław Połukard, w przeszłości doskonały żużlowiec i ceniony szkoleniowiec. Stracił życie w 1985 roku, gdy stał na murawie podczas treningu adeptów. Jeden z początkujących zawodników nie opanował motocykla i uderzył w niego od tyłu. - Mogę powiedzieć, że zacząłem turniej w roli kierownika zawodów, byłem organizatorem, jechałem do Warszawy, żeby Polski Związek Motorowy zaakceptował ten turniej - wspomina nasz rozmówca. 

- W przeszłości był regulamin Kryterium Asów, który wyraźnie mówił, że w zawodach startuje najlepszy zawodnik z każdego klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej, czterech miejscowych żużlowców oraz czterech z II ligi, bo wtedy jeszcze była tylko I i II liga. Tak to wyglądało. Nie ukrywam, że zawodnicy chętnie przyjeżdżali się pościgać - podkreśla Tillinger. W 2021 roku w Bydgoszczy odbędzie się jeszcze finał DMŚJ, finał MPPK oraz finał Srebrnego Kasku. - Nareszcie coś ruszyło do przodu, PZM zauważył, że w Bydgoszczy sprawy idą w dobrym kierunku. Konsekwencją tego jest przydzielenie tych imprez - dodaje. 

Tomasz Gollob był absolutnym dominatorem. Zwyciężał w Kryterium Asów aż 14 razy. - Pod tym wzgledem jest rekordzistą, trudno było go pokonać. Przyszedł jego okres i nie dawał nikomu szans. Zwycięstwo zawsze bardzo go interesowało, efektem takiego nastawienia jest tak doskonały wynik. Sukces za sukcesem. Ciężko będzie kiedykolwiek ten wynik pobić - podsumowuje Tillinger. 

Drugi w klasyfikacji wszech czasów - Roman Jankowski - wygrywał w Kryterium Asów tylko i aż trzykrotnie.

Zobacz Sport Interia w nowej odsłonie!

Sprawdź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje